2022.10.17 Wycieczka do Słupska (1)
Język kaszubski Wycieczki

W piękną jesienną środę, 19 października, uczniowie z klas III – VIII, którzy uczęszczają na zajęcia z języka kaszubskiego, wybrali się na wycieczkę do Słupska. 

Pierwszym punktem wyprawy było zwiedzanie Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku, a następnie udział w lekcji muzealnej. Nasi uczniowie podczas zajęć dowiedzieli się, jak wyglądało życie na zamku książęcym i w okolicy. Przymierzyli zbroję rycerską, zważyli miecze i tarcze, a także poznali legendy o gryfie oraz inne ciekawostki związane ze średniowieczem. Przyjrzeli się też pamiątkom po ostatnich książętach pomorskich. Ponadto poznali historię Pomorza od czasów plemiennych do końca panowania książąt pomorskich z dynastii Gryfitów. W czasie lekcji prezentowano strój i uzbrojenie wojów słowiańskich z okresu wczesnopiastowskiego oraz pokazano wybrane zabytki z czasów Księstwa Zachodniopomorskiego. 

Kolejnym punktem programu było Muzeum Pomorza Środkowego. Aby do niego dotrzeć wszyscy musieli przejść przez most nad rzeką Słupią. Tam pani przewodnik mówiła o twórczości Witkacego. Zajęcia przybliżyły postać i działalność artystyczną tego sławnego malarza i pisarza oraz jego życiowe doświadczenia i to, jaki wpływ miały na jego twórczość. Uczniowie poznali również działalność jednoosobowej “Firmy Portretowej S. I. Witkiewicz”, w oparciu o jej regulamin, bazując na konkretnych przykładach z największej na świecie kolekcji dzieł. Podziwiać można było dzieła Czystej Formy, pejzaże, rysunki, fotografie, a także z nieoczywistymi dla wielu odbiorców pracami literackimi artysty. Nie sposób mówić o Witkacym, nie wspominając o polskich artystach aktywnych twórczo, w tym samym czasie. W trakcie zwiedzania uczestnicy dowiedzieli się o malarzach, których dzieła znajdują się w zbiorach muzeum. Wśród „znajomych” byli m.in. Olga Boznańska, Józef Mehoffer, Rafał Malczewski, Ludomir Sleńdziński czy Zofia Stryjeńska. 

Podróż do tak inspirującego miejsca utkwiła wszystkim uczestnikom w pamięci. Uczniowie wrócili szczęśliwi, pełni nowych przeżyć, wiedzy o swoich przodkach Kaszubach.

Powiązane artykuły :