Odyseja to konkurs o charakterze edukacyjno-artystycznym objętym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Uczy młodzież kreatywnego myślenia, rozwiązywania problemów i pracy w zespole – a wiec kompetencji kluczowych potrzebnych w XXI wieku. Olimpiada powstała w Stanach Zjednoczonych w 1978 roku. W Polsce w tym roku odbyła się 27 edycja tego programu. Uczniowie biorący udział w projekcie uczą się marzyć – odważnie i w oparciu o cele, myśleć – samodzielnie i nieszablonowo oraz tworzyć – w sposób oryginalny i łamiący schematy. Odyseusze działają innowacyjnie, opierają swoją pracę na kooperacji. Muszą patrzeć otwarcie na pomysły i opinie innych oraz stawić czoła wyzwaniom, które łączą w sobie wykorzystanie wiedzy teoretycznej w praktyce. Ich rozwiązania łączą w sobie wiele różnych dziedzin, zarówno technicznych, jak i artystycznych. Uczestnicy programu nie naśladują pracy innych i nie są podwykonawcami. Podejmują ryzyko twórcze i innowacyjnie realizują postawione sobie cele, za co później ponoszą pełną odpowiedzialność.

Więcej informacji na stronie https://odyseja.org.

Zasady działania

Odyseusze pracują w drużynach od 5 do 7 osób. Opiekę sprawuje trener, który organizuje i moderuje pracę grupy, ale nie sugeruje ani nie narzuca własnych pomysłów.

Jesienią każdego roku publikowanych jest pięć Problemów Długoterminowych (z dziedziny robotyki, mechaniki i budowy maszyn, klasyki sztuki, architektury i budownictwa oraz teatru). Drużyna wybiera jeden z nich, po czym przez kilka miesięcy samodzielnie projektuje, przygotowuje i udoskonala jego rozwiązanie. W efekcie 8-minutową prezentację na wiosnę przedstawia sędziom oraz publiczności. Podczas konkursu zespół musi się także zmierzyć z Problemem Spontanicznym – niepowtarzalnym zadaniem wymagającym kreatywnego i nowatorskiego działania, a rozwiązanie tworzy się w zaledwie kilka minut. Każde działanie uczestników jest skrupulatnie przeliczane na punkty, których łącznie można uzyskać 300.

Odyseusze współzawodniczą ze sobą w czterech grupach wiekowych. Drużyny, które w poszczególnych kategoriach uzyskają najlepsze wyniki na Eliminacjach Regionalnych, awansują do Finału Ogólnopolskiego. Laureaci I stopnia mogą reprezentować Polskę na Finałach Światowych w Stanach Zjednoczonych, natomiast Laureaci II stopnia biorą udział w EuroFestiwalu w wybranym europejskim mieście.

W tegorocznym finale ogólnopolskim Odysei Umysłu drużyna uczennic z naszej szkoły zajęła pierwsze miejsce w drugiej kategorii wiekowej i zmierzyła się z problemem “Twoja Troja”. 19 maja 2023 r. dziewczyny wyruszają na Finały Światowe do East Lansing w Michigan w USA.
Sprawdźcie, jak będzie przebiegał ich wyjazd po linkiem poniżej. Zobaczcie również, dzięki komu wyjazd doszedł do skutku. Wszystkim z całego serca dziękujemy za okazaną pomoc.

W tegorocznych Finałach Światowych wzięły udział dwie drużyny z Sierakowic. Obie zajęły się przypisaniem kolejnego wynalazku Leonardo da Vinci. Pomysły uczestników okazały się oryginalne, a jednocześnie zostały sprytnie “sprzedane”. Sędziowie uznali więc, że drużyna młodsza zasłużyła na 5. miejsce na świecie, a drużyna starsza na miejsce 2.
Sprawdźcie, jak wyglądał wyjazd obu drużyn do USA. Poniżej odnośnik do relacji z podróży.

Na początku każdego roku drużyny odysejowe, wybierają jeden z 5 problemów (zadań) nad którym będą pracować do czasu finałów regionalnych. Nasi uczniowie wybrali problem 3 – reinterpretację klasyki polegającą na jak najbardziej kreatywnym przerobieniu i zmodyfikowaniu wybranego dzieła literacko- artystycznego, aby (zgodnie z odgórnymi wytycznymi) nabrało ono zupełnie nowego znaczenia.
W tym roku nasza drużyna zmierzyła się z próbą zamiany „Alicji w Krainie Czarów” na tzw. bajdokument – paradokument o bajkowym wydźwięku. W ramach zadania nasi uczniowie samodzielnie przygotowali scenariusz, pełną scenografię z kartek starych książek, przeszyli stroje i stworzyli niemalże dwumetrowe drzewo, które stało się głównym elementem przedstawienia, ponieważ łączy w sobie wszystkie elementy fabuły książki z odysejowym zadaniem drużyny.

W roku 2017 udało się nam uzyskać tytuł laureatów II stopnia ogólnopolskiego etapu konkursu “Odysei Umysłu”. Dzięki temu mogliśmy reprezentować Polskę na Eurofestiwalu na Białorusi, gdzie zajęliśmy 1 miejsce. Poniżej relacja z tego wydarzenia.

EDYCJA 2016 / 2017

Odyseja Umysłu w naszej szkole miała swój początek w 2016 roku. Wówczas grupa gimnazjalistów z koła teatralnego prowadzonego przez p. Elizę Piotrowską została zarejestrowana jako drużyna z Problemu 3 – Reinterpretacji Klasyki. Naszym uczniom udało się pokonać kilkaset drużyn i zdobyć tytuł Laureatów II stopnia. W związku z tym mogliśmy reprezentować kraj podczas Eurofestiwalu na Białorusi. Tam też nasza drużyna zdobyła pierwsze miejsce w swojej kategorii. [więcej na ten temat w zakładce Eurofestiwal].

EDYCJA 2017 / 2018

Zapraszamy do zapoznania się z krótkim filmikiem promocyjnym, podsumowującym działania naszych Odyseuszy w minionym roku szkolnym.

W roku szkolnym 2017/2018 do konkursu przystąpiły 3 drużyny. Każda osiągnęła niesamowity sukces na miarę swoich możliwości: Grupa Młodych awansowała do Finału Ogólnopolskiego.

Grupa Techniczna zdobyła 3 miejsce podczas Finału Ogólnopolskiego.

Zajmowali się oni zbudowaniem z drewna balsa wieży, która utrzyma jak największy ciężar. W filmiku poniżej można zobaczyć ich pierwsze próby obciążania struktury, która utrzymała 16 kg. Potem było już tylko lepiej:)

Grupa Klasyki zdobyła tytuł Laureatów I stopnia podczas Finału Ogólnopolskiego oraz rzadko przyznawaną, prestiżową i trudną w całym konkursie do uzyskania nagrodę Ranatra Fusca za wybitną kreatywność. Tegoroczni Mistrzowie Polski reprezentowali nasz kraj na Międzynarodowym Finale “Odysei Umysłu” w Stanach Zjednoczonych, gdzie zajęli pierwsze miejsce i zostali Mistrzami Świata. Więcej informacji o ich Amerykańskiej przygodzie TUTAJ.

Oto nasza drużyna
fot. Michał Labuda – Szalony Kapelusznik
fot. Karolina Szulist – Kot z Cheshire, głos zza kadru
fot. Amelia Penk – Biały Królik
fot. Zuzanna Czapiewska – Alicja
fot. Eliza Wiczkowska – Król, Suseł
fot. Marianna Geniusz – Królowa Kier, scenarzystka
fot. Paweł Wolski – Marcowy Zając
fot. Eliza Piotrowska – nauczyciel języka polskiego oraz opiekun grupy teatralnej  Marieta Konkol – nauczyciel geografii, świetlicy oraz opiekun grupy teatralnej