2024.03.06 Goście z Niemiec – Freinet
  

Goście z Wiesbaden – Freinet

Nasze koleżanki z niemieckiego Wiesbaden – nauczycielki oraz osoby zarządzające oświatą – szukały inspiracji oraz rozwiązań organizacyjnych w zakresie nauczania metodą Celestyna Freineta. Szukały w całej Europie, a trafiły do naszej szkoły.
W naszej szkole funkcjonują klasy freinetowskie od klasy pierwszej począwszy, a na klasie szóstej skończywszy. W planach są jeszcze klasa siódma i ósma. Tym samym wskazujemy dumnie, że pedagogika freinetowska nadaje się do pracy nie tylko z najmłodszymi dziećmi.
Nasi goście wyjechali zadowoleni, co wyrazili w ciepłych słowach na koniec dnia. Zostawili nam również prezent w postaci grafik opatrzonych cytatami autora tej metody edukacyjnej. Poniżej jedna z nich.
2023.09.18 Zielona Szkoła (2)
  

Zielona Szkoła

Klasa freinetowska 3a rozpoczęła przygodę na Zielonej Szkole w Schodnie. Dzisiaj ziołowy i pachnący spacer. Zbieraliśmy rośliny do zrobienia mydełek oraz ziarenka do tworzenia “seedballs”. Każdy wykonał swoja leśną torbę. A wieczorem było ognisko i pieczenie kiełbasek. Z dużą ciekawością czekamy na kolejny dzień.

2023.09.17 K (8)
  

XVIII Ogólnopolska Konferencja Freineta

W miniony weekend nasze nauczycielki wraz z wicedyrektorem uczestniczyły w XVIII Ogólnopolskiej Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Animatorów Pedagogiki Celestyna Freineta w Beskidach. Spotkanie odbyło się pod hasłem: „Wszystkie drogi są dobre, które wiodą na szczyty”. Wyjazd ten był okazją do wymiany doświadczeń między nauczycielami – Freinetowcami z całej Polski oraz zdobycia nowych umiejętności edukacyjnych.

2023.09.15 Dzień Kropki (38)
  

Dzień Kropki

Międzynarodowy Dzień Kropki to wyjątkowe święto. Wzięliśmy w nim udział już po raz szósty. To wspólny czas na celebrowanie kreatywności, twórczej zabawy, na odkrywanie talentów i pasji. W tym dniu tworzymy szczególną przestrzeń dla uczniów, aby dodawać im odwagi do rozwijania swojego potencjału, pokazania światu mocnych stron. A wszystko zaczęło się od niepozornej KROPKI, którą postawiła na kartce dziewczynka. Jej historię znajdziecie w książce “Kropka” autorstwa Petera H. Reynoldsa. Zakropkujmy nasz świat talentami dzieci, niech każdy zobaczy, jakie drzemią w nich MOCE.
Zapraszamy do galerii 🙂

2023.09.06 Spotkanie F (4)
  

Spotkanie freinetowców z 3a

Dzień 1

Spotkanie uczniów klasy freinetowskiej 3a z korespondentami z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Gedanensis z Gdańska – dzień pierwszy. Zajęcia z edukacji regionalnej w Agroturystyce Pod Lipą w Kamienickim Młynie. Zdobyliśmy Zamkową Górę, poznaliśmy legendy kaszubskie, skosztowaliśmy tradycyjnych potraw, a na majsterce wykonaliśmy flagę Kaszub. Był czas na zabawy z przyjaciółmi w otoczeniu wspaniałej przyrody. Po powrocie rozegraliśmy mecz piłki nożnej. Przygotowaliśmy wspólną kolację. Na zakończenie dnia odbył się seans filmowy, były gofry i oczywiście popcorn:) Pełni emocji czekamy na kolejny dzień!

Drugi dzień pobytu naszych Przyjaciół z Gdańska (Podstawowa Szkoła Gedanensis), to kolejne spotkanie z naturą. Spacer do lasu (Kaszubski Park Krajobrazowy) i piknik na polanie nieopodal ukrytego leśnego jeziorka. Następnie “patykowa” gimnastyka oraz odkrywanie tajemnic przyrody. Swobodna ekspresja, naturalne doświadczanie świata i dobra zabawa towarzyszyły naszej wyprawie. Jak zwykle czas zbyt szybko leci, gdy świetnie bawią się dzieci. Trudno było rozstać się. Na poprawę humorów były własnoręcznie zrobione przez dzieci prezenciki, lody i data kolejnego spotkania podczas Zielonej Szkoły. W naszej pamięci pozostaną piękne wspomnienia, które zapiszemy i zilustrujemy w klasowych Księgach Życia. Dzięki korespondencji, która jest jedną z technik freinetowskich mogliśmy przeżyć niesamowity czas RAZEM, budować relacje, współpracować, dzielić się, uczyć się, poznawać siebie.
Martyna Tarnowska – dziękujemy!
2023.05.31 Wirtualne podróże (2)
  

Wirtualne podróże

W bieżącym roku szkolnym klasy – 1a,2a,3a brały udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym „Wirtualne podróże”. Był to niezwykle ciekawy i angażujący, zarówno dzieci jak i wychowawczynie, program. Lekcje na żywo zachęcały do poszukiwań, wzbogacania wiedzy, poszerzania wiadomości, tworzenia notatek wizualnych. Dzieci w kreatywny i ciekawy sposób poznawały inne państwa, zwyczaje, kulturę, faunę i florę. Projekt był dla nas nie tylko inspiracją do odkrywania świata, ale również uwrażliwił nas na piękno naszego wspaniałego kraju.
Z podróży bliskich i dalekich wróciły klasy freinetowskie, wzbogacone o nowe doświadczenia 🙂
Filmik w komentarzu.
_________________
2023.04.29 Goście z Poznania (26)
  

Goście z Poznania

W ostatnich dniach klasa 3 freinetowska gościła swoich korespondentów ze Szkoły Cogito z Poznania. Po trzech latach wymiany listownej ,mali przyjaciele z różnych szkół ,mogli spędzić ze sobą czas na żywo ❤️. Zwieńczeniem fantastycznego spotkania był udział w zaplanowanych warsztatach – we współpracy z GOK w Sierakowicah ,,malowanie na eko torbie”, a także wykorzystanie laboratoriów przyszłości w naszej szkole, gdzie uczniowie zamienili się w majsterkowiczów 🙂 .
To był wspaniały czas bycia Razem. Pokazał, jak ogromną wartość ma korespondencja szkolna, a pisanie listów i wyprawy na pocztę mogą nadal sprawiać frajdę dzieciom 🙂.
Pożegnaliśmy naszych gości z nadzieją na dalszą wymianę międzyszkolna w klasach freinetowskich. Pozdrawiamy 🙂
3a
2023.04.05 Z życia 1a (19)
  

Z życia 1a

Dzisiaj samodzielnie przygotowaliśmy kartki i napisaliśmy świąteczne życzenia. Wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Wielkanocnych. Wszystkim nauczycielom, koleżankom i kolegom życzymy dużo zdrowia, szczęścia, miłości, jajek, mokrego Śmigusa Dyngusa. Klasa Freinetowska 1a

2023.04.11 Z życia 3a (16)
  

Z życia 3a

Święta Wielkanocne tuż tuż…W klasie zagościły tematy świąteczne. Aby móc uatrakcyjnić zajęcia w tym wyjątkowym czasie, w klasie wykorzystaliśmy metodę stacji, dzięki której można było rozwiązać ukryte świąteczne karty zadaniowe. Czy wiecie dlaczego zając jest symbolem Świąt Wielkanocnych ? Otóż tę informację uczniowie mogli rozwikłać za pomocą ukrytej odpowiedzi w kodzie QR. Oprócz umiejętności posługiwania się technologią, swobodnej ekspresji, dzieci mogły zaplanować kierunek wyznaczonych działań.
Wiedząc, że post jest czasem wyciszenia, pochyliliśmy się również nad istotnym pytaniem ,,Co mogę zrobić, aby być lepszym człowiekiem?’’. C.Freinet w ,Niezmiennych Prawdach Pedagogicznych’’ pisze: ,,Dziecko ma taką samą naturę jak człowiek dorosły…Jest ono podobne do drzewa, które nie zakończyło swego wzrostu, lecz odżywia się, rośnie i broni dokładnie tak samo jak dorosłe drzewo’’. Wyruszyliśmy więc w drogę w głąb siebie, aby dojść do wniosku, że każda zmiana powinna zacząć się od ulepszenia samego siebie. A Ty co możesz zrobić ,żeby być lepszym człowiekiem ?
Życzymy wszystkim cudownych Świąt Wielkanocnych ?