2020.11.13 Jestem polką, jestem polakiem (5)
  

Jestem Polką, jestem Polakiem!

Pojęcie patriotyzmu nie jest obce dzieciom z klasy 2a. Wspólnie zastanawialiśmy się, szukaliśmy informacji na temat : Jak rozumiemy słowo patriotyzm? Co to jest niepodległość? Co to znaczy być Polką i Polakiem? Powstały piękne karty pracy. Oprócz tego uczniowie pokazali jak świętują Narodowe Święto Niepodległości. Udowodnili, że jest im bliska nasza Ojczyzna.

/Wychowawca Hanna Leszczyńska/

2020.11.10 Szkoła do hymnu (4)
  

Szkoła do Hymnu

Dzień przed Narodowym Świętem Niepodległości o godzinie 11:11  uczniowie klas 0 zaśpiewali uroczyście „Mazurka Dąbrowskiego”. Włączyli się tym samym w akcję #SzkołaDoHymnu zorganizowaną pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Uczniów klas 1-8 również serdecznie zachęcamy do włączenia się w tę akcję.

🇵🇱🇵🇱🇵🇱Co należy zrobić i kiedy? 🇵🇱🇵🇱🇵🇱

11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości nagraj jak śpiewasz hymn państwowy (1 zwrotkę i refren). Następnie wyślij nam go w komentarzu pod postem na fb. Niech tego dnia dumnie rozbrzmiewają dźwięki Polskości!

IMG_9868
  

Dzień Papieski

Dziś w liturgii wspominamy św. Jana Pawła II. Z tej okazji przedstawiamy Wam film z obchodów Dnia Papieskiego w naszej szkole. W klimat wspomnień o Papieżu Polaku wprowadziła nas Antonina Formela z klasy 3a grając na skrzypcach. Następnie uczniowie klasy 3b odegrali krótkie przedstawienie o Karolu Wojtyle.

Natalia Labuda: “Dziękuję uczniom za ogromne zaangażowanie i wspaniałe odegranie swoich ról. A tych, którzy nie oglądali na żywo zapraszamy do odtworzenia przedstawienia”.

2020.09.22 Pokaz rycerski (5)
  

Pokaz rycerski

Dnia 22.09 2020r. na auli naszej szkoły uczniowie klas IV i V oglądali pokaz rycerski ,,O Mieszku I i wilkach z Nortu’’. Społeczność szkolna przeniosła się do czasów naszych przodków. Poznali pogańskie wierzenia Słowian i ich zwyczaje. Przez chwilę zamieszkali w słowiańskim grodzie oraz przekonali się dlaczego Wikingowie byli postrachem całej chrześcijańskiej Europy. Dowiedzieli się o zasługach Mieszka I dla naszego państwa, który aż do śmierci zbrojnie rozszerzał granice swego księstwa. Borykał się z wieloma poważnymi problemami. Przede wszystkim musiał utrzymać jedność państwa zamieszkanego przez liczne plemiona. Kolejnym problemem było zagrożenie z zagranicy, zwłaszcza ze strony wojowniczych możnowładców niemieckich.

Grupa artystyczna ,,Pan Michał’’ z Pelplina uczniom klas VI w interesujący sposób zobrazowała XVI i XVII wiek.

 

/Organizator spotkania 
Mirosława Tandek/

2020.05.04 Kto ty jesteś Polak mały 1a (4)
  

Kto ty jesteś? Polak mały!

Uczniowie klasy 1a doskonale znają symbole Polski. Pamiętają o świętach majowych. Znają ich daty. Postanowiły przedstawić je za pomocą prac plastycznych i nie tylko.

2020.03.02 Spotkanie – żołnierze wyklęci (19)
  

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

W dniu 2 marca 2020 roku klasy siódme i ósme spotkały się, w auli szkolnej, z panem Kazimierzem Borzestowskim, który jest wiceprezesem zarządu Okręgu Kaszubsko-Pomorskiego Związku Piłsudczyków RP, czyli organizacji nawiązującej do postaci patrona naszej szkoły. Wydarzenie to miało związek z obchodami Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ten temat już od kilku lat wpisał się na stałe do kalendarza SP2. Nasz gość przybliżył uczniom sytuację podziemia niepodległościowego w czasie II Wojny Światowej oraz działań partyzanckich również po jej zakończeniu. Szczególną uwagę poświęcił roli Żołnierzy Niezłomnych i ich działań na terenie Gminy Sierakowice. Oprawę muzyczną, jako przerywnik do wystąpień prelegenta, zapewnił absolwent naszej szkoły – członek Wędrownej Drużyny ZHP im. Żołnierzy Wyklętych w Sierakowicach – Tobiasz Wenta.

Serdecznie dziękujemy za przybliżenie tak ważnego tematu dotyczącego umiłowania ojczyzny ponad własne życie!!!

pokaz rycerski (96)
  

Pokaz rycerski

Dnia 30.01 2020r. na auli naszej szkoły uczniowie klas IV i V oglądali pokaz rycerski ,,Na Grunwald’’. Prowadzący przedstawił historię rycerstwa, szczegółowo przybliżył postać Zawiszy Czarnego. W humorystyczny sposób opowiadał o zwyczajach panujących w średniowiecznym zamku. W trakcie przedstawienia uczniowie mogli założyć strój rycerza i współzawodniczyć.
Grupa artystyczna ,,Pan Michał’’ z Pelplina uczniom klas VI, VII i VIII w interesujący sposób zobrazowała XVI i XVII wiek.

Organizator spotkania
Mirosława Tandek

2019.12.13 Wrszaty Bożonarodzeniowe GOK (11)
  

Warsztaty Bożonarodzeniowe W Gminnym Ośrodku Kultury w Sierakowicach

W dniach od 02.12.2019 do 13.12.2019 r. uczniowie grup zerowych i klas I- III ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierakowicach brały udział w warsztatach bożonarodzeniowych. Największą atrakcją była ekspozycja  zwana gwiôzdka. Od początku Adwentu aż do Bożego Narodzenia wędrowała wieczorami po wsiach grupa kolędników. Było to zwykle kilka lub kilkanaście osób przebranych za różne postacie i maszkary. Wszystkie dzieci z uwagą i zaciekawieniem słuchały opowieści. Pragniemy podziękować Pani Emilii Reclaf, która wprowadziła nas w świąteczny nastrój. W ciekawy sposób opowiadała nam o zapomnianych i kultywowanych zwyczajach, obrzędach  na Kaszubach związanych z Bożym Narodzeniem: Jakie były zwyczaje wigilijne? Jakie potrawy gościły na świątecznym stole? Skąd się wzięła na Kaszubach choinka? Jak się robi papierowe ozdoby choinkowe i kwiaty z papieru? Uczniowie mieli okazję zrobić tradycyjne świąteczne ozdoby choinkowe.

 

Szkoła Pamięta 2019
  

#SzkołaPamięta

Szanowni Państwo,

w imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego bardzo serdecznie dziękuję za włączenie się do naszej akcji „Szkoła pamięta”, która miała swój finał w piątek, 25 października br. Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu czy społeczności.

Do akcji „Szkoła pamięta” przyłączyło się prawie 1,3 mln uczniów oraz 108 tys. nauczycieli. Otrzymaliśmy w sumie 11 208 zgłoszeń od szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.

Łączę wyrazy szacunku

Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy MEN

2019.11.11 Święto Niepodległości (3)
  

Zuchy świętują Niepodległość

11 listopada to bardzo ważna data w kalendarzu dla każdego Polaka. Chcieliśmy ją uczcić również my – zuchy z 2 gromady „Podniebne Ptaki”. O godz. 10:20 rozpoczęły się uroczyste obchody Święta Niepodległości przy pomniku Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, gdzie nasza dyrekcja wraz z delegacją zuchów złożyła kwiaty i znicze dla upamiętnienia bohaterów walczących o wolną ojczyznę. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości  uczestnicy ruszyli w korowodzie niepodległościowym do kościoła p.w. św.  Marcina, gdzie odprawiona została msza święta w intencji ojczyzny.