2023.11.10 Ślubowanie – część artystyczna (51)
2023/2024 Historia Wydarzenia

Świętowanie Niepodległości

Listopad to miesiąc szczególny dla naszej Ojczyzny. Dnia 11.11.1918 roku spełniły się marzenia naszych przodków o niepodległości. Szkoła Podstawowa nr 2 w Sierakowicach nosi imię jednego z budowniczych II Rzeczypospolitej, Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dlatego co roku przed obchodami Narodowego Święta Niepodległości w naszej placówce odbywają się uroczystości szkolne zwane „Świętem Szkoły” połączone ze ślubowaniem klas pierwszych. W tym roku zrealizowaliśmy także trzecią edycję konkursu historycznego związanego z odzyskaniem przez Polskę niepodległości a adresowanego do wszystkich szkół podstawowych z terenu Gminy Sierakowice.

Wzięło w nim udział pięć szkół podstawowych z terenu naszej gminy:  Mojusz, Puzdrowo, SP nr 1 i 2 z Sierakowic oraz Załakowo. Reprezentowały je ośmioosobowe reprezentacje. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko znajomością historii z okresu walki o niepodległość ale także wiedzą z zakresu: wojskowości, udzielania pierwszej pomocy, znajomości pieśni patriotycznych. Odbyła się także część praktyczna z musztry oraz zadanie pod tytułem „bieg z rannym powstańcem”.

Nad całością czuwała komisja powołana przez organizatorów w składzie:

– Mirosław Kuczkowski  – przewodniczący

– Jacek Mazur

– kpt. Andrzej Wygonny z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach

Wyniki prezentują się następująco:

  1. Szkoła Podstawowa nr 2 w Sierakowicach
  2. Szkoła Podstawowa w Załakowie
  3. Szkoła Podstawowa w Mojuszu

Laureaci otrzymali okazałe „niepodległościowe” puchary a wszyscy uczestnicy koszulki z logo konkursu. Gratulujemy wszystkim reprezentacjom  i zapraszamy za rok do udziału w czwartej edycji. Członkom komisji konkursowej dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia.

Pierwsza część uroczystości  rozpoczęła  się o godzinie 9:00, podczas której oficjalnie zostało włączonych 110 pierwszoklasistów w poczet uczniów naszej szkoły. Zanim to nastąpiło uczniowie klas I pięknie się zaprezentowali . Przedstawili  część artystyczną o tematyce szkolnej i patriotycznej powodując szerokie uśmiechy na twarzach wszystkich obecnych, szczególnie rodziców.  Ich popisy oglądali także uczniowie klas drugich i trzecich. Niezwykle doniosłym momentem było złożenie ślubowania na sztandar szkoły. Następnie dyrektor pasował pierwszoklasistów szablą oficerską – to element tradycji naszej szkoły – będącą repliką szabli posiadanej przez patrona szkoły Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ten fragment uroczystości zawsze budzi wiele emocji wśród uczniów i rodziców, zwłaszcza, że podczas ceremonii słychać „Marsz Generalski”. Finałem świętowania przez pierwszoklasistów było posadzenie wspólnie z Dyrektorem Szkoły Krzysztofem Andryskowskim głogu. Ten element jest także tradycją w naszej szkole i w ten sposób przed placówką powstaje  aleja złożona z tych pięknych krzewów.

Druga część Święta Szkoły była związana ze 105 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Rozpoczęła się o godzinie 11:00. Uczestniczyły w niej nasze przedszkolaki, zerówki oraz klasy IV-VIII. O godzinie 11.11 zaśpiewaliśmy hymn narodowy, w ramach akcji MEN. Następnie wysłuchaliśmy uroczystego Apelu Poległych, wezwania odczytał pan Rajmund Spręga. Młodzież szkolna złożyła kwiaty pod Dębem Katyńskim. Chór szkolny wykonywał pieśni patriotyczne. Podsumowaniem było piękne wykonanie utworu „Co to jest niepodległość”? w wykonaniu uczennicy klasy 4a Liliany Pionk.

Podsumowując wszystkie elementy opisane powyżej należy stwierdzić, że tak przeżyty „niepodległościowy” Listopad 2023 roku zostanie  z pewnością na długo w pamięci wszystkich uczniów naszej szkoły.

Organizatorzy

Czuj! Czuwaj!
W sobotę, 11 Listopada mieliśmy przyjemność brać udział w obchodach Święta Niepodległości w Sierakowicach. Nasi harcerze z pełną dumą pełnili wartę pod pomnikiem Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej. Wraz z Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach złożyliśmy kwiaty. Podczas mszy odpustowej w Parafia Św. Marcina w Sierakowicach złożyliśmy dary ofiarne. Był to dla nas wspaniały czas, pełen dumy i radości! 🇵🇱

Powiązane artykuły :