2022.03.18 Tydzień Kaszuski (38)
Język kaszubski Wydarzenia

Tydzień Kaszubski

W Szkole Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego od 14 do 18 marca 2022 r., odbył się Tydzień Kaszubski. Wszystkie klasy dostały przydział zadań na każdy dzień. Na auli można było podziwiać piękną wystawę porcelany kaszubskiej, kobiecy strój kaszubski i gazetkę tematyczną. Na przerwach można było posłuchać muzyki kaszubskiej oraz obejrzeć prezentację na temat walorów turystycznych Kaszub.

Pierwszego dnia, uczniowie z klas V-VII uczęszczający na język kaszubski, przygotowali dla pozostałych kolegów i koleżanek smakołyki kuchni kaszubskiej. Można było posmakować młodzowégò kùcha, wafle z domową marmòladą, plińce, pùlczi, chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem oraz sałatkę bùlewną. Uczniowie w strojach kaszubskich, roznosili smakołyki do klas. Dziękujemy bardzo pani Dorocie Teclaf oraz pani Magdalenie Tokarskiej za upieczenie pysznych drożdżówek. Bardzo też dziękujemy rodzicom uczniów za wsparcie i pomoc.

Drugiego dnia można było podziwiać pięknie udekorowane drzwi każdej klasy. Uczniowie przykleili na drzwi swoich klas wzory haftu kaszubskiego, flagi kaszubskie, a także informacje o Kaszubach tworząc, magiczny klimat naszego regionu.

W środę, czyli trzeciego dnia, w szkole można było spotkać osoby ubrane w strój kaszubski lub posiadające elementy ubioru z haftem kaszubskim. Niektórzy przebrani byli w kolory flagi kaszubskiej.

W czwartek do naszej szkoły zawitała pani Angelika, która przeprowadziła warsztaty dla wszystkich uczniów uczęszczających na język kaszubski. Klasy I-III wykonywały zawieszki w kształcie zwierząt lub tabliczki z elementami haftu kaszubskiego. Klasy IV-VII miały do wyboru zrobić torbę lub plecak lniany, na którym malowali według szablonów wybrane wzory kaszubskie.

Ostatniego dnia komisja konkursowa w składzie: Małgorzata Płotka, Małgorzata Kostuch oraz Anna Jereczek, wyłoniła trzy najładniejsze plakaty przygotowane przez klasy. Zadaniem było przedstawienie walorów turystycznych wylosowanej gminy kaszubskiej.  Najlepszą pracę z kategorii I-III wykonała klasa – 3b, kategorii IV-VI klasa – 5a oraz w kategorii VII-VIII klasa – 8c. Nagrodą za najlepszy plakat była blacha drożdżówki dla całej klasy. Prace zostały wyeksponowane w auli szkoły.

Tydzień Kaszubski był miłym przeżyciem dla uczniów. Przybliżona została kultura i historia regionu. Poprzez zabawę można było dowiedzieć się o regionalnych zabytkach, hafcie, potrawach, zobaczyć odświętne stroje kaszubskie, nauczyć się kilku zwrotów kaszubskich. W tym miejscu bardzo dziękuję paniom Małgorzacie Płotce oraz Małgorzacie Kostuch za ogromne wsparcie, podnoszenie na duchu, oraz pomoc w realizacji Tygodnia Kaszubskiego.

Do ùzdrzenié!