Kolejny rok z rzędu Odyseusze z Towarzystwa Przyjaciół Nauk „Horyzont” działającego przy SP nr 2 w Sierakowicach odnieśli niesamowity sukces.  Uczniowie klas IV i V zdobyli tytuł Laureatów I Stopnia w 28. Ogólnopolskich Finałach „Odysei Umysłu”. Ten sam tytuł ponownie zdobyli również ubiegłoroczni absolwenci gimnazjum – aktualni uczniowie szkół województwa pomorskiego. Obie grupy – w swoich kategoriach – zostały Mistrzami Polski w międzynarodowej olimpiadzie kreatywności i tym samym będą mogły teraz reprezentować nasz kraj na Finałach Światowych Odysei Umysłu, które odbędą się w dniach 21-26 maja 2019 roku na Michigan State University w Stanach Zjednoczonych.

Uczestnictwo w Finałach Światowych w USA wymaga niestety ogromnego wkładu finansowego, który znaczenie przerasta możliwości uczestników. Aby móc reprezentować kraj, drużyny muszą samodzielnie pokryć koszty, czyli przeloty, wizy, pobyt, ubezpieczenia oraz wiele innych. Całkowity koszt to ponad 165 tysięcy złotych. Zebranie takiej kwoty jest nieosiągalne dla TPU „Horyzont”, szkoły i rodziców naszych Odyseuszy.

W związku z tym zwracamy się uprzejmie z prośbą o dofinansowanie wyjazdu. Jednocześnie gorąco dziękujemy za ubiegłoroczne wsparcie finansowe, bez którego nie udałoby się nam zrealizować wyjazdu. Niestety Finały Światowe Odysei Umysłu zbliżają się wielkimi krokami, więc będziemy niezmiernie wdzięczni za szybkie podjęcie decyzji i wpłatę każdej kwoty na podane poniżej konto Towarzystwa Przyjaciół Ucznia „Horyzont” w Sierakowicach.

Odbiorca: TPU Horyzont

Tytuł wpłaty: Darowizna na Finał Światowy Programu „Odyseja Umysłu”

NUMER KONTA: PKO BP o/Sierakowice
55 1020 1866 0000 1802 0042 4127

Termin wpłaty do 17.05.2019 r.

Odyseja to konkurs o charakterze edukacyjno – artystycznym objętym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Uczy młodzież kreatywnego myślenia, rozwiązywania problemów i pracy w zespole – a wiec kompetencji kluczowych potrzebnych w XXI wieku. Olimpiada powstała w Stanach Zjednoczonych w 1978 roku. W Polsce w tym roku odbyła się 27 edycja tego programu. Uczniowie biorący udział w projekcie uczą się marzyć – odważnie i w oparciu o cele, myśleć – samodzielnie i nieszablonowo oraz tworzyć – w sposób oryginalny i łamiący schematy. Odyseusze działają innowacyjnie, opierają swoją pracę na kooperacji. Muszą patrzeć otwarcie na pomysły i opinie innych oraz stawić czoła wyzwaniom, które łączą w sobie wykorzystanie wiedzy teoretycznej w praktyce. Ich rozwiązania łączą w sobie wiele różnych dziedzin, zarówno technicznych, jak i artystycznych. Uczestnicy programu nie naśladują pracy innych i nie są podwykonawcami. Podejmują ryzyko twórcze i innowacyjnie realizują postawione sobie cele, za co później ponoszą pełną odpowiedzialność.

Więcej informacji na stronie http://odyseja.org

Zasady działania

Odyseusze pracują w drużynach od 5 do 7 osób. Opiekę sprawuje trener, który organizuje i moderuje pracę grupy, ale nie sugeruje ani nie narzuca własnych pomysłów.

Jesienią każdego roku publikowanych jest pięć Problemów Długoterminowych (z dziedziny robotyki, mechaniki i budowy maszyn, klasyki sztuki, architektury i budownictwa oraz teatru). Drużyna wybiera jeden z nich, po czym przez kilka miesięcy samodzielnie projektuje, przygotowuje i udoskonala jego rozwiązanie. W efekcie 8-minutową prezentację na wiosnę przedstawia sędziom oraz publiczności. Podczas konkursu zespół musi się także zmierzyć z Problemem Spontanicznym – niepowtarzalnym zadaniem wymagającym kreatywnego i nowatorskiego działania, a rozwiązanie tworzy się w zaledwie kilka minut. Każde działanie uczestników jest skrupulatnie przeliczane na punkty, których łącznie można uzyskać 300.

Odyseusze współzawodniczą ze sobą w czterech grupach wiekowych. Drużyny, które w poszczególnych kategoriach uzyskają najlepsze wyniki na Eliminacjach Regionalnych, awansują do Finału Ogólnopolskiego. Laureaci I stopnia mogą reprezentować Polskę na Finałach Światowych w Stanach Zjednoczonych, natomiast Laureaci II stopnia biorą udział w EuroFestiwalu w wybranym europejskim mieście.

​Na początku każdego roku drużyny odysejowe, wybierają jeden z 5 problemów (zadań) nad którym będą pracować do czasu finałów regionalnych. Nasi uczniowie wybrali problem 3 – reinterpretację klasyki polegającą na jak najbardziej kreatywnym przerobieniu i zmodyfikowaniu wybranego dzieła literacko- artystycznego, aby (zgodnie z odgórnymi wytycznymi) nabrało ono zupełnie nowego znaczenia.
W tym roku nasza drużyna zmierzyła się z próbą zamiany „Alicji w Krainie Czarów” na tzw. bajdokument – paradokument o bajkowym wydźwięku. W ramach zadania nasi uczniowie samodzielnie przygotowali scenariusz, pełną scenografię z kartek starych książek, przeszyli stroje i stworzyli niemalże dwumetrowe drzewo, które stało się głównym elementem przedstawienia, ponieważ łączy w sobie wszystkie elementy fabuły książki z odysejowym zadaniem drużyny.

W zeszłym roku udało się nam uzyskać tytuł laureatów II stopnia ogólnopolskiego etapu konkursu “Odysei Umysłu”. Dzięki temu mogliśmy reprezentować Polskę na Eurofestiwalu na Białorusi, gdzie zajęliśmy 1 miejsce. Poniżej relacja z tego wydarzenia.

Odyseja Umysłu w naszej szkole miała swój początek w 2016 roku. Wówczas grupa gimnazjalistów z koła teatralnego prowadzonego przez p. Elizę Piotrowską została zarejestrowana jako drużyna z Problemu 3 – Reinterpretacji Klasyki. Naszym uczniom udało się pokonać kilkaset drużyn i zdobyć tytuł Laureatów II stopnia. W związku z tym mogliśmy reprezentować kraj podczas Eurofestiwalu na Białorusi. Tam też nasza drużyna zdobyła pierwsze miejsce w swojej kategorii. [więcej na ten temat w zakładce Eurofestiwal].

EDYCJA 2017 / 2018

Zapraszamy do zapoznania się z krótkim filmikiem promocyjnym, podsumowującym działania naszych Odyseuszy w minionym roku szkolnym.

W roku szkolnym 2017/2018 do konkursu przystąpiły 3 drużyny. Każda osiągnęła niesamowity sukces na miarę swoich możliwości: Grupa Młodych awansowała do Finału Ogólnopolskiego.

Grupa Techniczna zdobyła 3 miejsce podczas Finału Ogólnopolskiego.

Zajmowali się oni zbudowaniem z drewna balsa wieży, która utrzyma jak największy ciężar. W filmiku poniżej można zobaczyć ich pierwsze próby obciążania struktury, która utrzymała 16 kg. Potem było już tylko lepiej:)

Grupa Klasyki zdobyła tytuł Laureatów I stopnia podczas Finału Ogólnopolskiego oraz rzadko przyznawaną, prestiżową i trudną w całym konkursie do uzyskania nagrodę Ranatra Fusca za wybitną kreatywność. Tegoroczni Mistrzowie Polski reprezentowali nasz kraj na Międzynarodowym Finale “Odysei Umysłu” w Stanach Zjednoczonych, gdzie zajęli pierwsze miejsce i zostali Mistrzami Świata. Więcej informacji o ich Amerykańskiej przygodzie TUTAJ.

Oto nasza drużyna
fot. Michał Labuda – Szalony Kapelusznik
fot. Karolina Szulist – Kot z Cheshire, głos zza kadru
fot. Amelia Penk – Biały Królik
fot. Zuzanna Czapiewska – Alicja
fot. Eliza Wiczkowska – Król, Suseł
fot. Marianna Geniusz – Królowa Kier, scenarzystka
fot. Paweł Wolski – Marcowy Zając
fot. Eliza Piotrowska – nauczyciel języka polskiego oraz opiekun grupy teatralnej  Marieta Konkol – nauczyciel geografii, świetlicy oraz opiekun grupy teatralnej