jan_gosz_grob_6
Historia

Ku pamięci założyciela sierakowickiej Solidarności

W miniony poniedziałek przypadała szósta rocznica śmierci Jana Gosza – współwórcy NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych.

Pod przywództwem Jana Gosza powstał jeden z największych oddziałów Solidarności RI w województwie w roku 1981, w ciągu dwóch pierwszych tygodni jego istnienia dołączyło do niego ponad 600 rolników z terenu Gminy Sierakowice. Udało im się wywalczyć wiele dobrych zmian i wypracować szereg sukcesów na rzecz nie tylko rolników, ale i całej społeczności lokalnej.

W tym roku wraz z uczniami klasy IIIh udaliśmy się na grób śp. Jana Gosza na cmentarzu parafi św. Marcina i złożywszy okolicznościową wiązankę, odmówiliśmy modlitwę w intencji tego niezwykłego człowieka.

O Janie Goszu nasi obecni absolwenci – Julia Stencel, Monika Cyperska i Jakub Bigus nakręcili film w konkursie Muzeum Historii Polski i Łódzkiej Szkoły Filmowej, który zajął w nim I miejsce oraz otrzymał na Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni również I miejsce w zeszłym roku. Można o tym przeczytać m.in. tutaj oraz tutaj.

Miałem też przyjemność prowadzić warsztaty historyczno-obywatelskie w Europejskim Centrum Soliarności w Gdańsku dla młodzieży z Polski i Ukrainy, podczas których równiez prezentowałem materiały zebrane przez naszą młodzież jak i film pt.  “Jan Gosz – historia dobrem pisana”.

Doskonałe miejsce i okazja, by Go wspominać.

Powiązane artykuły :