IMG_9868
  

Dzień Papieski

Dziś w liturgii wspominamy św. Jana Pawła II. Z tej okazji przedstawiamy Wam film z obchodów Dnia Papieskiego w naszej szkole. W klimat wspomnień o Papieżu Polaku wprowadziła nas Antonina Formela z klasy 3a grając na skrzypcach. Następnie uczniowie klasy 3b odegrali krótkie przedstawienie o Karolu Wojtyle.

Natalia Labuda: “Dziękuję uczniom za ogromne zaangażowanie i wspaniałe odegranie swoich ról. A tych, którzy nie oglądali na żywo zapraszamy do odtworzenia przedstawienia”.

2020.09.22 Pokaz rycerski (5)
  

Pokaz rycerski

Dnia 22.09 2020r. na auli naszej szkoły uczniowie klas IV i V oglądali pokaz rycerski ,,O Mieszku I i wilkach z Nortu’’. Społeczność szkolna przeniosła się do czasów naszych przodków. Poznali pogańskie wierzenia Słowian i ich zwyczaje. Przez chwilę zamieszkali w słowiańskim grodzie oraz przekonali się dlaczego Wikingowie byli postrachem całej chrześcijańskiej Europy. Dowiedzieli się o zasługach Mieszka I dla naszego państwa, który aż do śmierci zbrojnie rozszerzał granice swego księstwa. Borykał się z wieloma poważnymi problemami. Przede wszystkim musiał utrzymać jedność państwa zamieszkanego przez liczne plemiona. Kolejnym problemem było zagrożenie z zagranicy, zwłaszcza ze strony wojowniczych możnowładców niemieckich.

Grupa artystyczna ,,Pan Michał’’ z Pelplina uczniom klas VI w interesujący sposób zobrazowała XVI i XVII wiek.

 

/Organizator spotkania 
Mirosława Tandek/

2020.05.04 Kto ty jesteś Polak mały 1a (4)
  

Kto ty jesteś? Polak mały!

Uczniowie klasy 1a doskonale znają symbole Polski. Pamiętają o świętach majowych. Znają ich daty. Postanowiły przedstawić je za pomocą prac plastycznych i nie tylko.

2020.03.02 Spotkanie – żołnierze wyklęci (19)
  

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

W dniu 2 marca 2020 roku klasy siódme i ósme spotkały się, w auli szkolnej, z panem Kazimierzem Borzestowskim, który jest wiceprezesem zarządu Okręgu Kaszubsko-Pomorskiego Związku Piłsudczyków RP, czyli organizacji nawiązującej do postaci patrona naszej szkoły. Wydarzenie to miało związek z obchodami Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ten temat już od kilku lat wpisał się na stałe do kalendarza SP2. Nasz gość przybliżył uczniom sytuację podziemia niepodległościowego w czasie II Wojny Światowej oraz działań partyzanckich również po jej zakończeniu. Szczególną uwagę poświęcił roli Żołnierzy Niezłomnych i ich działań na terenie Gminy Sierakowice. Oprawę muzyczną, jako przerywnik do wystąpień prelegenta, zapewnił absolwent naszej szkoły – członek Wędrownej Drużyny ZHP im. Żołnierzy Wyklętych w Sierakowicach – Tobiasz Wenta.

Serdecznie dziękujemy za przybliżenie tak ważnego tematu dotyczącego umiłowania ojczyzny ponad własne życie!!!

pokaz rycerski (96)
  

Pokaz rycerski

Dnia 30.01 2020r. na auli naszej szkoły uczniowie klas IV i V oglądali pokaz rycerski ,,Na Grunwald’’. Prowadzący przedstawił historię rycerstwa, szczegółowo przybliżył postać Zawiszy Czarnego. W humorystyczny sposób opowiadał o zwyczajach panujących w średniowiecznym zamku. W trakcie przedstawienia uczniowie mogli założyć strój rycerza i współzawodniczyć.
Grupa artystyczna ,,Pan Michał’’ z Pelplina uczniom klas VI, VII i VIII w interesujący sposób zobrazowała XVI i XVII wiek.

Organizator spotkania
Mirosława Tandek

2019.12.13 Wrszaty Bożonarodzeniowe GOK (11)
  

Warsztaty Bożonarodzeniowe W Gminnym Ośrodku Kultury w Sierakowicach

W dniach od 02.12.2019 do 13.12.2019 r. uczniowie grup zerowych i klas I- III ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierakowicach brały udział w warsztatach bożonarodzeniowych. Największą atrakcją była ekspozycja  zwana gwiôzdka. Od początku Adwentu aż do Bożego Narodzenia wędrowała wieczorami po wsiach grupa kolędników. Było to zwykle kilka lub kilkanaście osób przebranych za różne postacie i maszkary. Wszystkie dzieci z uwagą i zaciekawieniem słuchały opowieści. Pragniemy podziękować Pani Emilii Reclaf, która wprowadziła nas w świąteczny nastrój. W ciekawy sposób opowiadała nam o zapomnianych i kultywowanych zwyczajach, obrzędach  na Kaszubach związanych z Bożym Narodzeniem: Jakie były zwyczaje wigilijne? Jakie potrawy gościły na świątecznym stole? Skąd się wzięła na Kaszubach choinka? Jak się robi papierowe ozdoby choinkowe i kwiaty z papieru? Uczniowie mieli okazję zrobić tradycyjne świąteczne ozdoby choinkowe.

 

Szkoła Pamięta 2019
  

#SzkołaPamięta

Szanowni Państwo,

w imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego bardzo serdecznie dziękuję za włączenie się do naszej akcji „Szkoła pamięta”, która miała swój finał w piątek, 25 października br. Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu czy społeczności.

Do akcji „Szkoła pamięta” przyłączyło się prawie 1,3 mln uczniów oraz 108 tys. nauczycieli. Otrzymaliśmy w sumie 11 208 zgłoszeń od szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.

Łączę wyrazy szacunku

Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy MEN

2019.11.11 Święto Niepodległości (3)
  

Zuchy świętują Niepodległość

11 listopada to bardzo ważna data w kalendarzu dla każdego Polaka. Chcieliśmy ją uczcić również my – zuchy z 2 gromady „Podniebne Ptaki”. O godz. 10:20 rozpoczęły się uroczyste obchody Święta Niepodległości przy pomniku Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, gdzie nasza dyrekcja wraz z delegacją zuchów złożyła kwiaty i znicze dla upamiętnienia bohaterów walczących o wolną ojczyznę. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości  uczestnicy ruszyli w korowodzie niepodległościowym do kościoła p.w. św.  Marcina, gdzie odprawiona została msza święta w intencji ojczyzny.

2019.11.08 Święto Szkooły – foto ogólne (50)
  

Święto Szkoły

Listopad to miesiąc szczególny dla naszej Ojczyzny. Dnia 11.11.1918 roku spełniły się marzenia naszych przodków o niepodległości. Szkoła Podstawowa nr 2 w Sierakowicach nosi imię jednego z budowniczych II Rzeczypospolitej, Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dlatego co roku przed obchodami Narodowego Święta Niepodległości w naszej placówce odbywają się uroczystości szkolne pod hasłem „Mamy Niepodległą” połączone ze ślubowaniem klas pierwszych. Święto Szkoły to doniosłe wydarzenie dla naszych uczniów, rodziców, dyrekcji, grona pedagogicznego, pracowników oraz zaproszonych gości. W tym roku odbyło się w dniu 8 listopada. Wszystkich obecnych o godzinie 9:30 powitała przewodnicząca samorządu uczniowskiego Marcelina Hendrich. Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał dyrektor szkoły Krzysztof Andryskowski, który podziękował wszystkim za przybycie. Powitał także zaproszonych gości: Wójta Gminy Sierakowice, radnych gminnych i powiatowych, dyrektorów szkół, rodziców oraz chór z Litwy.

Następnie odbyła się pierwsza część uroczystości, podczas której oficjalnie zostało włączonych 81 pierwszoklasistów w poczet uczniów naszej szkoły. Zanim to nastąpiło uczniowie klas I pięknie się zaprezentowali tańcząc poloneza. Przedstawili także humorystyczną część artystyczną powodując szerokie uśmiechy na twarzach wszystkich obecnych. Niezwykle doniosłym momentem było złożenie ślubowania na sztandar szkoły. Następnie dyrektor pasował pierwszoklasistów szablą oficerską – to element tradycji naszej szkoły – będącą repliką szabli posiadanej przez patrona szkoły Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ten fragment uroczystości zawsze budzi wiele emocji wśród uczniów i rodziców, zwłaszcza, że podczas ceremonii słychać „Marsz Generalski”. Na koniec „maluszki” otrzymały upominki ufundowane przez Radę Rodziców.

Druga część Święta Szkoły była związana ze 101 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Wysłuchaliśmy uroczystego Apelu Poległych, wezwanie odczytał pan Rajmund Spręga. Młodzież szkolna złożyła kwiaty pod Dębem Katyńskim. Chór szkolny wykonywał pieśni patriotyczne. Szczególne wrażenia wśród obecnych wzbudził występ uczniów z Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki z Podbrzezia na Litwie. Młodzież zaprezentowała dwa piękne tańce oraz dwie pieśni.

Na koniec uroczystości głos zabrali zaproszeni goście: Wójt Gminy Sierakowice Tadeusz Kobiela, pani wizytator z Kuratorium Oświaty, pani dyrektor Gimnazjum w Podbrzeziu. Wszyscy w swoich przemówieniach składali na ręce dyrektora szkoły gratulacje i podziękowania za to, że mogli uczestniczyć w tak ważnej i przejmującej uroczystości. Proboszcz parafii św. Marcina pobłogosławił wszystkich obecnych.

Po zakończeniu obchodów Święta Szkoły odbyła się 17 edycja konkursu historycznego, który zainaugurowaliśmy jeszcze w gimnazjum. Tym razem konkurs był przeznaczony dla klas ósmych i miał charakter indywidualny. Uczniowie musieli się wykazać znajomością faktów historycznych z okresu walki o niepodległość, stopni wojskowych, piosenek legionowych oraz umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Podium wygląda następująco:

I miejsce – Dominika Marcińska, klasa 8c

II miejsce – Julia Bulczak, klasa 8b

III miejsce – Sandra Stachnik, klasa 8c

Serdecznie wszystkim gratulujemy.

Zwieńczeniem naszego świętowania był konkurs „ Mój dom – moja flaga” adresowany do uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Zadnie polegało na wywieszeniu biało – czerwonej flagi na swoich domach w dniu Narodowego Święta Niepodległości, uwiecznieniu tego na fotografii i przesłaniu jej, drogą mailową i fb do naszej placówki. Wszystkie zdjęcia znajdują się na szkolnej wystawie.

/Organizatorzy Święta Szkoły/

Zapraszamy do galerii zdjęć ze Święta Szkoły.

Uczniowie klas pierwszych z wychowawcami i Dyrektorem Krzysztofem Andryskowskim.

Polonez

Część artystyczna

Ślubowanie i pasowanie uczniów klas pierwszych

II Gimnny Konkurs Piosenki Patriotycznej (91)
  

II Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej

„Z Piłsudskim dawniej i dziś”

Dnia 28.05.2019 roku Towarzystwo Przyjaciół Ucznia “Horyzont” oraz Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach zorganizowały kolejny – II Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej “Z Piłsudskim dawniej i dziś”.

Celem konkursu było:
– świętowanie Niepodległości Polski
– wspieranie wychowania patriotycznego młodego pokolenia
– kształtowanie i upowszechnianie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży szkół podstawowych naszej gminy
– popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży tradycyjnych piosenek o tematyce patriotycznej oraz zachęcanie do ich śpiewania
– zachęcanie do podejmowania prób tworzenia autorskich utworów o charakterze patriotycznym
– stworzenie uczniom szkół naszej gminy możliwości prezentacji swoich umiejętności
– artystycznych  i zachęcanie do dalszego rozwoju muzycznego
– stworzenie alternatywy dla tradycyjnych obchodów świąt przypadających w miesiącu maju.

Uczestnikami konkursu byli soliści i zespoły wokalno – instrumentalne (max. 4 osoby)

Uczestnicy występowali w następujących kategoriach konkursowych:
– klasy 4-7 solo
– klasy 4-7 zespół
– klasy 8 – 3 gimnazjalne solo
– klasy 8 – 3 gimnazjalne zespół
– piosenka autorska

Jako oddzielną kategorię potraktowano piosenkę autorską o szeroko rozumianej tematyce patriotycznej. Szczególnie mile widziane były propozycje piosenek własnych, które autor/autorzy wykonał/wykonali osobiście. Zgłoszenia solistów oraz zespołów wokalno-instrumentalnych do konkursu dokonali opiekunowie – nauczyciele muzyki  do dnia 5 kwietnia 2019 roku. Szkoła miała prawo zgłosić jednego uczestnika w każdej kategorii (jednego solistę oraz jeden zespół  wokalno-instrumentalny i jednego wykonawcę w kategorii piosenka autorska). Każdy uczestnik mógł wystąpić tylko jeden raz (wyjątek – piosenka autorska). Uczestnicy  przygotowali i wykonali dwie piosenki o charakterze patriotycznym, zaś w kategorii „Piosenka autorska“ obowiązywał jeden utwór. Prezentacja utworów mogła być wyłącznie w języku polskim, z podkładem instrumentalnym lub a cappella (np. w przypadku śpiewu wielogłosowego w zespole).

Kryterium oceny stanowiły:
– Muzykalność i warunki głosowe oraz wrażliwość muzyczna wykonawców
– Interpretacja utworów
– Dobór repertuaru
– Wrażenie artystyczne.

Na program konkursu złożyły się:
– Uroczyste powitanie uczestników
– Gościnny występ Anny Brzeskiej, absolwentki Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach
– Przesłuchania konkursowe uczestników w poszczególnych kategoriach
– Gościnny występ Małgorzaty Wróbel – laureatki I edycji konkursu, absolwentki Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach
– Poczęstunek dla uczestników konkursu oraz opiekunów i Jury
– Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i podziękowań.

Uczestników konkursu oraz gości przywitali nauczyciele Wioletta Kuczkowska i Witold Sildatk – nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach oraz Pani wicedyrektor Ewa Wierzba i prezes Towarzystwa Przyjaciół Ucznia „Horyzont Pani  Iwona Andraszewicz. Część oficjalną rozpoczął gościnny występ Ani Brzeskiej absolwentki Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach.

Ania Brzeska sama tworzy swoje piosenki.
Urodziła się w 1995 roku. Pochodzi z Mojusza. Z muzyką związana jest od dziecka. Brała udział w ogólnopolskich festiwalach muzycznych oraz programach telewizyjnych typu Talent Show takich jak : “Mam talent” czy “The Voice of Poland”. Supportowała takie gwiazdy jak : Justyna Steczkowska, Mateusz Ziółko, Liber .Zajęła “I” miejsce w kategorii 20-30 lat w konkursie wokalnym “Talenty 2016”. W 2014 roku ukończyła Gdyńską Szkołę Artystyczną w Gdyni po której otrzymała tytuł “Aktor scen muzycznych w specjalności piosenkarz”. Aktualnie pracuje nad swoją pierwszą debiutancką płytą. Jej utwory można usłyszeć na Antenie Radio Kaszebe, Radio Norda FM oraz na YouTube. Jak sama mówi “Śpiewa by żyć – żyje by śpiewać “.

Do konkursu zgłosiło się 15 uczestników w pięciu kategoriach. Reprezentowali oni 8 szkół z terenu Gminy Sierakowice. Uczestników oceniało Jury złożone z następujących osób:
Pan Sławomir Bronk – muzyk, wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku, dyrygent chóru Discantus
Pani Emilia Reclaf – regionalistka, reporterka Radia Głos
Pani Anna Brzeska – nasz gość.

WYNIKI

Kategoria 4-7 solo:
I miejsce: Lidia Grot / SP nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach
II miejsce: Kinga Edut / Zespół Szkolno – Przedszkolny „Mała Szopa” w Szopie
II miejsce: Patrycja Dawidowska / SP im. Jana Pawła II w Gowidlinie
III miejsce: Julia Czaja / SP im. Ks. Anastazego Sadowskiego w Lisich Jamach

Kategoria 4-7 zespół:
I miejsce:
SP w Kamienicy Królewskiej
II miejsce: SP nr 1 im. Floriana Ceynowy w Sierakowicach
III miejsce: SP nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach

Kategoria  klasy 8 – 3 gimnazjum solo:
I miejsce: Anna Cyperska / SP nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach
II miejsce: Paulina Niklas / SP w Tuchlinie
III miejsce: Karolina Miotk / SP w Mojuszu

Kategoria klasy 8 – 3 gimnazjum zespół:
I miejsce: SP w Kamienicy Królewskiej
II miejsce: SP w Tuchlinie
III miejsce: SP nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach

Kategoria „Piosenka autorska”

I miejsce oraz Grand Prix  II Gminnego Konkursu Piosenki Patriotycznej „Z Piłsudskim dawniej i dziś” – Julia Błonk  /SP nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach

II miejsce: Julia Krause i Amelia Maszota / SP w Kamienicy Królewskiej

Wśród nauczycieli muzyków – opiekunów znaleźli się:
1. Pani Irena Warmowska – Szkoła Podstawowa w Tuchlinie
2. Pani Maria Kostuch – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowidlinie
3. Pani Dominika Formela – Szkoła Podstawowa w Kamienicy Królewskiej
4. Pani Lucyna Mielewczyk – Szkoła Podstawowa w Mojuszu
5. Pani Żanetta Penkowska – Szkoła Podstawowa im. Ks. Anastazego Sadowskiego w Lisich Jamach
6. Pani Emilia Janneck – Zespół Szkolno – Przedszkolny „Mała Szopa“ w Szopie
7. Pani Wioletta Kuczkowska – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Floriana Ceynowy w Sierakowicach oraz Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach

Zwycięzcy miejsc I-III w poszczególnych kategoriach otrzymali statuetki oraz nagrody rzeczowe: śpiewniki patriotyczne, smartwatch, głośniki bezprzewodowe, power banki i słuchawki. Zdobywczyni I miejsca w kategorii Piosenka Autorska otrzymała Grand Prix  II Gminnego Konkursu Piosenki Patriotycznej „Z Piłsudskim dawniej i dziś“. Całość działań związanych z realizacją konkursu została sfinansowana przy wykorzystaniu środków pozyskanych przez Towarzystwo Przyjaciół Ucznia Horyzont w ramach oferty realizacji zadania publicznego – „Kultura“.

Koordynatorami projektu byli nauczyciele: Wioletta Kuczkowska – muzyk oraz Witold Sildat – historyk.

Wszystkim zaangażowanym w organizację II Gminnego Konkursu Piosenki Patriotycznej „Z Piłsudskim dawniej i dziś“ serdecznie dziękujemy.

Dziękujemy Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Sierakowicach za użyczenie sprzętu nagłaśniajacego oraz Panu Bogdanowi Ramczykowi za wypożyczenie reflektorów do oświetlenia sceny.

                                                                                                       /Wioletta Kuczkowska i Witold Sildatk/