2
Szkoła Dobrego Wychowania Szkoła Promująca Zdrowie

Warsztaty z sędzią

Warsztaty z sędzią Wiesławą Brezą- Kłos nt. „Relacje rówieśnicze a konflikty”

Sytuacje konfliktowe towarzyszą każdemu z nas. Jednak nie zawsze udaje nam się  rozwiązać je samodzielnie. Zdarza się że właśnie wtedy nasza sprawa trafia do sądu. Okoliczności w jakich jest rozpatrywana szerzej opisała nam sędzia Wiesława Breza – Kłos, którą gościliśmy w naszej szkole 27 lutego 2018r.

Podczas warsztatów poruszyliśmy tematy dotyczące działania sądów jak i te z codziennego życia sędzi. Dowiedzieliśmy się, że osoba wydająca osąd musi nie tylko znać kodeks prawny z każdej możliwej strony, ale powinna posiadać szeroką wiedzę ogólną, zarówno z zakresu psychologii jak i … motoryzacji. Oprócz tego mogliśmy bliżej zobaczyć togę, łańcuch oraz atrybut każdego sędziego – młotek.

Czas na pytania dał nam szerszy obraz sytuacji w jakiej znajdują się młodzi ludzie wśród prawa. Konflikty rówieśnicze coraz częściej powstają z niedomówień, ponieważ nie potrafimy rozmawiać w cztery oczy a jedynie przez ekran telefonu. Rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa potrafi zdziałać cuda i rozwiązać wiele niejasnych  kwestii.

Padały również pytania, które dotyczyły bezpośrednio sytuacji które rozgrywają się w sądzie np. „Jak wygląda rozprawa w której zaistniały dwa sprzeczne zeznania?” lub  „Jak sędziego postrzegają ludzie biorący udział w rozprawie?” Na podstawie przykładów z życia zawodowego pani Wiesławy wszystkie te kwestie zostały szczegółowo omówione.

Warsztaty przyczyniły się do tego, że młodzież  w nich uczestnicząca mogła zorientować się prawnych zawiłościach, a za jego organizację serdecznie dziękujemy pani pedagog Wiesławie Płotce Mamy nadzieję na kolejne spotkania które bez wątpienia będą dla nas inspiracją.

/Karolina Szulist/

Powiązane artykuły :