2021.05.21 Warszaty z języka kaszubskiego (19)
  

Warsztaty z języka kaszubskiego

W piątek 21 maja 2021 roku w naszej szkole SP 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach, odbyły się warsztaty z języka kaszubskiego. Uczniowie uczęszczający na język kaszubski z klas 1-6 pogłębiali swoją wiedzą na temat Kaszub, historii oraz kultury tego pięknego regionu.

Warsztaty prowadziła Pani Małgorzata z Gdyni z firmy Art – Baranek. O godzinie 9.00 z klasa 2 rozpoczęła zajęciami pod tytułem „Opowieści z dna Bałtyku”. Prowadząca opowiedziała krótką historię o morzu, a następnie uczniowie rozpoczęli pracę. Wycinali skrzynię na skarby, łódź, ryby, kapitana i inne przedmioty związane z morzem. Do stworzonej skrzyni na skarby, uczestnicy wrzucali dukaty, które otrzymywali za odgadnięcie zagadek związanych z morzem. Na koniec otrzymali do sklejenia model pirata oraz zaśpiewali szantę. Cała praca była świetną zabawą, a uczniowie dobrze się bawili.

Kolejne warsztaty były na temat historii mitologii kaszubskiej. Uczestniczyła w nich klasa 3. Prowadząca pokazała bóstwa zrobione z lalek barbie, które wzbudziły niemały zachwyt. O każdym bogu opowiedziała, krótką historię oraz pokazała zdjęcia pozostałych figurek, które zostały wykonane w pracowni. Po prelekcji uczniowie otrzymali odlewy gipsowe. Dziewczynki malowały akwarelami syrenki, a chłopcy postać Neptuna.

Dla klas pierwszych został przygotowany temat „Dawnych zabawek kaszubskich”. Dzieci wysłuchały opowieści o tym, jak i czym się kiedyś bawiono. Zobaczyły zdjęcia dawnych zabawek, zrobionych z drewna i innych materiałów, które były kiedyś dostępne. Na zakończenie spotkania, każdy dostał zabawkę drewnianą, którą mógł pomalować akwarelami i zabrać do domu.

Ostatnią grupą byli uczniowie z klas 4-6, którzy wspólnie budowali makietę wsi. Uczestnicy warsztatów zostali podzieleni na trzy grupy, każda miała inne zadanie, ale wspólnym celem było zbudowanie makiety. Jedni wycinali i składali domy, inni przygotowywali płoty, studnie, zwierzęta i inne przedmioty, a trzecia grupa zajmował a się planowaniem przestrzennym.

Myślę, że te warsztaty nauczyły ich wspólnej współpracy, budowania relacji między sobą, wzajemnej pomocy, a przede wszystkim uczyły przez zabawę. Dziękujemy bardzo Pani Małgosi i całej pracowni ART – BARANEK za przekazanie nam swojej wiedzy i doświadczeń oraz za pozostawione materiały, które będziemy używać na co dzień podczas lekcji.

/Anna Jereczek/

202.05.19 Alicja w krainie czarów (1)
  

Alicja w krainie czarów

Uczniowie klas 0-3 uczestniczyli w interaktywnym seansie pt. „Alicja w krainie czarów”, który odbył się w naszej szkole. Na scenie pojawili się aktorzy, cyrkowcy i akrobaci. W trakcie seansu przenieśliśmy się na 6 planów filmowych. Każdy plan niósł ze sobą masę atrakcji wywołujących uśmiech na twarzach dzieci. Były zagadki, okulary 3D, świat baniek mydlanych…. i wiele innych niespodzianek 🙂📗🤸‍♀️🎈

moja flaga
  

Święto Flagi 2021

Najmłodsi uczniowie zainicjowali tegoroczną edycję akcji #mojaflaga.

Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji całe rodziny. Po wywieszeniu robimy zdjęcie naszego ucznia (lub całej rodzinki) na tle domu z flagą. Zdjęcie zamieszczamy w komentarzu na naszym Facebooku.

Kto nie ma fejsa, wysyła fotki na adres: flaga@sp2.sierakowice.pl, a pan Witold Sildatk zamieści zdjęcia z opisem, kto wysłał.

Dla wszystkich flagowych patriotów będzie jak co roku niespodzianka.

2021.04.23 Dzień Ziemi
  

Jesteśmy EKO!

Ostatnie dni w naszej szkole i domach upłynęły pod znakiem szczególnej dbałości o środowisko przyrodnicze ze względu na święto “Dnia Ziemi”.  Zobaczcie jak jak wiele ekologicznych inspiracji urzeczywistniło się w ostatnim czasie.

23.04.2021  dzieci z oddziałów przedszkolnych w ramach tegorocznej akcji “ODBUDOWA LASÓW: DROGĄ ODNOWY I DOBREGO SAMOPOCZUCIA” posadziły 100 sadzonek drzew na terenie naszej szkoły.

Dziękujemy Nadleśnictwu w Kartuzach za pozytywne rozpatrzenie  prośby Dyrektora Szkoły i przekazanie sadzonek oraz Panu leśniczemu Marcinowi, który dostarczył drzewka i nadzorował nasze dzisiejsze działania przyrodnicze.

Ku zadowoleniu dzieci, każde z nich otrzymało od pana leśniczego drobny upominek.

Mamy nadzieję, że podjęte przez społeczność szkolną edukacyjne działania przyrodnicze będą sposobnością do kształtowania prawidłowych postaw proekologicznych.

/Dorota Gierszewska/

Przez ostatnie dni nasi uczniowie z klas 4-8 oraz pracownicy szkoły mogli sprawdzić swoją wiedzę w eko-quizie. “Ile rozkłada się plastikowa butelka? Ile mamy parków narodowych?”, to tylko niektóre pytania na które poszukiwaliśmy odpowiedzi. Łącznie 187 osób podjęło to wyzwanie! Wynik, który udało się nam uzyskać to ponad 70%!
Zobaczcie sami czy znacie odpowiedź na te zagadki.

Pobierz (PDF, 387KB)

Klasa 1a nadała drugie życia odpadom, tworząc plakaty promujące dbanie o naszą Planetę Ziemię.

Kliknij na prezentacji ikonę pełnego ekranu i wyrusz w ekopodróż z klasą 2a.

Dzieciaki z klasy 3a, jak co roku, dołączyły do eko- zadań z okazji Dnia Ziemi tym razem pod hasłem „Przywróćmy naszą Ziemię”. Po wspólnej naradzie, a właściwie po ogromnej zielonej burzy mózgów postanowiliśmy, że każdy posprząta swój kawałek Ziemi. Znalezione śmieci, a także zdobytą wiedzę podczas „zielonego tygodnia online”, wykorzystamy do stworzenia eko-gry planszowej. Stwierdziliśmy jednogłośnie, że warto uczyć się jak uratować świat przed potopem śmieci. Chcąc zacząć zmiany, zacznijmy od nas samych. Filmik prezentuje czy udało nam się podołać wyzwaniu. I mimo, że kawałek pozbawionej śmieci Ziemi jest jak kropla w morzu, to cytując za Matką Teresą z Kalkuty „Czujemy, że nasza działalność to tylko kropla w morzu. Ale bez niej ocean byłby uboższy.”, róbmy swoje, aby cieszyć się naszą Ziemią. Zachęcamy wszystkich do bycia EKO, do życia zero waste, bo to jest cool 🙂

/Dzieciaki z 3a i pani Asia/

2021.03.01 Sptokanie z apakami (9)
  

Spotkanie edukacyjne z udziałem alpak

Piotruś, Chrupek, Karmel i Ciastek to cudowne alpaki z fundacji „Zdrowie na końskim grzbiecie”. Uczniowie klas 0 –III mieli okazję ich poznać.

Spotkanie z alpakami było bardzo ciekawą lekcją edukacyjną, podczas której uczniowie poznali życie i zwyczaje tych przemiłych zwierząt. Opiekunowie chętnie opowiadali o nich. Dzieci dowiedziały się, że ich ojczyzną jest Ameryka Południowa. Każdy miał możliwość nakarmienia marchewką swojego nowego przyjaciela oraz mógł z nim pospacerować. Niewątpliwie, spotkane z alpakami dostarczyło wszystkim wiele radości. Ich wygląd, tak jak miękkie futerko, piękne i czułe spojrzenie, wzbudzało wielką sympatię wśród wszystkich uczniów. Przekonaliśmy się, że alpaki, to zwierzęta, które niosą spokój i radość na twarzach uczniów.

19_fb_cover_grupa_29final
  

29. Finał WOŚP

Tegoroczny 29. Finał WOŚP za nami. Pomimo panujących trudnych warunków epidemiologicznych spowodowanych COVID-19 udało się zorganizować zbiórkę na szczytny cel. W tym roku zbieraliśmy dla oddziałów dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Sztab 29. Finału WOŚP, który mieścił się w Szkole Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowice zebrał 36 367,29 zł. BRAWO MY!

Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali swoimi datkami 29. WOŚP i zaangażowali się w jego organizację.

Dziękujemy wszystkim wolontariuszom kwestującym na terenie Gminy Sierakowice oraz ich opiekunom. JESTEŚCIE WIELCY!

Już dziś zapraszamy na jubileuszowy 30. Finał WOŚP.

 

/Sztab WOŚP SP2/

2021.01.21 Dzień babci i dziadka (27)
  

Dzień babci i dziadka

Są dni w ciągu roku, które niezwykle mocno zapisują się nie tylko w kalendarzu, ale przede wszystkim w naszych sercach. Pewien styczniowy duet świąteczny 21 i 22 stycznia, jest tego doskonałym przykładem.

Droga Babciu i Dziadku dziękujemy przede wszystkim, że JESTEŚCIE!

Poniżej przesyłamy nieco wirtualnych życzeń.
2020.12.07 Mikołajki w klasach 0 (28)
  

Mikołajki

7 grudnia 2020 r.  oddziały przedszkolne obchodziły przemiły dzień w naszej szkole, a mianowicie Mikołajki. W tym dniu wszyscy przenieśliśmy się w “bajkowy świat”. Nasze dzieci z oddziałów przedszkolnych wyglądały jak małe Elfy, a może raczej jak małe Mikołaje, ponieważ wszystkie dzieci były ubrane wyjątkowo- po prostu “mikołajkowo”. Od rana panował gwar i radość, dzieci z wielką niecierpliwością oczekiwały na otrzymanie prezentów od ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA. Przedszkolaki słuchały opowieści o św. Mikołaju oraz wykonywały bardzo ciekawe prace plastyczne płaskie i przestrzenne, na których oczywiście królował Mikołaj. Był to dzień pełen radości i uśmiechu, który niewątpliwie wprowadził wszystkich w okres oczekiwania na upragnione Święta Bożego Narodzenia.

2020.11.06 Ślubowanie klas 1 (52)
  

Ślubowanie pierwszoklasistów

Piątek 6 listopada 2020 r. był wyjątkowo uroczysty dla uczniów klas pierwszych. Tego dnia zastali oni poprzez akt uroczystego ślubowania oficjalnie przyjęci w poczet uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach. 

 

Ze względu na obowiązujące przepisy epidemiologiczne, uroczystość miała skromniejszą oprawę niż w poprzednich latach, nie odbyła się na hali sportowej podczas tradycyjnego Święta Szkoły, lecz na auli bez udziału rodziców/opiekunów. Miała charakter bardziej kameralny, aczkolwiek podniosły. Uroczystość poprowadziła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Maria Dyszer. Uczniowie zanim zostali przyjęci do grona uczniów przedstawili z zaangażowaniem program artystyczny. Następnie każda z obecnych klas pierwszych złożyła przysięgę na sztandar szkoły, po czym pan dyrektor Krzysztof Andryskowski dokonał uroczystego pasowania szablą oficerską. Podniosły charakter uroczystości podkreśliło odśpiewanie przez uczniów hymnów: państwowego oraz hymnu naszej szkoły. Uczniowie usłyszeli wiele ciepłych słów wsparcia od pana dyrektora, nie obyło się bez „niespodzianek”. Po przejściu do klas na uczniów czekały upominki przygotowane przez rodziców oraz Radę Rodziców.  

 /Wychowawcy klas I /