IMG_9868
  

Dzień Papieski

Dziś w liturgii wspominamy św. Jana Pawła II. Z tej okazji przedstawiamy Wam film z obchodów Dnia Papieskiego w naszej szkole. W klimat wspomnień o Papieżu Polaku wprowadziła nas Antonina Formela z klasy 3a grając na skrzypcach. Następnie uczniowie klasy 3b odegrali krótkie przedstawienie o Karolu Wojtyle.

Natalia Labuda: “Dziękuję uczniom za ogromne zaangażowanie i wspaniałe odegranie swoich ról. A tych, którzy nie oglądali na żywo zapraszamy do odtworzenia przedstawienia”.

2020.10.14 Dzień Edukacji Narodowej (14)
  

Dzień Edukacji Narodowej

Dziś nasze wielkie, wspólne Święto Edukacji. Z tej okazji przekazujemy życzenia od przewodniczącej Rady Rodziców, Samorządu Uczniowskiego oraz dyrektora szkoły Krzysztofa Andryskowskiego.

Drodzy uczniowie,
dziękujemy serdecznie za wszelką życzliwość i życzenia! W sposób szczególny kierujemy słowa wdzięczności ku grupie teatralnej “Miotła”, która przygotowała kabaret pt. “Wywiadówka”. Pomysłodawczynią i osobą nadzorującą pracę nad scenariuszem była Zosia Zakrzewska, która wcieliła się w postać wychowawcy Stanisława Bąka. Uczniowie wcielający się w role rodziców, to: Zuzia Mielewczyk, Jędrzej Beker, Marysia Głodowska, Kinga Piask, Natalia Penk, Kornelia Sikorska,  Natalia Labuda, Kinga Formela, Ola Klein i Eliza Kolka. Opiekę nad grupą sprawuje pani Małgorzata Płotka.

/pracownicy SP2/

2020.10.02 Kaszuby z Rowerlove (2)
  

Rajd Rowerowy

W dobie wszechobecnych komputerów, telewizji i multimediów młody człowiek coraz bardziej zamyka się w “czterech ścianach” ograniczając kontakt ze światem. Sztuką jest odkryć w uczniach iskierkę talentu oraz pasje, które mogliby rozwinąć i w nich się zrealizować.

Projekt „Z rowerem i wędką za pan brat” to alternatywa dla bierności i niechęci do aktywnych form rekreacji. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów i ich rodziców postanowiliśmy jako Towarzystwo Przyjaciół Ucznia Horyzont przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach ubiegać się kolejny raz o pozyskanie środków na realizację dwóch form spędzania wolnego czasu:

  • Zawody wędkarskie umożliwiające młodzieży realizację ich zainteresowań i pasji oraz kształtowanie zasad zdrowej rywalizacji,
  • Trzydniowy rajd rowerowy „Kaszuby z Rowerlove.pl” jako aktywność, która ma promować turystykę rowerową wśród uczniów szkół podstawowych Gminy Sierakowice.

Rajd rowerowy „Kaszuby z Rowerlove.pl” z założenia miał być wyróżnieniem dla uczniów, promując aktywny tryb życia, nasze szkoły i Gminę Sierakowice.  W rajdzie uczestniczyła grupa 31 uczniów z trzech szkół Gminy Sierakowice: uczniowie Szkoły Podstawowej w Mojuszu, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Floriana Ceynowy w Sierakowicach oraz Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach. Rajd odbył się w dniach 30.09.2020 – 2.10.2020 roku.

Wyjazd był dla uczniów dużym wyzwaniem, ponieważ trasa liczyła około 50 km: Sierakowice – Mojuszewska Huta – Szklana – Kamienica Szlachecka – Borucino – Zgorzałe – Uniradze (cmentarzysko kurhanowe) – Stężyca – Żuromino – Kamienica Szlachecka – Szramnica – Jelonko – Sierakowska Huta – Sierakowice. Wszyscy uczestnicy po raz pierwszy przejechali tak długą trasę w ciągu jednego dnia. Z zainteresowaniem i zaangażowaniem poznawali mało znane miejsca na Kaszubach.

Rajd „Kaszuby z Rowerlove.pl” zakończył się dla każdej grupy testem wiedzy z zakresu znajomości miejsc, do których dotarliśmy rowerami. Podsumowanie każdego dnia odbyło się w macierzystej szkole dla kolejnej grupy uczniów. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal.

Atrakcją dla uczestników okazały się też prezentacje wypraw rowerowych po Polsce i Hiszpanii. Prezentacje przygotowali opiekunowie – instruktorzy turystyki rowerowej, którzy są doświadczonymi cyklistami: Pani Beata Sildatk ze Szkoły Podstawowej w Mojuszu „Zdobywamy Kolarską Odznakę Turystyczną PTTK”, Pani Jolanta Skierka ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Floriana Ceynowy w Sierakowicach „Szlak Francuski do Santiago de Compostela” oraz Pani Wioletta Kuczkowska ze szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach „Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo”. Wszystkie te działania  przygotowano w formie warsztatów na temat turystyki rowerowej.

Działania mają zaszczepić w uczestnikach projektu chęć do aktywności rowerowej w przyszłości oraz dbanie o swoją kondycję fizyczną i zdrowie, co doskonale wpisuje się w programy naszych szkół promujących zdrowie.

Swoimi doświadczeniami uczniowie dzielili się na bieżąco na stronach internetowych swoich szkół, a na blogu www. Rowerlove.wordpress.com codziennie umieszczane były newsy.

Współczesna młodzież jest często bardziej nastawiona na bierny wypoczynek niż aktywność fizyczną w wolnym czasie. Rower jest raczej dostępnym środkiem lokomocji, łatwo można na nim się przemieszczać i z ciekawej perspektywy zwiedzać naszą Małą Ojczyznę. Korzyści wynikające z aktywności fizycznej są ogromne i przekładają się na zdrowie i kondycję fizyczną. Przeświadczenie organizatorów o celowości tego typu aktywności oraz doświadczenia rowerowe i pasja dopełniają całości. Chcemy „zarazić” naszą pasją do roweru tak, aby nasi uczniowie zechcieli w przyszłości poznawać dalej Naszą Małą Ojczyznę, Polskę oraz świat z perspektywy roweru.

Towarzystwo Przyjaciół Ucznia Horyzont dzięki środkom pozyskanym w ramach oferty zadania publicznego skierowanej do Gminy Sierakowice, zadbało o napoje, batoniki energetyczne, pełnowartościowy posiłek na trasie, ubezpieczenie, odblaskowe koszulki, pamiątki oraz medale okolicznościowe dla uczestników rajdu. Dziękujemy za zaufanie. Jesteśmy przekonani, że pozyskane środki zostały dobrze ulokowane, a nasi wspaniali cykliści mieli dużo satysfakcji z wyprawy rowerowej i z chęcią będą korzystać z takiej formy aktywności w przyszłości.

Dziękuję wspaniałym opiekunom: Pani Beacie Sildatk, Pani Jolancie Skierka, Pani Łucji Mysz za współpracę i poświęcenie w realizacji naszego projektu „Kaszuby z Rowerlove.pl”. Tylko serce dla dzieci i …pasja do roweru mogą skutkować tak niesamowitym efektem jak ogromna satysfakcja z faktu, że nasze dzieci są zadowolone z zorganizowanej wyprawy rowerowej.

Dziękuję Wam wspaniali cykliści za Waszą obecność oraz Waszym rodzicom za zaufanie i chęć pomocy.

Szerokości!

Odpowiedzialna za realizację projektu – Wioletta Kuczkowska

Relacja 5b.

„2 października byłam  na rajdzie rowerowym wraz z koleżankami  i kolegami z mojej szkoły. W czasie tej niezapomnianej wyprawy poznałam historię Jeziora Raduńskiego. Bardzo mnie to zaciekawiło. Całą grupą udało nam się objechać Jezioro Raduńskie Górne. Przejeżdżałam przez Bramę Kaszubską, która znajduje się w miejscowości Borucino. Dowiedziałam się, co to są kurhany. Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w rajdzie rowerowym, ponieważ dowiedziałam się wielu nowych informacji o okolicznych terenach i aktywnie spędziłam czas z wyjątkowymi ludźmi.”

Wiktoria Bendzmer, kl. 5 b 

„Rajd rowerowy, na który wyruszyliśmy 2 października, liczył około 50 km. Jechaliśmy do Stężycy. Najbardziej podobało mi się Jezioro Raduńskie Dolne i Górne oraz Brama Kaszubska, chociaż nie było jej widać. Podczas czterech postoi robiliśmy pamiątkowe zdjęcia. W Stężycy jedliśmy obiad w pizzerii ,,Oregano”.  Wszystko bardzo mi smakowało. Wycieczkę uważam za udaną.”

Artur Hirsz, 5b

„Dnia 2 października 2020 roku odbył rajd rowerowy. Wyjechaliśmy około 8.20. W Mrozach zmierzyliśmy się z pierwszą górką. Na szczęście nie była taka stroma, bo nie czuliśmy zmęczenia. W lesie robiliśmy krótkie przerwy, podczas których panie zadawały nam pytania, a osoba, która dobrze odpowiedziała, dostawała nagrodę.  Później było nie najgorzej, ale czasami brakowało tchu. W połowie drogi poszliśmy coś zjeść do restauracji. Kiedy wracaliśmy, zaczął padać deszcz. Gdy przyjechaliśmy do szkoły, to dostaliśmy test i otrzymaliśmy medale. Czuliśmy się bardzo szczęśliwi.”

Wojtek Bronk, 5b

„Rajd rowerowy  bardzo mi się podobał. Wystartowaliśmy sprzed szkoły. Na początku było zimno, ale szybko się rozgrzaliśmy.  Były ciekawe przystanki i wiele atrakcji. Obserwowaliśmy zwierzęta, podziwialiśmy ciekawe krajobrazy. Byliśmy też nad  jeziorem. Cieszę się, że wzięłam udział w rajdzie.” 

Marta Kostuch, 5b

02.10 Kaszuby z Rowerlove
  

Kaszuby z Rowerlove.pl

Zapraszamy do zapoznania się krótką relacją z wyprawy naszych uczniów na rowerowe przygody. Poniżej wpis z bloga opiekuna projektu, pani Wioletty Kuczkowskiej. 

2020.10.01 Technoludek (12)
  

TECHNIKOLUDEK

Oddziały przedszkolne biorą udział w Ogólnopolskim projekcie edukacyjnym “Technikoludek – czyli przedszkolak w świecie technologii”. Projekt powstał jako odpowiedź na realizację jednego z podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa na rok 2020/21, którym jest „Wykorzystanie w procesach edukacyjnych narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia na odległość. Bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii cyfrowych”.

Patronat nad projektem objęło czasopismo Bliżej Przedszkola. Pierwsze efekty naszej pracy widać już w salach, gdzie powstały kąciki technologiczne. Sprawiły one ogromną radość dzieciom i rozbudziły ich ciekawość. Przygotowana została także tablica informacyjna dla Rodziców “Technikoludek”.

Przed nami jeszcze wiele wyzwań, które wspólnie będziemy realizowali.

2020.09.29 Dzień Głośnego Czytania (16)
  

Dzień Głośnego Czytania

Dnia 29 września obchodziliśmy w klasach 0 – III „Dzień Głośnego Czytania”. Jest to jeden z tych dni w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne, jak i pożyteczne. Został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała dla dzieci i młodzieży. Data 29 września to dzień urodzin autorki.

Tego dnia panie wychowawczynie w klasach czytały swoim uczniom wybrane książki. Klasy „0” wysłuchały bajek „Jaś i Małgosia” oraz „Czerwony Kapturek”, klasy I „Plastusiowy pamiętnik”, natomiast klasy II czytały „Pamiętnik Czarnego Noska”, zaś klasy III „Przygody Filonka Bezogonka”. Następnie uczniowie wykonywali zadania przygotowane dla nich.

Święto to warto ,,obchodzić” w swoich domach każdego dnia. Poświęćmy swoim pociechom chociaż 20 minut dziennie na czytanie, a to na pewno zaowocuje w przyszłości. Książki to nie tylko źródło wiedzy, ale także pomoc w rozwijaniu wyobraźni, poszerzają słownictwo, a przede wszystkim zawierają ciekawe historie, które pozwalają przeżyć wspaniałe emocje.

/Organizatorzy/

25.09 Dzień Pustej Klasy
  

Dzień pustej klasy

Po raz kolejny wzięliśmy udział w świętowaniu Dnia Pustej Klasy! 25 września 2020r.

W tym dniu w klasach 1a, 2a, 3a i 3b wszystkie ławki były puste. Dzieci zajęły ławki w „zielonej klasie” pod chmurką. To był dzień inny niż wszystkie. Odkrywaliśmy piękno natury, lasu, łąki, odbywaliśmy spacery, bawiliśmy się w kontakcie z przyrodą.

Ten dzień dostarczył nam możliwości uważnej i radosnej obserwacji natury. Edukacja terenowa, outdoorowa okazała się dla nas wszystkich wspaniałym czasem budowania relacji, odkrywania, doświadczania tego wszystkiego, co mamy na wyciągnięcie ręki. Niewątpliwie jest to jedna z najszczęśliwszych edukacji na świecie 🙂

Dzień Pustej Klasy jest wyjątkową, międzynarodową inicjatywą promującą wartość edukacji na świeżym powietrzu. Zobaczcie „zieloną fotogalerię”. Zachęcam wszystkich, dużych i małych do udziału w kolejnym świętowaniu Dnia Pustej Klasy za rok w ostatni piątek września 2021r.

/Joanna Antczak/

2020.09.23 Sprzątamy świat (14)
  

Wesprzyj planetę – posprzątaj okolicę

Uczniowie klas 0-III włączyli się w akcję “Wesprzyj planetę – posprzątaj najbliższą okolicę”. W dniach między 17 a 22 września poszczególne grupy porządkowały teren koło szkoły, by nadać jej blask przez który przebija się piękno przyrody.

Dziękujemy za waszą aktywną eko-postawę. Jest to godne naśladowania!

image0
  

Sukcesy Artura Skrzypkowskiego

Brązowy medal Artura Skrzypkowskiego ucznia SP2 w Sierakowicach podczas Mistrzostw Województwa Skrzatów rozegranych w Gdańsku. Artur rozegrał znakomite zawody. Po dwóch zwycięstwach 3/2 w finale musiał uznać wyższość swojego kolegi klubowego D. Sadowskiego a w pojedynku o 2 miejsce O. Formeli. Serdecznie gratulujemy🏓🏓🏓

/Paweł Michna/

25.06 Zakończenie zerówki (1)
  

Zakończenie klas 1-8

Trochę nietypowo, ale z głębi serca życzymy Wam wszystkim pięknych, dobrych i bezpiecznych wakacji.
– Wasi Nauczyciele 🙂