Spotkanie dla rodziców przedszkolaków
  

Spotkanie z rodzicami dzieci 4-5-letnich

W roku szkolnym 2021/2022 powstanie w naszej szkole oddział przedszkolny dla dzieci 4-5-letnich. W związku z tym przygotowaliśmy garść informacji, które pozwolą rodzicom tych dzieci zorientować się, jakie plany związane z powstaniem tego oddziału mamy na najbliższe tygodnie .

Dnia 31 maja 2021 r. o godzinie 18:00 w auli Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach odbędzie się spotkanie dyrekcji szkoły z rodzicami dzieci, które w roku szkolnym 2021/2022 będą uczęszczały do oddziału przedszkolnego dla 4-5-latków.

Załączamy dwa druki, które należy wypełnić i dostarczyć do sekretariatu szkoły:

  1. Potwierdzenie woli zapisu dziecka do oddziału przedszkolnego – do 7 czerwca 2021 r.
  2. Kwestionariusz kandydata do oddziału przedszkolnego dla 4-5-latków – do 30 czerwca 2021 r.

Dnia 19 sierpnia 2021 r. o godz. 18:00 w auli szkoły odbędzie się kolejne spotkanie, na którym rodzice poznają kadrę, która będzie pracować z dziećmi, a także najważniejsze informacje związane z bezpieczeństwem, organizacją dnia, posiłkami i wyprawką dla dziecka.

W dniach od 23 do 27 sierpnia 2021 r. zorganizowany zostanie tydzień adaptacyjny, w którym panie pracujące z dziećmi oraz dzieci wraz z rodzicami będą mieli okazję się lepiej poznać, zanim zaczną współpracować.

2021.05.21 Warszaty z języka kaszubskiego (19)
  

Warsztaty z języka kaszubskiego

W piątek 21 maja 2021 roku w naszej szkole SP 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach, odbyły się warsztaty z języka kaszubskiego. Uczniowie uczęszczający na język kaszubski z klas 1-6 pogłębiali swoją wiedzą na temat Kaszub, historii oraz kultury tego pięknego regionu.

Warsztaty prowadziła Pani Małgorzata z Gdyni z firmy Art – Baranek. O godzinie 9.00 z klasa 2 rozpoczęła zajęciami pod tytułem „Opowieści z dna Bałtyku”. Prowadząca opowiedziała krótką historię o morzu, a następnie uczniowie rozpoczęli pracę. Wycinali skrzynię na skarby, łódź, ryby, kapitana i inne przedmioty związane z morzem. Do stworzonej skrzyni na skarby, uczestnicy wrzucali dukaty, które otrzymywali za odgadnięcie zagadek związanych z morzem. Na koniec otrzymali do sklejenia model pirata oraz zaśpiewali szantę. Cała praca była świetną zabawą, a uczniowie dobrze się bawili.

Kolejne warsztaty były na temat historii mitologii kaszubskiej. Uczestniczyła w nich klasa 3. Prowadząca pokazała bóstwa zrobione z lalek barbie, które wzbudziły niemały zachwyt. O każdym bogu opowiedziała, krótką historię oraz pokazała zdjęcia pozostałych figurek, które zostały wykonane w pracowni. Po prelekcji uczniowie otrzymali odlewy gipsowe. Dziewczynki malowały akwarelami syrenki, a chłopcy postać Neptuna.

Dla klas pierwszych został przygotowany temat „Dawnych zabawek kaszubskich”. Dzieci wysłuchały opowieści o tym, jak i czym się kiedyś bawiono. Zobaczyły zdjęcia dawnych zabawek, zrobionych z drewna i innych materiałów, które były kiedyś dostępne. Na zakończenie spotkania, każdy dostał zabawkę drewnianą, którą mógł pomalować akwarelami i zabrać do domu.

Ostatnią grupą byli uczniowie z klas 4-6, którzy wspólnie budowali makietę wsi. Uczestnicy warsztatów zostali podzieleni na trzy grupy, każda miała inne zadanie, ale wspólnym celem było zbudowanie makiety. Jedni wycinali i składali domy, inni przygotowywali płoty, studnie, zwierzęta i inne przedmioty, a trzecia grupa zajmował a się planowaniem przestrzennym.

Myślę, że te warsztaty nauczyły ich wspólnej współpracy, budowania relacji między sobą, wzajemnej pomocy, a przede wszystkim uczyły przez zabawę. Dziękujemy bardzo Pani Małgosi i całej pracowni ART – BARANEK za przekazanie nam swojej wiedzy i doświadczeń oraz za pozostawione materiały, które będziemy używać na co dzień podczas lekcji.

/Anna Jereczek/

2021.05.07 Spotkanie z GUM (2)
  

Internet – przyjaciel czy wróg?

Nasi uczniowie wzięli udział w lekcji on- line, które została przeprowadzone przez studentów z kierunku Pielęgniarstwo Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Podczas zajęć poruszyliśmy bardzo ważny temat, jakim jest ilość czasu spędzana przed komputerem. Jeszcze nie tak dawno komputer był zdobyczą techniki, dziś jest niemalże w pokoju każdego dziecka. Dzięki niemu możemy uczyć się nowych rzeczy, rozwijać swoje zainteresowania czy po prostu ułatwiać sobie życie, np. komunikować się z przyjaciółmi, robić zakupy. Ważne, by zachowywać umiar korzystając z komputera. Planując swój czas wolny, warto uwzględnić w nim nie tylko komputer, ale także piłkę, rower, rolki czy hulajnogę lub inną ulubioną aktywność. Nie należy zapominać też o rodzinie, przyjaciołach. Przecież poza wirtualnym światem jest ten ważniejszy – świat rzeczywisty. Komputer i Internet nie może stać się dla nas całym światem.
Dziękujemy 🙂

/Anna Bendzmer/

2020.09.22 Pokaz rycerski (5)
  

Pokaz rycerski

Dnia 22.09 2020r. na auli naszej szkoły uczniowie klas IV i V oglądali pokaz rycerski ,,O Mieszku I i wilkach z Nortu’’. Społeczność szkolna przeniosła się do czasów naszych przodków. Poznali pogańskie wierzenia Słowian i ich zwyczaje. Przez chwilę zamieszkali w słowiańskim grodzie oraz przekonali się dlaczego Wikingowie byli postrachem całej chrześcijańskiej Europy. Dowiedzieli się o zasługach Mieszka I dla naszego państwa, który aż do śmierci zbrojnie rozszerzał granice swego księstwa. Borykał się z wieloma poważnymi problemami. Przede wszystkim musiał utrzymać jedność państwa zamieszkanego przez liczne plemiona. Kolejnym problemem było zagrożenie z zagranicy, zwłaszcza ze strony wojowniczych możnowładców niemieckich.

Grupa artystyczna ,,Pan Michał’’ z Pelplina uczniom klas VI w interesujący sposób zobrazowała XVI i XVII wiek.

 

/Organizator spotkania 
Mirosława Tandek/

2020.02.07Dzień Babci i Dziadka w klasach 0 (22)
  

Dzień babci i dziadka

Mimo, że styczeń i luty to zimowe miesiące, pełne chłodnych dni, są takie dwa dni, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków. To dni pełne uśmiechów, wzruszeń i radości.

Dnia 7 lutego 2020 roku  dzieci z oddziałów przedszkolnych zaprosiły na wspólne świętowanie Babcię i Dziadka. Przygotowały z tej okazji występ artystyczny przepełniony radością, śpiewem i tańcem.

Wszyscy dziadkowie otrzymali wykonane przez wnuki upominki i laurki. Uroczystość zwieńczył słodki poczęstunek podczas którego nie brakowało okazji do rozmów i wspomnień.

Dnia 10 stycznia w klasach pierwszych odbyła się ta wspaniała impreza. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej dzieci przedstawiły program artystyczny. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Następnie dzieci obdarowały swoich ukochanych dziadków upominkami, wykonanymi własnoręcznie . Frekwencja jak co roku dopisała. Rodzice naszych pociech przygotowali również dla nich poczęstunek w postaci ciasta, kawy, herbaty. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia oraz podziękować za trud włożony w ich wychowanie.

Jeszcze raz wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy wszystkiego najlepszego – nie tylko w dniu ich święta!!

pokaz rycerski (96)
  

Pokaz rycerski

Dnia 30.01 2020r. na auli naszej szkoły uczniowie klas IV i V oglądali pokaz rycerski ,,Na Grunwald’’. Prowadzący przedstawił historię rycerstwa, szczegółowo przybliżył postać Zawiszy Czarnego. W humorystyczny sposób opowiadał o zwyczajach panujących w średniowiecznym zamku. W trakcie przedstawienia uczniowie mogli założyć strój rycerza i współzawodniczyć.
Grupa artystyczna ,,Pan Michał’’ z Pelplina uczniom klas VI, VII i VIII w interesujący sposób zobrazowała XVI i XVII wiek.

Organizator spotkania
Mirosława Tandek

2019.12.13 Wrszaty Bożonarodzeniowe GOK (11)
  

Warsztaty Bożonarodzeniowe W Gminnym Ośrodku Kultury w Sierakowicach

W dniach od 02.12.2019 do 13.12.2019 r. uczniowie grup zerowych i klas I- III ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierakowicach brały udział w warsztatach bożonarodzeniowych. Największą atrakcją była ekspozycja  zwana gwiôzdka. Od początku Adwentu aż do Bożego Narodzenia wędrowała wieczorami po wsiach grupa kolędników. Było to zwykle kilka lub kilkanaście osób przebranych za różne postacie i maszkary. Wszystkie dzieci z uwagą i zaciekawieniem słuchały opowieści. Pragniemy podziękować Pani Emilii Reclaf, która wprowadziła nas w świąteczny nastrój. W ciekawy sposób opowiadała nam o zapomnianych i kultywowanych zwyczajach, obrzędach  na Kaszubach związanych z Bożym Narodzeniem: Jakie były zwyczaje wigilijne? Jakie potrawy gościły na świątecznym stole? Skąd się wzięła na Kaszubach choinka? Jak się robi papierowe ozdoby choinkowe i kwiaty z papieru? Uczniowie mieli okazję zrobić tradycyjne świąteczne ozdoby choinkowe.

 

2019 Między nami kobietkami (1)
  

Między nami kobietkami

W piątek 15 listopada 2019 r. w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty dla dziewcząt klas VI pt: ,,Między nami kobietkami’’. Zajęcia poprowadziła p. Ewa Włodarska, omawiając okres dojrzewania u dziewczyn. Opowiedziała między innymi jakie zmiany w ciele i psychice zachodzą w tym trudnym czasie dla dziewcząt, a także wyjaśniła jak dbać o higienę oraz jak radzić sobie w różnych sytuacjach. Podała też różne wskazówki, które z pewnością warto zapamiętać. Spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze, a p. Ewa profesjonalnie i w przystępny sposób wszystko wytłumaczyła. Na koniec każda dziewczyna dostała sekretny prezencik, który zawierał środki higieniczne.

/Jagoda Jażdżewska VI c/

 

 

IMG_2880
  

Fundacja Dbam o mój z@sięg wspiera rodziców

Z dr Maciejem Dębskim, prezesem Fundacji Dbam o mój z@sięg, spotkaliśmy się po raz drugi w tym roku. Pierwsze spotkanie przeznaczone było dla uczniów oraz nauczycieli. Tym razem prowadzący zapoznał rodziców z faktami dotyczącymi wyników najnowszych badań dotyczących zjawiska fonoholizmu.

Spotkanie nie przebiegało jednak w taki sposób, że w centrum zainteresowania znajdował się “biedny i uzależniony od mediów cyfrowych uczeń”. Chodziło o zjawisko, jakiemu podlegamy wszyscy, korzystający z Internetu przy użyciu różnych narzędzi, m.in.: komputerów, tabletów, smartfonów. Wszyscy jesteśmy narażeni na to, żeby będziemy spędzali zbyt wiele czasu w świecie wirtualnym, zamiast w tym rzeczywistym. Ważny jest moment, w którym zdamy sobie sprawę, że proporcje są niewłaściwie.

Pan Dębski prowadził swoje spotkanie w sposób nieoczywisty, prowokował pytaniami, przedstawiał ciekawe spostrzeżenia, wyniki badań i obserwacji. Nie zawsze pozostawiał uczestnikom konkretne rozwiązania, czasami skłaniał do refleksji. Jedno wybrzmiało jednak na wiele sposobów. Świat wirtualny jest doskonałą alternatywą dla osób, które nie mają dobrych relacji z najbliższymi w świecie rzeczywistym. Nie ma jednej przyczyny fonoholizmu. Często nie można nawet mówić o tym zjawisku jako uzależnieniu, gdyż jest to problem bardziej złożony.

Rodzice obecni na spotkaniu opuścili je nie tylko z plakatami od prowadzącego, za pomocą których można dokonać wstępnej diagnozy dotyczącej właściwego wykorzystania mediów cyfrowych wśród członków swoich rodzin. Wyszli także z mnóstwem pytań, na które tylko oni znają odpowiedź. Np. Czy sam jako rodzic jestem w porządku jeżeli chodzi o użycie telefonu? Czy kiedy jestem na spacerze z dzieckiem, to jestem z dzieckiem, czy spędzam czas z telefonem w ręce? Czy mam czas dla mojego dziecka? Czy stawiam granice, jeśli chodzi o użycie Internetu moim dzieciom? Czy jest jeszcze czas, aby wypracować dobre rozwiązanie problemu z moim dzieckiem?

Serdecznie dziękujemy rodzicom za to, że zechcieli uczestniczyć w tym spotkaniu i zapraszamy na stronę Fundacji Dbam o mój z@sięg: dbamomojzasieg.com.

2019.10.21 Wycieczka integracyjna klas 7 (28)
  

Integracja klas 7

21 października tego roku podczas wycieczki integracyjnej uczniowie klas 7a i 7b próbowali swoich sił w parku linowym u Stolema, podziwiali krajobraz podczas rejsu statkiem po jeziorze Ostrzyckim. Chętni mogli zagrać w mini golfa. Uwieńczeniem wycieczki było wspólne ognisko.

/Edyta Rawicka/