wycieczka z kaszubskiego (11)
Język kaszubski Wycieczki

Wycieczka ciekawa przygód

Dnia 30 stycznia 2019 roku osoby z klas 7, 8  oraz 3 gimnazjum uczęszczające na język kaszubski pojechały na wycieczkę do Pelplina. O godzinie 8 wyjechaliśmy spod szkolnego parkingu. Na miejsce dojechaliśmy o godzinie 10.00 gdzie powitali nas klerycy: Sebastian i Marcin.

Po przywitaniu przeszliśmy do katedry, po której zostaliśmy oprowadzeni przez kleryka Marcina. Opowiedział nam o historii ołtarzy z katedry, o jej powstaniu i losach. Pokazał nam miejsce, gdzie w głównym ołtarzu znajdują się kości męczenników sprzed kilkunastu wieków. Po zwiedzaniu bazyliki udaliśmy się do biblioteki seminaryjnej, w której obejrzeliśmy występ kaszubskiej gwiazdki, w wykonaniu kleryków. Byliśmy pod wielkim wrażeniem, że język kaszubski jest popularyzowany nawet w seminarium.

Zostaliśmy oprowadzeni po Ogrodach Biskupich i widzieliśmy Pałac Biskupi, w którym mieszka Biskup Ryszard Kasyna. Odwiedziliśmy Muzeum Diecezjalne, gdzie był klęcznik , na którym klęczał sam Jan Paweł II! Była tam również Biblia Gutenberga, jedna z 5, które są na całym świecie.

Było to cudowne przeżycie na pewno będziemy miło wspominać tą wycieczkę!

/Nikola Bronk VIIIc/

Powiązane artykuły :