2021.04.01 Zuchy na Wielkanoc (3)
  

W poszukiwaniu wielkanocnego zajączka

Podczas przedświątecznej zbiórki zuchowej na Teamsie zuchy otrzymały do wykonania kartę zadaniową w ramach sprawności „Baranek Wielkanocny”. Ochoczo zabrały się do realizacji świątecznych wyzwań, m.in.: ozdabiały jajka według własnego pomysłu, zaangażowały się w wiosenne porządki i przygotowania świąteczne w swoich domach, odpowiedziały na pytania związane z Wielkanocą oraz rozwiązywały łamigłówki. Po wykonaniu wszystkich zadań przesłały potwierdzenie do swoich druhen. Wielkanocny zajączek przygotował dla nich niespodziankę w postaci odznaki „Baranek Wielkanocny”, kartki z życzeniami oraz słodkości. Gratulujemy zuchom kolejnej sprawności. BRAWO!!! Z okazji świąt wielkanocnych życzymy, aby nastrój tych świąt przybranych wiosenną radością i beztroską, utrwalił się w Waszych sercach na długi czas i pozostał z Wami także w poświątecznej codzienności. CZUWAJ! Wasze druhny 🙂

2021.02.28 Zimowy rajd zuchowy (10)
  

Rajd zuchów

Zimowy, wieczorny rajd ulicami Sierakowic pozwolił sprawdzić umiejętności naszych dzielnych zuchów w posługiwaniu się mapą. Choć na dworze był jeszcze mróz to w naszych sercach panowała radość ze spotkania i wspólnego rozwiązywania zadań na kolejnych punktach patrolowych. Dziękujemy za wspaniałą atmosferę. 22 lutego to wyjątkowa data dla każdego skauta, gdyż obchodzony jest Dzień Myśli Braterskiej. Z tej okazji wszystkim zuchom życzymy pozytywnego podejścia do świata na każdy dzień harcerskiej służby. CZUWAJ!

/Drużynowe/

2020.11.11Zuchy
  

11 listopada – pamiętamy!

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest rokrocznie 11 listopada, ma na celu upamiętniać odzyskanie przez Polskę suwerenności w 1918 r. – po 123 latach zaborów. Dla naszej gromady zuchowej to jakże ważna data, gdyż możemy oddać hołd przodkom, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju. Tegoroczne święto Niepodległości różniło się od tych, które pamiętamy z poprzednich lat, ze względu na obowiązujące obostrzenia epidemiologiczne. Postanowiliśmy zatem podczas naszej zbiórki online na Teams, że każdy z nas 11 listopada na znak jedności i uczczenia bohaterów walczących o wolną ojczyznę, wykona zdjęcie z flagą. Nasze dzielne zuchy gratulujemy pięknej postawy patriotycznej. CZUWAJ!!!

2020.02.22 Bal harcerski – Morskie Opowieści (12)
  

BAL HARCERSKI – „Morskie opowieści”

W przede dzień Dnia Myśli Braterskiej – święta przyjaźni obchodzonego w dniu 22 lutego każdego roku przez harcerzy i skautów na całym świecie odbył się hufcowy bal karnawałowy  pt. „Morskie opowieści”. W tym roku nasza gromada zuchowa była odpowiedzialna za organizację tego jakże wesołego, tanecznego i rozśpiewanego przedsięwzięcia. W piątkowe popołudnie do naszej „Dwójki” zjechało się mnóstwo piratów, syrenek, rybaków, marynarzy i innych mieszkańców mórz, gdyż tematem przewodnim było morze i wszystko z nim związane. Bal harcerski to była wspaniała zabawa zuchów, harcerzy i wędrowników, współpracujących na co dzień w Hufcu Kartuzy. Nie mogło zabraknąć pamiątkowego zdjęcia, pląsów i zabaw harcerskich, konkursów i słodkiego poczęstunku. Na zakończenie wszyscy uczestnicy balu otrzymali słodkie lizaki z dedykacją z okazji Dnia Myśli Braterskiej. To było niesamowite święto przyjaźni połączone ze wspólna harcerską zabawą. CZUWAJ!

2019.12.21 Światełko które daje moc (4)
  

Światło, które daje moc

W grudniowe dni skauci z całego świata przygotowują się do przyjęcia symbolu pokoju i pojednania – Betlejemskiego Światła Pokoju. Płomień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem trafia najpierw do Wiednia, następnie, niesiony rękoma skautów, potem przybywa na Słowację i do Polski. Dotarło ono także do Gdańska, przywiezione ze Zlotu Betlejemskiego w Zakopanem. 17 grudnia wyruszyliśmy w naszą harcerską podróż po światełko Betlejemskie, które zostało uroczyście przekazane na Długim Targu przed fontanną Neptuna delegacjom harcerskich hufców z województwa pomorskiego oraz mieszkańcom Gdańska. To było niesamowite przeżycie, cieszymy się, że mogliśmy być tam razem. Światełko przekazaliśmy dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierakowicach, parafiom św. Marcina i św. Jana w Sierakowicach oraz parafii św. Wojciecha i św. Brata Alberta Chmielowskiego w Miechucinie, które stało się nieodłącznym elementem Bożego Narodzenia, a palący się płomień symbolem braterstwa, pokoju i pomocy bliźnim.

21 grudnia o godz. 16:00 rozpoczęła się ważna dla naszej gromady zuchowej uroczystość związana ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia – wspólna pierwsza wigilia harcerska. Przy jednym stole zasiedliśmy z harcerzami z drużyny „Kaszubskie Chabry” oraz wędrownikami z 14 DW im. Żołnierzy Wyklętych z Sierakowic.

Na początku drużynowa zuchów przeczytała fragment o narodzeniu Pana Jezusa, złożyła wszystkim zgromadzonym harcerzom najserdeczniejsze życzenia. Następnie wszyscy podzielili się opłatkiem i złożyli sobie nawzajem życzenia. Później w świątecznych nastrojach usiedliśmy do wspólnie przygotowanego stołu wigilijnego. Spotkanie umiliło śpiewanie kolęd i wręczenie upominków.

2019.11.11 Święto Niepodległości (3)
  

Zuchy świętują Niepodległość

11 listopada to bardzo ważna data w kalendarzu dla każdego Polaka. Chcieliśmy ją uczcić również my – zuchy z 2 gromady „Podniebne Ptaki”. O godz. 10:20 rozpoczęły się uroczyste obchody Święta Niepodległości przy pomniku Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, gdzie nasza dyrekcja wraz z delegacją zuchów złożyła kwiaty i znicze dla upamiętnienia bohaterów walczących o wolną ojczyznę. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości  uczestnicy ruszyli w korowodzie niepodległościowym do kościoła p.w. św.  Marcina, gdzie odprawiona została msza święta w intencji ojczyzny.

2019.10.24 Pola nadziei – sadzenie żonkili (9)
  

Zuchy w akcji

Zuchy z 2 gromady „Podniebne Ptaki” z Sierakowic wraz z druhną Żanetą i druhną Aleksandrą ochoczo zabrały się za przygotowanie poletka żonkili przed naszą szkołą, włączając się w coroczną akcję „Pola Nadziei” koordynowaną na wiosnę przez naszą panią pedagog i wolontariuszy z klas starszych. Posadzone żonkile niech zimują na zdrowie, a wiosną staną się symbolem na nowe życie – odrodzenie. Kwiat jest wezwaniem do niesienia bezinteresownej pomocy.

Dziękujemy zuchom za zaangażowanie i pracę zespołową w miłym towarzystwie. CZUWAJ!

/dh Aleksandra Pranczk
dh Żaneta Jankowska/

2019.09.20 Rajd Remus (10)
  

Z Remusem w mirachowskich lasach

Gromada zuchowa „Podniebne Ptaki” rozpoczęła sezon biwakowy od X Harcerskiego Rajdu Kaszubskiego „Remus” w Mirachowie. Swą przygodę zaczęliśmy w piątkowy wieczór 20 września od nocnego biegu patrolowego w poszukiwaniu biało-czerwonych kamieni. W sobotę wzięliśmy udział w grze terenowej „Droga do Wolności”, gdzie czekały na nas remusowe zadania do rozwiązania na trasie wokół jeziora Lubygość. Zwieńczeniem naszych działań było wspólne ognisko w Leśniczówce w Mirachowie. Rajd zakończył się w niedzielę mszą oraz apelem podsumowującym naszą wspaniałą harcerską przygodę.

szkoła niepodległej
  

Szkoła Niepodległej

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok 2018 Rokiem dla Niepodległej.

Z tej okazji Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej wspólnie z MEN ogłosił ogólnopolski konkurs dla szkół „Szkoła Niepodległej”. SP nr 2 w Sierakowicach przystąpiła do projektu. Zadania wykonywali harcerze. Realizowaliśmy siedem zadań:

Udział w obchodach świąt państwowych 03 V

“Święto państwowe nie musi być nudne” – zainicjowanie obchodów świąt państwowych.

Patroni ulic – odkrywanie postaci związanych z odzyskaniem niepodległości.

Złóż życzenia Marszałkowi – przygotowanie i wysłanie kartek z życzeniami urodzinowymi lub imieninowymi do Muzeum w Sulejówku.

Otoczenie opieką miejsca pamięci.

Historia jednego zdjęcia – przygotowanie elementów albumu z okresu walki o wolną Polskę.

Moja Ojczyzna Niepodległa – przeprowadzenie konkursu wokalnego lub recytatorskiego dla szkoły, kilku szkół lub środowiska lokalnego.

 

Wykonanie zadań prezentowaliśmy na specjalnej stronie http://szkolaniepodleglej.zhr.pl/

Czas wykonania zadań do 31.12.2018.

W styczniu 2019 otrzymaliśmy tytuł „Szkoła Niepodległej”.

_DSC0135
  

Harcerska Noc Sportowa

Odbyła się już po raz szósty na hali naszej szkoły. Tym razem w ferie zimowe, 8 lutego. Wzięło w niej udział 17 harcerzy. Sprawdziliśmy nasze zdolności w wielu dyscyplinach sportowych, a że po wysiłku trzeba się posilić, nie zabrakło też pączków (z okazji tłustego czwartku).  Późnym wieczorem obejrzeliśmy film.  Co najważniejsze dwie harcerki równo o północy złożyły swoje przyrzeczenie harcerskie.

Zapraszamy do galerii.