2019.10.14 Matematyczne Kaszuby (11)
mPotęga'19 Wycieczki

Wycieczka do Muzeum Ceramiki Kaszubskiej w Chmielnie

14 października 2019r. grupa licząca 25 uczniów z klas 4,5 i 6 pojechała na wycieczkę do Muzeum Ceramiki Kaszubskiej w Chmielnie w ramach projektu „Matematyczne Kaszuby”. Wyjechaliśmy o godzinie 9.00, a wróciliśmy około godziny 11.30. Wyjazd został zorganizowany przez panią Małgorzatę Kostuch, panią Ewelinę Cierocką oraz panią Emilię Syldatk.

Na początku z przewodnikiem zwiedzaliśmy muzeum. Najpierw pan instruktor pokazał nam, jak tworzy się naczynia z gliny na kole garncarskim. Każdy z nas mógł spróbować ulepić wybraną formę przy pomocy demonstratora. Mogliśmy podziwiać m.in. dzbanki, wazony, filiżanki, lichtarze. Następnie przewodnik opowiedział nam o założycielu tego zakładu, który jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Obecny właściciel jest z 10 pokolenia. W muzeum zgromadzono wyroby ceramiczne z 3 ostatnich pokoleń.

Potem pan przewodnik zabrał nas do pomieszczenia, gdzie znajdowały się piece oraz wyroby do kupienia i objaśnił nam proces wypalania naczyń ceramicznych. Każdy wyrób trafia do pieca 2 razy. Podczas pierwszego wypalania w piecu jest 800 stopni Celsjusza, a podczas drugiego wypalania temperatura w piecu wynosi 1000 stopni Celsjusza. Proces wypalania naczyń trwa 12 godzin, zaś suszenia przeciąga się od 5 dni do 1 miesiąca. Po wypaleniu wyrobów piec studzi się 3 dni. Aby doprowadzić piec do tak wysokiej temperatury, zużywa się 1 tonę węgla.

Moim zdaniem muzeum jest bardzo autentycznym i urokliwym miejscem. Warto zwiedzić to miejsce i poznać ludzi, którzy w dzisiejszych czasach tworzą ceramikę ręcznie, używając tradycyjnych metod. Opłata za wejście jest symboliczna. Właściciele bardzo dokładnie opowiedzieli nam, jak wygląda proces powstawania naczyń. Można również samemu spróbować swoich umiejętności na kole garncarskim.

Lider projektu klasy 6b:

Filip Massowa

Powiązane artykuły :