2024.04.26 Pokaz rycerski (40)
2023/2024 Historia

Pokaz rycerski

26 kwietnia 2024r. w naszej szkole odbył się pokaz rycerski z okazji 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klas IV-VIII brali udział w pokazie, który przeprowadził pan Michał Rychlicki z Agencji Artystycznej ”Pan Michał”. W żywej lekcji historii, która przeniosła uczniów w odległe czasy, minione wieki, by słowem i piosenką, rekwizytami przybliżyć tamte wzniosłe wydarzenia, związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja.

Dzięki tej żywej lekcji historii data 3 maja 1791 roku już dla nikogo nie powinna być nic nieznaczącą datą. Historia naszego narodu to skarb, który każdy Polak powinien nosić w sercu. A konstytucja majowa do takich narodowych skarbów należy, choć obowiązywała zaledwie 14 miesięcy, bo na dłużej nie pozwoliły państwa zaborcze, dokonując rozbioru Polski. Konstytucja majowa miała jednak wielkie znaczenie. Była drugą na świecie a pierwszą w Europie konstytucją.

Całą uroczystość wzbogaciły opowieści historyczne pana Michała i scenki, w których uczestniczyli nasi uczniowie, a jej powagę podkreśliły barwy narodowe oraz przepiękna dekoracja.

Dla całej społeczności szkolnej była to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu.

/Organizator Mirosława Tandek/