Zdjęcie 08.06.2018, 22 27 31
Szkoła Promująca Zdrowie Wycieczki Wydarzenia

Weekend na rowerze z „Rowerlove.pl”

Projekt został zrealizowany dzięki  środkom pozyskanych poprzez Towarzystwo Przyjaciół Ucznia „Horyzont” działające przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach.Zorganizowaliśmy trzydniowy rajd rowerowy dla uczniów szkół podstawowych Gminy Sierakowice. Jest to pierwsza tego rodzaju inicjatywa skierowana do młodzieży szkolnej. Trzydniowy rajd rowerowy to  aktywność, która ma promować turystykę rowerową wśród uczniów szkół podstawowych Gminy Sierakowice. Rajd jest wyróżnieniem dla uczniów, ma promować  alternatywny tryb życia, nasze szkoły i Gminę Sierakowice. Wyjazd był dość dużym wyzwaniem, ponieważ zgodnie z programem jeździliśmy rowerem przez 3 dni. Docelowym miejscem dla uczestników imprezy był Zespół Szkół nr 3 w Lęborku (przed reformą), a obecnie Szkoła Podstawowa nr 4 w Lęborku, w której od wielu lat prężnie działa grupa cyklistów pod okiem nauczyciela geografii Pana Romana Klassy i nauczycielki biblioteki Pani Donaty Skorupińskiej.Grupa z Lęborka już dwukrotnie gościła w naszej szkole przy ul. Spacerowej 14.

W ramach współpracy między szkołami uczestnicy projektu mogli wziąć udział w zajęciach integracyjnych oraz wymienić się doświadczeniami z tamtejszą młodzieżą. Mogli również obejrzeć prezentację przygotowaną przez opiekunów – organizatorów, którzy są doświadczonymi cyklistami i podzielili się swoimi doświadczeniami z wyprawy rowerowej „Szlakiem francuskim do Santiago de Compostela”. Wszystkie te działania mają zaszczepić w uczestnikach projektu chęć do aktywności rowerowej w przyszłości oraz chęć dbania o swoją kondycję fizyczną i zdrowie, co doskonale wpisuje się w programy naszych szkół promujących zdrowie. Swoimi doświadczeniami uczniowie i opiekunowie dzielili  się na bieżąco na blogu rowerowym, którego nazwa znalazła się w nazwie projektu: „Weekend na rowerze z Rowerlove.pl”. Warunkiem uczestnictwa ucznia w rajdzie rowerowym było nienaganne zachowanie i pozytywne oceny.

Dzięki środkom pozyskanym poprzez Towarzystwo Przyjaciół Ucznia „Horyzont” działające przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach  uczniowie nie musieli wnosić  żadnej opłaty wpisowej. Mieli zapewnione wyżywienie na czas rajdu: ciepłe posiłki każdego dnia  oraz produkty na śniadania i kolacje, które wspólnie przygotowywali. Zaopatrzyliśmy też uczestników w wodę, soki  i batoniki uzupełniające straty energetyczne. W szkole w Lęborku mieliśmy zapewniony bezpłatny nocleg. Nasze bagaże zostały przewiezione samochodem osobowym. Uczestnicy zostali dodatkowo ubezpieczeni na czas rajdu. Opiekunowie jako doświadczeni cykliści  posiadają kwalifikacje instruktorów turystyki kwalifikowanej o specjalizacji turystyka rowerowa.

 

Plan rajdu:

Piątek  8. czerwca 2018 roku

 • Spotkanie pod Szkołą Podstawową nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach o godz. 09.00
 • pakowanie bagaży
 • wyprawa rowerowa: kierunek Sierakowice – Lębork 45 km (Sierakowice, Mirachowo, Strzepcz, Popowo, Lębork)

Sobota 9. czerwca 2018 roku

 • całodniowa wyprawa rowerowa wraz z grupą cyklistów z Lęborka
 • Lębork – Kębłowo – Kisewo – Brzeźno Lęborskie – Pużyce – Chrzanowo – Mierzyno – Gniewino – Tadzino – Dąbrówka – Świetlino – Łęczyce – Mosty – Lębork 70 km
 • obiad w Gniewinie
 • powrót do Lęborka, kolacja
 • prezentacja wyprawy rowerowej do Santiago de Compostella szlakiem francuskim z Saint Pied de Port oraz na koniec świata do Finisterry

Niedziela 10.06.2018 roku

 • pakowanie, porządkowanie miejsca zakwaterowania
 • droga powrotna Lębork – Sierakowice przez Kamienicę Królewską 35 km
 • pizza na trasie
 • o godz.14:00 powrót do szkoły na ul. Spacerową 14.

CO ZABRALIŚMY ZE SOBĄ:

sprawny rowerJ, kask rowerowy, kartę rowerową, legitymację szkolną oraz mały plecak na rower lub koszyk typu sakwa na kierownicę lub bagażnik, śpiwór, przybory toaletowe (ręcznik, mydło, pasta, szczotka do zębów, szampon), kurtkę przeciwdeszczową, bieliznę na 3 dni, ubrania na zmianę, ciepłą bluzę lub polar, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtem UV, klapki pod prysznic, obuwie zmienne, kubek, kieszonkowe wg uznania,  DOBRY HUMORJ

Całej naszej wyprawie towarzyszyła bardzo słoneczna pogoda, wręcz upalna. Warunki atmosferyczne sprzyjały sprawnej jeździe i dobrym humorom.

W wyniku realizacji projektu uczestnicy poznali interesujące, mniej znane miejsca na Kaszubach w okolicach Lęborka z perspektywy roweru. Zobaczyli atrakcje turystyczne naszej Małej Ojczyzny i zachwycali się jej krajobrazami, poznali fakty historyczne związane ze zwiedzanymi miejscami. Aktywność fizyczna korzystnie wpłynęła na doznania psychiczne i fizyczne. Młodzież miała możliwość poznania pasji jaką jest rower u ich rówieśników z zaprzyjaźnionej szkoły i chętnie wymieniła się doświadczeniami z nowo poznanymi kolegami. Uczestnicy rajdu oraz zaproszeni goście z SP nr 4 w Lęborku dowiedzieli się jak planować dalekie wyprawy na rowerach.

W rajdzie wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach:

 1. Martyna Michalak kl. 2 c
 2. Angelika Mallek kl. 2 c
 3. Klaudia Śpica kl. 2 c
 4. Małgorzata Wróbel kl. 3 e
 5. Estera Leszczyńska kl. 3 e
 6. Dawid Grzenkowicz kl. 2 d
 7. Damian Myszk kl. 2 d
 8. Norbert Marszałkowski kl. 2 d
 9. Marcin Lejk kl. 2 d

oraz  uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Floriana Ceynowy w Sierakowicach:

 1. Patryk Bednarek kl. 7 c
 2. Bartłomiej Gorlikowski kl. 7 a
 3. Dawid Jereczek kl. 7 b

Uczestnicy projektu otrzymali pamiątkowe koszulki z nazwą projektu oraz elementy odblaskowe.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia  www.rowerlove.wordpress.com.

Pozdrawiamy

Opiekunowie instruktorzy, pomysłodawcy i autorzy projektu:

Wioletta Kuczkowska SP nr 2

Witold Sildatk SP nr 2

Jolanta Skierka SP nr 1

Powiązane artykuły :