2021.06.11 Tydzień Kaszubski (74)
  

Tydzień Kaszubski

W Szkole Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego od 7 do 11 czerwca 2021 r odbył się Tydzień Kaszubski. Wszystkie klasy dostały przydział zadań na każdy dzień. Na auli podziwiać można było piękną wystawę porcelany kaszubskiej, kobiecy strój kaszubski, gazetkę tematyczną wykonaną z pomocą Pani Beaty. Przymocowano również przepiękny herb Kaszub, który wykonała dla nas Pani Mirela Treder. 

Pierwszego dnia wszyscy uczniowie ubrali się w kolorze flagi kaszubskiej (czarno-żółto). Przez cały tydzień, każdy uczeń nosił przyklejoną do piersi flagę kaszubską. Na drzwiach od sal lekcyjnych przymocowano zwroty kaszubskie, którymi większość posługiwała się przez cały tydzień. 

Drugiego dnia klasy wspólnie wykonywały plakaty promujące Kaszuby. Wszystkie prace można podziwiać na auli szkolnej oraz na korytarzu obok biblioteki. Klasy, które wykonały najlepszy plakat, zostaną nagrodzone dodatkowymi punktami oraz małą niespodzianką na koniec roku. 

Środa to był dzień kaszubskich potraw. Uczniowie uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego z klas IV, V i VI, od samego rana bardzo ciężko pracowali w kuchni by stworzyć smaczne dania. Pyszności te zostały rozniesione do każdej z klas przez uczniów ubranych w stroje kaszubskie, które wypożyczyliśmy ze Szkoły Podstawowej w Tuchlinie. W tym miejscu bardzo dziękujemy Panu Dyrektorowi z Tuchlina Jarosławowi Jóskowskiemu za udostępnienie strojów. Uczniowie całej szkoły mogli spróbować takich smakołyków jak: chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem, placki ziemniaczane, lane kluski, sałatka ziemniaczana, ciasto drożdżowe i racuchy. Dziękujemy bardzo Pani Maryli Gnibie oraz Pani Magdalenie Tokarskiej za upieczenie pysznych drożdżówek. Bardzo też dziękujemy rodzicom uczniów za wsparcie i pomoc. 

W czwartek na czwartej lekcji, uczniowie w swojej sali lekcyjnej odśpiewali hymn kaszubski. Uczniowie biorący udział w zajęciach z języka kaszubskiego doskonale znali tekst i melodię hymnu. Pozostali dzielnie ćwiczyli wcześniej na lekcjach muzyki z Panią Wiolettą Kuczkowską. 

W piątek w szkole można było spotkać osoby ubrane w strój kaszubski lub posiadające elementy ubioru z haftem kaszubskim. Wyłoniono również trzy najładniejsze plakaty przygotowane we wtorek przez klasy. Najlepszą pracę z kategorii I-III wykonała klasa 2a, kategorii IV-VI klasa 5a oraz w kategorii VII-VIII klasa 8b. Prace zostały powieszone na głównej gazetce. 

Tydzień Kaszubski był miłym przeżyciem dla uczniów. Przybliżona została kultura i historia regionu. Poprzez zabawę można było dowiedzieć się o regionalnych zabytkach, hafcie, potrawach, zobaczyć odświętne stroje kaszubskie, nauczyć się kilku zwrotów kaszubskich. W tym miejscu bardzo dziękuję Pani Małgorzacie Płotce za ogromne wsparcie humanistyczne, podnoszenie na duchu oraz pomoc w realizacji Tygodnia Kaszubskiego. 

Do ùzdrzenié ! 

Anna Jereczek

2021.05.21 Warszaty z języka kaszubskiego (19)
  

Warsztaty z języka kaszubskiego

W piątek 21 maja 2021 roku w naszej szkole SP 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach, odbyły się warsztaty z języka kaszubskiego. Uczniowie uczęszczający na język kaszubski z klas 1-6 pogłębiali swoją wiedzą na temat Kaszub, historii oraz kultury tego pięknego regionu.

Warsztaty prowadziła Pani Małgorzata z Gdyni z firmy Art – Baranek. O godzinie 9.00 z klasa 2 rozpoczęła zajęciami pod tytułem „Opowieści z dna Bałtyku”. Prowadząca opowiedziała krótką historię o morzu, a następnie uczniowie rozpoczęli pracę. Wycinali skrzynię na skarby, łódź, ryby, kapitana i inne przedmioty związane z morzem. Do stworzonej skrzyni na skarby, uczestnicy wrzucali dukaty, które otrzymywali za odgadnięcie zagadek związanych z morzem. Na koniec otrzymali do sklejenia model pirata oraz zaśpiewali szantę. Cała praca była świetną zabawą, a uczniowie dobrze się bawili.

Kolejne warsztaty były na temat historii mitologii kaszubskiej. Uczestniczyła w nich klasa 3. Prowadząca pokazała bóstwa zrobione z lalek barbie, które wzbudziły niemały zachwyt. O każdym bogu opowiedziała, krótką historię oraz pokazała zdjęcia pozostałych figurek, które zostały wykonane w pracowni. Po prelekcji uczniowie otrzymali odlewy gipsowe. Dziewczynki malowały akwarelami syrenki, a chłopcy postać Neptuna.

Dla klas pierwszych został przygotowany temat „Dawnych zabawek kaszubskich”. Dzieci wysłuchały opowieści o tym, jak i czym się kiedyś bawiono. Zobaczyły zdjęcia dawnych zabawek, zrobionych z drewna i innych materiałów, które były kiedyś dostępne. Na zakończenie spotkania, każdy dostał zabawkę drewnianą, którą mógł pomalować akwarelami i zabrać do domu.

Ostatnią grupą byli uczniowie z klas 4-6, którzy wspólnie budowali makietę wsi. Uczestnicy warsztatów zostali podzieleni na trzy grupy, każda miała inne zadanie, ale wspólnym celem było zbudowanie makiety. Jedni wycinali i składali domy, inni przygotowywali płoty, studnie, zwierzęta i inne przedmioty, a trzecia grupa zajmował a się planowaniem przestrzennym.

Myślę, że te warsztaty nauczyły ich wspólnej współpracy, budowania relacji między sobą, wzajemnej pomocy, a przede wszystkim uczyły przez zabawę. Dziękujemy bardzo Pani Małgosi i całej pracowni ART – BARANEK za przekazanie nam swojej wiedzy i doświadczeń oraz za pozostawione materiały, które będziemy używać na co dzień podczas lekcji.

/Anna Jereczek/

2021.05.14 Rodna mowa (15)
  

Rodnô Mòwa

W dniu 14 maja 2021 roku, w piątek, w naszej szkole SP 2 im. Józefa Piłsudskiego odbyły się szkolne eliminacje konkursu recytatorskiego z języka kaszubskiego Rodnô Mòwa. W skład komisji wchodziły panie: Małgorzata Płotka, Małgorzata Kostuch oraz Anna Jereczek.

Najliczniejszą grupę recytatorów stanowili uczniowie oddziałów przedszkolnych, ponieważ było ich aż dziesięcioro. Komisja musiała wybrać tylko jedną osobę. Po długich dyskusjach podjęto decyzję, że w tej kategorii naszą szkołę w Chmielnie reprezentować będzie Izabela Domaszk z 0c.

Kolejną osobą, która zakwalifikowała się do konkursu wojewódzkiego w kategorii klas I-III jest Amelia Białk z klasy 2b, a w kategorii IV-VI Weronika Tokarska z klasy 6a.

Łącznie w konkursie wzięło udział 14 uczniów. Członkowie komisja mieli nie lada wyzwanie, by wybrać tylko 3 osoby, ponieważ wszyscy recytatorzy pięknie się zaprezentowali.  Recytacje Izy, Amelki i Weroniki będą nagrane i zostaną wysłane na 50. Konkurs Recytatorski Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa” w Chmielnie. Trzymajcie kciuki za powodzenie waszych koleżanek!

2021.03.03 Igłą i nitką (12)
  

Igłą i nitką po kaszubsku!

Niedawno na zajęciach z języka kaszubskiego uczniowie mogli się wykazać swoimi umiejętnościami hafciarskimi. Klasa druga, poznając wcześniej wzory haftu kaszubskiego oraz symbolikę siedmiu kolorów, z których ten haft się składa, wykorzystała swoją wiedzę w praktyce. Czy haftowanie jest łatwe? Hmm… Zapytajcie o to klasę drugą.

Wszystko zaczęło się od tego, że uczniowie poznali kalki ołówkowe. Okazało się , że wielu z nich nie wiedziało, co to takiego. Jednak szybko wykorzystali kalkę w praktyce i narysowali wybrane przez siebie wzory kwiatów. Z perspektywy czasu to był najprostszy element pracy. Następnie, każdy, ale to każdy z uczniów, walczył z jakże to „niesforną igłą”, która nie chciała współpracować z nitką. Na szczęście teraz, po kilku ciężkich godzinach, mogę już stwierdzić, że wszyscy umieją nawlekać igłę. Od „supełkowania” była pani Ania, jednak z radością stwierdzam, że niektórzy uczniowie sami robili supełki na końcu nitki. Gorsze jednak były te supełki w środku haftu. Wielu zaczynało od początku, nie poddając się. Efekt końcowy możemy zobaczyć w galerii zdjęć.

Myślę, że pomimo pokaleczonych palców przez niesforną igłę, haftowanie sprawiło uczniom wiele radości, choćby dlatego, że kończąc jeden wzór, rysowali drugi, a potem następny. Można by tak było do końca semestru, jednak język kaszubski otwiera przed nami wiele innych możliwości, które trzeba jeszcze odkryć.

Haft kruszy barierę pokoleniową, wiele osób przychodziło i opowiadało, jak im babcia tłumaczyła, jak trzeba trzymać igłę i haftować. Wyszywanie uczy też cierpliwości, poznania kultury, ale najważniejsze jednoczy wszystkich przy wspólnym stole, wspólną pracą.

/Anna Jereczek/

2019.12.13 Wrszaty Bożonarodzeniowe GOK (11)
  

Warsztaty Bożonarodzeniowe W Gminnym Ośrodku Kultury w Sierakowicach

W dniach od 02.12.2019 do 13.12.2019 r. uczniowie grup zerowych i klas I- III ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierakowicach brały udział w warsztatach bożonarodzeniowych. Największą atrakcją była ekspozycja  zwana gwiôzdka. Od początku Adwentu aż do Bożego Narodzenia wędrowała wieczorami po wsiach grupa kolędników. Było to zwykle kilka lub kilkanaście osób przebranych za różne postacie i maszkary. Wszystkie dzieci z uwagą i zaciekawieniem słuchały opowieści. Pragniemy podziękować Pani Emilii Reclaf, która wprowadziła nas w świąteczny nastrój. W ciekawy sposób opowiadała nam o zapomnianych i kultywowanych zwyczajach, obrzędach  na Kaszubach związanych z Bożym Narodzeniem: Jakie były zwyczaje wigilijne? Jakie potrawy gościły na świątecznym stole? Skąd się wzięła na Kaszubach choinka? Jak się robi papierowe ozdoby choinkowe i kwiaty z papieru? Uczniowie mieli okazję zrobić tradycyjne świąteczne ozdoby choinkowe.

 

2019.10.09 mpotęga haft (19)
  

Warsztaty z haftu kaszubskiego

Dnia 9.10.2019r. liderzy projektu „Matematyczne Kaszuby” w ramach programu mPotęga wraz z rodzicami brali udział w warsztatach, których tematem był haft kaszubski.

Z pomocą pani Teresy Jelińskiej, która uczy języka kaszubskiego, nauczyliśmy się haftować wzory kaszubskie i nie tylko. Pani Teresa pokazała nam, jak przenosi się wzór  z kartki na materiał przy pomocy koszulki foliowej, kalki oraz ołówka. Poznaliśmy kolory haftu kaszubskiego. Następnie wszyscy mogliśmy spróbować wyszyć wybrane przez nas wzory. Okazało się, że nie jest to wcale takie proste, jakby się mogło wydawać, ale dobrze sobie poradziliśmy. Byliśmy bardzo skoncentrowani na pracy. Haftowanie wymaga skupienia, czasu, uczy cierpliwości. Pracowaliśmy dwie godziny, a zrobiliśmy tylko niewielką część zadania, aczkolwiek, zdaniem opiekunów, małe efekty były już widoczne. Wszyscy dobrze się bawili.

Liderzy wraz z rodzicami chcieliby podziękować organizatorom za przygotowanie warsztatów i oczywiście pani Teresie Jelińskiej, która włożyła wiele wysiłku w to, aby nasze prace były piękne.

Liderzy projektu z klasy 5b:

Maja Wenta

Fabian Hendrich

wycieczka z kaszubskiego (11)
  

Wycieczka ciekawa przygód

Dnia 30 stycznia 2019 roku osoby z klas 7, 8  oraz 3 gimnazjum uczęszczające na język kaszubski pojechały na wycieczkę do Pelplina. O godzinie 8 wyjechaliśmy spod szkolnego parkingu. Na miejsce dojechaliśmy o godzinie 10.00 gdzie powitali nas klerycy: Sebastian i Marcin.

Po przywitaniu przeszliśmy do katedry, po której zostaliśmy oprowadzeni przez kleryka Marcina. Opowiedział nam o historii ołtarzy z katedry, o jej powstaniu i losach. Pokazał nam miejsce, gdzie w głównym ołtarzu znajdują się kości męczenników sprzed kilkunastu wieków. Po zwiedzaniu bazyliki udaliśmy się do biblioteki seminaryjnej, w której obejrzeliśmy występ kaszubskiej gwiazdki, w wykonaniu kleryków. Byliśmy pod wielkim wrażeniem, że język kaszubski jest popularyzowany nawet w seminarium.

Zostaliśmy oprowadzeni po Ogrodach Biskupich i widzieliśmy Pałac Biskupi, w którym mieszka Biskup Ryszard Kasyna. Odwiedziliśmy Muzeum Diecezjalne, gdzie był klęcznik , na którym klęczał sam Jan Paweł II! Była tam również Biblia Gutenberga, jedna z 5, które są na całym świecie.

Było to cudowne przeżycie na pewno będziemy miło wspominać tą wycieczkę!

/Nikola Bronk VIIIc/

Nocka Kaszubska 21.01.2019 (5)
  

Nocka kaszubska z Tuchlinem

My, uczniowie uczęszczający na j. kaszubski z klas 8 i 3 gimnazjum, zebraliśmy się 25 stycznia o 18:00 w naszej szkole. Grupa z Tuchlina wraz ze swoją nauczycielką dołączyła do nas o 18:30. Na samym początku rozgościliśmy się w salach. Następnie udaliśmy się na spacer aby zobaczyć zamarznięty i pięknie oświetlony Ołtarz Papieski, a także pomnik Bernarda Sychty. Po powrocie nasi koledzy z Tuchlina nauczyli nas kroków do tańców kaszubskich i świetnie się bawiliśmy się przy kaszubskiej muzyce. Potem graliśmy w kaszubską wersję gry „Monopoly”, czyli „Kaszëbsczi geszeft”.  Później udaliśmy się na salę i rozegraliśmy mecz siatkówki: Tuchlino-Sierakowice. Następnie w pokoju rozbrzmiewały piosenki, razem śpiewaliśmy i się integrowaliśmy. Po wyczerpujących zajęciach nasze koleżanki przygotowały nam sycący podwieczorek. Choć ogłoszona została cisza nocna, to my i tak jak myszki po cichu w salach prowadziliśmy długie rozmowy do samego rana.

Po pobudce o 7.00, posprzątaliśmy po sobie, pożegnaliśmy się ze zaznajomioną grupą i wróciliśmy do domów. Choć zmęczeni, szczęśliwi przeżycia przygód, zawiązania nowych przyjaźni i co najważniejsze z głową pełną kroków kaszubskich tańców.

/Zosia Damps 8a/

Zdjęcie 15.11.2018, 12 55 12
  

VIII Powiatowy Festiwal Piosenki Kaszubskiej

W czwartek 15 listopada 2018 roku kolejny raz z sukcesem uczestniczyliśmy w finale VIII Powiatowego Festiwalu Piosenki Kaszubskiej w Kamienicy Szlacheckiej.

Uczennica naszej szkoły – Julia Błonk z klasy VIII b – zdobyła I miejsce w kategorii „solo”. Julia zachwyciła swoją wrażliwością publiczność i Jury konkursu już kolejny raz.Wykonała dwie piosenki w języku kaszubskim: „Wcyg od nowa” Weroniki Korthals i Tomasza Fopke oraz „Kaszebe, Kaszebe” Jerzego Stachurskiego i Eugeniusza Pryczkowskiego.

Gratulujemy!

/Wioletta Kuczkowska/

20181113_123507
  

Méster Bëlnégò Czëtaniô

W dniu 13. listopada 2018 r., w Szkole Podstawowej w Mojuszu, odbył się  Gminny Konkurs „Méster Bëlnégò Czëtaniô”. Celem konkursu była popularyzacja literatury i kultury kaszubskiej, rozbudzenie pasji czytania w języku kaszubskim, podnoszenie rangi języka kaszubskiego, doskonalenie kultury żywego słowa oraz doskonalenie sztuki interpretacji tekstu.

Na konkurs uczniowie przygotowali wzorowe czytanie wierszy lub fragmentów lektur.  Naszą szkołę reprezentowali: z klas 1-3 – Julia Bronk (2c) oraz Maja Teclaf (2d), z kl. 4-6 – Maja Wenta (kl. 4), z klas 7-8 i gimnazjum – Nikola Bronk (kl. 8c) i Michał Wroński (kl. 3a gimnazjum).

W wyniku eliminacji, nasi reprezentanci wywalczyły następujące miejsca:

* w kategorii klas 1-3 wyróżnienie Maja Teclaf;

* w kategorii klas 7-8 i 3 gimnazjum: I miejsce Nikola Bronk

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w eliminacjach powiatowych.

/Anna Jereczek/