DSCN0406
Spotkania Wydarzenia

Wystawa “Leśny zwierzyniec”

W dniach od  04.10.2017 r. do 13.10.2017 r. uczniowie naszej szkoły mają możliwość zwiedzania wystawy zdjęć pana Marcina Zawadzkiego pt. “Leśny zwierzyniec” .Pan Marcin Zawadzki jest absolwentem Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem w Tucholi, obecnie studiuje na Wydziale Leśnictwa w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Od 2008 roku zajmuje się fotografią przyrodniczą. Oprócz tematów ściśle przyrodniczych interesuje się również fotografią lotniczą i fotoreportażem.  Jego fotografie znajdowały się  w publikacjach dotyczących przyrody i jej ochrony oraz czasopismach o tematyce przyrodniczej. Jest autorem indywidualnych
i zbiorowych pokazów zdjęć oraz laureatem konkursów takich jak:

  • I miejsce – Ogólnopolski Konkurs Fotografii Przyrodniczej im. Włodzimierza Puchalskiego w 2012 r.,
  • I miejsce –  konkurs fotograficzny z okazji 90-lecia PZŁ w 2012r organizowany przez Polski Związek Łowiecki,
  • wyróżnienie – Międzynarodowy Konkurs fotograficzny „Sztuka Natury”.

Uroczyste  otwierając wystawy  odbyło się czwartego października. Gościliśmy na nim autora zdjęć  oraz młodzieży z Sekcji Gry na Rogach Myśliwskich  pod kierunkiem pana Kazimierza Kroskowskiego, panią Irenę Kulwikowską dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury oraz  przedstawicieli Rady Rodziców.

Otwierając wystawę pan Marcin  opowiedziała  o swej pasji i przybliżył  nam tajniki związane z przygotowaniem do robienia zdjęć. Młodzież miała możliwość zobaczenia czatowni służącej do zamaskowania się w czasie oczekiwania na to wyjątkowe ujęcie oraz posłuchania fachowych rad dotyczących wyboru profesjonalnego sprzętu. W atmosferę i klimat związany z leśnictwem wprowadził nas zespół grający sygnały myśliwskie.

Od autora:

Moja przygoda z fotografią przyrodniczą zaczęła się kilka lat temu, kiedy to po dwóch miesiącach sezonowej pracy, w końcu mogłem stać się szczęśliwym posiadaczem upragnionej lustrzanki i teleobiektywu. Zakup pierwszego profesjonalnego sprzętu był dla mnie prawdziwym przełomem w fotografii dzikiej przyrody, zwłaszcza fotografii ssaków, które bardzo szybko stały się głównymi postaciami moich zdjęć.  Dlaczego właśnie  one, ssaki? Świat ssaków jest bardzo ciekawy, różnorodny i urozmaicony a środowiska, w którym one występują są skrajnie różne – począwszy od śródleśnych łąk, po wysokogórskie stanowiska, gdzie występują  muflony  czy kozice. Właśnie te zwierzęta wciągnęły mnie w świat polskiej przyrody i stawiają przede mną coraz to nowe wyzwania oraz zachęcają do ciągłego poznawania życia dzikich zwierząt. Dynamikę i zmienność natury bardzo dobrze widać w świecie ptaków, które  z czasem również stały się głównymi bohaterami moich zdjęć. Fotografia przyrodnicza, jak żadna inna, niesie za sobą wielki trud pracy. Wymaga też dużo czasu, który trzeba poświęcić by osiągnąć wymarzone ujęcia. Nie tylko bogata wiedza teoretyczna ale również doświadczenie , które nabywamy pomagają uzyskać nam lepsze rezultaty. Wykonanie dobrych zdjęć danego gatunku ptaków czy ssaków poprzedzone jest wieloma wyprawami w teren, czasami kilkudniowymi obserwacjami  i szukaniem naszego bohatera. Cała zabawa w fotografii przyrodniczej zaczyna się gdy uda nam się zlokalizować rewir danego zwierzaka.  Niejednokrotnie wracając z takich wypraw rozmyślamy, jak zbliżyć i niezauważenie wtopić się w środowisko dzikiego zwierzęcia tak, żeby go nie spłoszyć i nie wyrządzić mu krzywdy, i przy tym sfotografować w jego naturalnym środowisku. Oczekiwanie na zrobienie konkretnego zdjęcia, to niejednokrotnie godziny, a nawet dni spędzone w skrajnych warunkach i środowiskach. Czasami jest to brodzenie po kolana w wodzie o niskiej temperaturze,  a innym razem czołganie się w gąszczu zarośli. Długie wyczekiwanie na wymarzone ujęcia, niekiedy w takich warunkach jak mróz, wilgoć silny wiatr, uczą pokory i cierpliwości do świata natury. Efekt mojej pracy, w znacznym stopniu jest zależny od wymienionych wyżej czynników. Będąc w terenie możemy przeżyć naprawdę nieprzewidywalny spektakl i  odkryć cząstkę tajemnicy przyrody w naturalnym i najprawdziwszym wydaniu. Czasami jednak los zdecyduje inaczej i wtedy pozostaje nam tylko być pokornym i potraktować to jako kolejną lekcję budującą nasze doświadczenie w fotografii a nie rzadko i w życiu.  

Marcin Zawadzki

Bardzo dziękujemy Nadleśnictwu Kartuzy za udostępnienie wystawy i zapraszany wszystkich do jej obejrzenia.

Ewa Wierzba – wicedyrektor SP nr 2 w Sierakowicach

Powiązane artykuły :