2021.06.11 Tydzień Kaszubski (74)
Język kaszubski

Tydzień Kaszubski

W Szkole Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego od 7 do 11 czerwca 2021 r odbył się Tydzień Kaszubski. Wszystkie klasy dostały przydział zadań na każdy dzień. Na auli podziwiać można było piękną wystawę porcelany kaszubskiej, kobiecy strój kaszubski, gazetkę tematyczną wykonaną z pomocą Pani Beaty. Przymocowano również przepiękny herb Kaszub, który wykonała dla nas Pani Mirela Treder. 

Pierwszego dnia wszyscy uczniowie ubrali się w kolorze flagi kaszubskiej (czarno-żółto). Przez cały tydzień, każdy uczeń nosił przyklejoną do piersi flagę kaszubską. Na drzwiach od sal lekcyjnych przymocowano zwroty kaszubskie, którymi większość posługiwała się przez cały tydzień. 

Drugiego dnia klasy wspólnie wykonywały plakaty promujące Kaszuby. Wszystkie prace można podziwiać na auli szkolnej oraz na korytarzu obok biblioteki. Klasy, które wykonały najlepszy plakat, zostaną nagrodzone dodatkowymi punktami oraz małą niespodzianką na koniec roku. 

Środa to był dzień kaszubskich potraw. Uczniowie uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego z klas IV, V i VI, od samego rana bardzo ciężko pracowali w kuchni by stworzyć smaczne dania. Pyszności te zostały rozniesione do każdej z klas przez uczniów ubranych w stroje kaszubskie, które wypożyczyliśmy ze Szkoły Podstawowej w Tuchlinie. W tym miejscu bardzo dziękujemy Panu Dyrektorowi z Tuchlina Jarosławowi Jóskowskiemu za udostępnienie strojów. Uczniowie całej szkoły mogli spróbować takich smakołyków jak: chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem, placki ziemniaczane, lane kluski, sałatka ziemniaczana, ciasto drożdżowe i racuchy. Dziękujemy bardzo Pani Maryli Gnibie oraz Pani Magdalenie Tokarskiej za upieczenie pysznych drożdżówek. Bardzo też dziękujemy rodzicom uczniów za wsparcie i pomoc. 

W czwartek na czwartej lekcji, uczniowie w swojej sali lekcyjnej odśpiewali hymn kaszubski. Uczniowie biorący udział w zajęciach z języka kaszubskiego doskonale znali tekst i melodię hymnu. Pozostali dzielnie ćwiczyli wcześniej na lekcjach muzyki z Panią Wiolettą Kuczkowską. 

W piątek w szkole można było spotkać osoby ubrane w strój kaszubski lub posiadające elementy ubioru z haftem kaszubskim. Wyłoniono również trzy najładniejsze plakaty przygotowane we wtorek przez klasy. Najlepszą pracę z kategorii I-III wykonała klasa 2a, kategorii IV-VI klasa 5a oraz w kategorii VII-VIII klasa 8b. Prace zostały powieszone na głównej gazetce. 

Tydzień Kaszubski był miłym przeżyciem dla uczniów. Przybliżona została kultura i historia regionu. Poprzez zabawę można było dowiedzieć się o regionalnych zabytkach, hafcie, potrawach, zobaczyć odświętne stroje kaszubskie, nauczyć się kilku zwrotów kaszubskich. W tym miejscu bardzo dziękuję Pani Małgorzacie Płotce za ogromne wsparcie humanistyczne, podnoszenie na duchu oraz pomoc w realizacji Tygodnia Kaszubskiego. 

Do ùzdrzenié ! 

Anna Jereczek

Powiązane artykuły :