20181013_140818
Język kaszubski Konkursy

XVII Dyktando Kaszubskie już za nami!

13 października w Kolbudach odbyło się Dyktando Kaszubskie. Z naszej szkoły wzięło w nim udział troje uczniów: Aleksandra Sikora 3a, Patrycja Penk 8c i Nikola Bronk 8c. Rano o godzinie 7 dzielnie wyruszyliśmy na konkurs do Kolbud. Na miejscu byliśmy około godziny 8:30. Poszliśmy zatwierdzić naszą obecność i po nasze numery uczestnika. Na sali gimnastycznej odbyło się uroczyste rozpoczęcie konkursu, które poprowadzili Piotr Szyca i Agnieszka Łukasik z Radia Kaszëbë. Po rozpoczęciu każda z dziewczyn udała się do swojej sali, na I etap dyktanda.

Po napisaniu udałyśmy się na warsztaty na których robiłyśmy własną biżuterię, kubki, zakładki oraz malowałyśmy na szkle. Można było wziąć udział w wycieczce do Pręgowa lub pobliskiej elektrowni. Podczas sprawdzania prac przez komisję odbyły się występy m.in.: dzieci ze szkół gminy Kolbudy, Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca ,,Tuchlińskie skrzaty” oraz Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Kościerzyna”.

Do drugiego etapu z 73 uczestników w naszej kategorii VII – VIII i gimnazjum dostało się tylko 18 osób. Z naszej szkoły laureatkami zostały Patrycja Penk i Aleksandra Sikora. Po drugim etapie dyktanda odbył się koncert Weroniki Korthals, którego bardzo chętnie słuchałyśmy. Po występie ogłoszono wyniki. Następnie odbyło się losowanie, w którym były bardzo atrakcyjne nagrody. Można było zdobyć książki, telewizory lub tablet.

Udział w konkursie wzbogacił nas o nowe doświadczenia i umocnił w tym, że trzeba popularyzować kulturę oraz język kaszubski.

/Nikola Bronk kl.VIIIc/

Powiązane artykuły :