2021.05.21 Warszaty z języka kaszubskiego (19)
Język kaszubski Spotkania Uczniowie Wydarzenia

Warsztaty z języka kaszubskiego

W piątek 21 maja 2021 roku w naszej szkole SP 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach, odbyły się warsztaty z języka kaszubskiego. Uczniowie uczęszczający na język kaszubski z klas 1-6 pogłębiali swoją wiedzą na temat Kaszub, historii oraz kultury tego pięknego regionu.

Warsztaty prowadziła Pani Małgorzata z Gdyni z firmy Art – Baranek. O godzinie 9.00 z klasa 2 rozpoczęła zajęciami pod tytułem „Opowieści z dna Bałtyku”. Prowadząca opowiedziała krótką historię o morzu, a następnie uczniowie rozpoczęli pracę. Wycinali skrzynię na skarby, łódź, ryby, kapitana i inne przedmioty związane z morzem. Do stworzonej skrzyni na skarby, uczestnicy wrzucali dukaty, które otrzymywali za odgadnięcie zagadek związanych z morzem. Na koniec otrzymali do sklejenia model pirata oraz zaśpiewali szantę. Cała praca była świetną zabawą, a uczniowie dobrze się bawili.

Kolejne warsztaty były na temat historii mitologii kaszubskiej. Uczestniczyła w nich klasa 3. Prowadząca pokazała bóstwa zrobione z lalek barbie, które wzbudziły niemały zachwyt. O każdym bogu opowiedziała, krótką historię oraz pokazała zdjęcia pozostałych figurek, które zostały wykonane w pracowni. Po prelekcji uczniowie otrzymali odlewy gipsowe. Dziewczynki malowały akwarelami syrenki, a chłopcy postać Neptuna.

Dla klas pierwszych został przygotowany temat „Dawnych zabawek kaszubskich”. Dzieci wysłuchały opowieści o tym, jak i czym się kiedyś bawiono. Zobaczyły zdjęcia dawnych zabawek, zrobionych z drewna i innych materiałów, które były kiedyś dostępne. Na zakończenie spotkania, każdy dostał zabawkę drewnianą, którą mógł pomalować akwarelami i zabrać do domu.

Ostatnią grupą byli uczniowie z klas 4-6, którzy wspólnie budowali makietę wsi. Uczestnicy warsztatów zostali podzieleni na trzy grupy, każda miała inne zadanie, ale wspólnym celem było zbudowanie makiety. Jedni wycinali i składali domy, inni przygotowywali płoty, studnie, zwierzęta i inne przedmioty, a trzecia grupa zajmował a się planowaniem przestrzennym.

Myślę, że te warsztaty nauczyły ich wspólnej współpracy, budowania relacji między sobą, wzajemnej pomocy, a przede wszystkim uczyły przez zabawę. Dziękujemy bardzo Pani Małgosi i całej pracowni ART – BARANEK za przekazanie nam swojej wiedzy i doświadczeń oraz za pozostawione materiały, które będziemy używać na co dzień podczas lekcji.

/Anna Jereczek/

Powiązane artykuły :