2019.09.25 Wycieczka do Szymbarku (10)
mPotęga'19 Wycieczki

Wycieczka do Szymbarku liderów projektu “Matematyczne Kaszuby”

W środę 25 września 2019 roku liderzy projektu „Matematyczne Kaszuby” pojechali na wycieczkę do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku w ramach programu „mPotęga”. Uczestniczyli w niej uczniowie klas 4, 5 i 6 oraz opiekunowie.

Na samym początku wyprawy dowiedzieliśmy się, jaką długość ma najdłuższa deska na świecie i poznaliśmy jej historię. W 2002 roku ścięto daglezję (jedlicę zieloną), która miała wysokość 51 m, ale w trakcie prac odłamała się 1/5 drzewa, zostało 36,83 m. Z drzewa wykonano stół o tej samej długości. Nazwano go imieniem laureata Nagrody Nobla – Lecha Wałęsy. Niemcy chcieli pobić ten rekord. W 2011 roku udało im się wyciąć deskę o długości 44,15 m.  Wtedy pan Daniel Czapiewski- właściciel Centrum Edukacji i Promocji Regionu ponownie podjął się próby pobicia rekordu i 2 czerwca 2012 roku zostało ścięte drzewo, z którego wycięto deskę o długości 46,53 m, a tym samym pobito Rekord Guinnessa. 20 dni zajęło robotnikom wycinanie deski. Tak powstała najdłuższa deska świata.

Następnie zwiedziliśmy dom Sybiraka, który został przywieziony w częściach z Syberii odległej o 8100 km, potem chatę trapera należącą kiedyś do rodziny Hipior (Szczypior) z Sierakowic.

Obejrzeliśmy również kościółek pw. św. Rafała Kalinowskiego. 17 września odbywają się w nim zjazdy Sybiraków. Zobaczyliśmy wewnątrz chrzcielnicę, która miała ponad 1000 lat, pochodzącą z Archikatedry Gnieźnieńskiej. Pamięta ona czasy Chrztu Polski, koronację 5 królów Polski: Mieszka ll, Bolesława Chrobrego, Bolesława Śmiałego, Przemysła II, Wacława II. W kościółku można również zobaczyć belki z Jasnej Góry, pamiętające obronę Częstochowy w okresie potopu szwedzkiego, ponad trzystuletnie belki z Żurawia Gdańskiego, oryginalne elementy bunkra gryfitów, przekazane przez byłych żołnierzy Gryfa Pomorskiego.

Pan przewodnik pokazał nam jak wygląda największy koncertujący fortepian świata. Ma wysokość 192,5 cm, szerokość 252 cm, długość 607cm, waży 2500 kg. Stoi na 6 kolumnach.

Na samym końcu podziwialiśmy i zwiedziliśmy dom do góry nogami, którego budowa rozpoczęła się nietypowo – od komina. Dom ma już 12 lat.

Bardzo podobała nam się ta wycieczka. Chcielibyśmy ją przeżyć jeszcze raz, ponieważ dowiedzieliśmy się dużo ciekawych i interesujących rzeczy.

/Liderzy projektu z klasy 6b:

Julia Bednarek, Dominika Lew- Kiedrowska, Filip Massowa/

Powiązane artykuły :