Sztutof 2.10 (2)
Wycieczki

Festiwal Nauki i Technologii E(x)plory 2018

26 października 2018 r.  uczniowie  klas ósmych wybrali się do Gdyni  na  Festiwal Nauki i Technologii E(x)plory 2018. W ramach tego wydarzenia uczestniczyli w  wyjątkowym  spotkaniu  ze znanymi himalaistami, uczestnikami narodowej zimowej wyprawy na K2 2017/2018 – Arturem Małkiem i Maciejem Bedrejczukiem. Poznali samych Mistrzów i odkryli ciekawostki naukowo-technologiczne związane ze wspinaczką wysokogórską. Mieli również okazję wysłuchać wykładu o nieważkości prowadzonego przez prof. Bogusława Pranszke z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Poznali historię lotów kosmicznych. Dowiedzieli się  jak żyć, jeść, korzystać z toalety w warunkach mikrograwitacji. Wykład skupiał  się przede wszystkim na trudnościach związanych z podbojem kosmosu oraz warunkami życia w stanie nieważkości.  Uczniowie  uczestniczyli również w grze „Odczytaj wiadomość z przyszłości”. Aby złamać kody i odczytać wiadomość z przyszłości musieli mocno wysilić  swoje  szare komórki. A przy okazji dowiedzieli  się m.in. jak komputery zapisują i przetwarzają informacje. Do udziału w grze potrzebowali  smartphone’a z aplikacją do skanowania kodów QR  Zadania nawiązywały do stanowisk z wystawy stałej w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni.  Uczestniczyli również w pokazach prowadzonych przez Koło Naukowe Studentów Fizyki Politechniki Gdańskiej. Była  gorąca atmosfera, choć pojawiła  się substancja o temperaturze -196°C , która wywoła małe uniesienie! Nie obyło  się bez elektryzującego zakończenia, na miarę prawdziwych piorunów. Pokaz  ten to było przedstawienie doświadczeń związanych m.in. z termodynamiką (zmiany stanów skupienia, sprężanie-rozprężanie gazów), napięciem powierzchniowym, wykorzystanie suchego lodu, ciekłego azotu, nadprzewodników YBCO, balonów, oraz mały pokaz eksperymentów wysoko napięciowych.  Po tak dużej dawce wiedzy   młodzież  udała się na lekcje wychowania  fizycznego z trenerem w jumpcity.

/Wychowawcy klas VIII/

Powiązane artykuły :