adis
Szkoła Promująca Zdrowie Uczniowie

Warsztaty profilaktyki HIV/AIDS

„Czerwona kokardka „to symbol solidarności z osobami chorymi na AIDS i nosicielami wirusa HIV. Symbolizuje poświęcenie i zaangażowanie w walkę z AIDS.”

W Polsce od momentu rozpoczęcia diagnostyki w 1985 r. do 31 sierpnia 2019 roku odnotowano 24 908 zakażonych, ogółem u 3 734 stwierdzono AIDS a 1 424 chorych zmarło. Na świecie żyje 37,9 mln ludzi z HIV/AIDS, w 2018 r. zakażenie HIV rozpoznano u 1,7 mln ludzi, 770 tys. ludzi zmarło z powodu HIV/AIDS. Dane przekazane przez Krajowe Centrum ds. AIDS- Agenda Ministra Zdrowia

Eksperci szacują, że w Polsce aż 70 proc. wszystkich zakażonych nie wie, że są nosicielami wirusa HIV. Nie potrafimy wyleczyć zakażenia HIV, ale działania profilaktyczne na pewno są w stanie zmniejszyć ryzyko zakażeń

Dlatego młodzież klas siódmych w dniu 13 grudnia 2019 r. wzięła udział w warsztatach dotyczących profilaktyki HIV/AIDS. Warsztaty prowadzone były przez nauczycieli biologii panią Ewę Wierzba i panią Iwonę Andraszewicz. W trakcie zajęć uczniowie mieli możliwość obejrzenia filmu pt.”1 GRUDNIA -ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z AIDS” autorstwa Karola Federczuka oraz wysłuchania komentarza osób prowadzących zajęcia.

Pracując w grupach uczniowie przygotowywali plakat w którym zawarli odpowiedź na pytania dotyczące budowy wirusa, drogi jego rozprzestrzeniania, bezpiecznych i ryzykownych zachowań. Dyskutowano także na temat tolerancji i możliwości pomocy osobom chorym na AIDS. Warsztaty dały uczniom możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat HIV/AIDS oraz rozwijały umiejętność współpracy w grupie i publicznego prezentowania wyników swojej pracy.

Powiązane artykuły :