20171104_183013
Język kaszubski Konkursy

XVI Dyktando Kaszubskie za nami

Już 16. raz uczniowie oraz dorośli wzięli udział w konkursie Kaszubskiego Dyktanda. W tym roku gospodarzem zostało Bojano. Rejestracja uczestników odbywała się od godz. 8 do 10 a zaraz po niej wszyscy udali się na halę sportową, gdzie przy muzyce Gminnej Orkiestry Dętej Gminy Szemud wydarzenie zapoczątkowali przewodnicząca rady gminy Szemud – Aleksandra Perz oraz Wójt Gminy Szemud Ryszard Kalkowski. Po uroczystym wprowadzeniu sztandarów wspólnie odśpiewano 2 hymny – polski oraz kaszubski. Następnie gości oficjalnie przywitał prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego – Edmund Wittbrodt – życząc wszystkim wszëtczégò bëlnégò oraz połamania piór!

Do I etapu Dyktanda przystąpiło 243 uczestników! Z naszej szkoły na dyktando pojechało 5 osób. Byli to: Nikola Bronk i Patrycja Penk z klasy 7c, Karolina Szulist z klasy 3a, Aleksandra Sikora z klasy 2a oraz Jakub Rulis z klasy 3h.

W czasie sprawdzania prac przez nauczycieli języka kaszubskiego uczestników jak i innych przybyłych gości czekał szereg atrakcji. Każdy miał możliwość zapisania się na niezwykle ciekawe warsztaty m.in. malowania na szkle, zdobienia bombek formą decupage, czy też tańców kaszubskich. Na głównej scenie natomiast dzieci miały przyjemność uczestniczyć w spektaklach „Kota w butach” oraz „Czarodziejskiego Krzesiwa”. W międzyczasie miały miejsce również występy wokalne dzieci oraz zespołów regionalnych tj. Krośnięta czy Koleczkowanie, a także znakomity kabaret Kuńda. Fanów słodkości czekało mnóstwo kaszubskich wypieków jak i kolorowa wata cukrowa. Oczywiście nie mogło zabraknąć poczęstunku i obiadu.

W tym roku w związku z reformą szkolnictwa zmienił się system kategorii, do których zostali przydzieleni uczestnicy Dyktanda. Pierwszy raz w historii pisano w 8 kategoriach, ponieważ dodatkowo w tym roku walczono również o nagrodę Arcymistrza Dyktanda Kaszubskiego. Jeszcze przed ogłoszeniem laureatów tegorocznej edycji rozdano nagrody dla najlepszych maturzystów z języka kaszubskiego. Nasze uczennice Patrycja Penk, Karolina Szulist i Aleksandra Sikora przeszły do drugiego etapu. Aleksandra zajęła II miejsce, Karolina zajęła III miejsce, a Patrycja uzyskała wyróżnienie w swojej kategorii. Radosna atmosfera dyktanda towarzyszyła nam do samego powrotu.

Relacja TVP3 z tego wydarzenia

Nikola Bronk
Karolina Szulist

Powiązane artykuły :