2019.11.08 Święto Szkooły – foto ogólne (50)
Historia Samorząd Uczniowski Wydarzenia

Święto Szkoły

Listopad to miesiąc szczególny dla naszej Ojczyzny. Dnia 11.11.1918 roku spełniły się marzenia naszych przodków o niepodległości. Szkoła Podstawowa nr 2 w Sierakowicach nosi imię jednego z budowniczych II Rzeczypospolitej, Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dlatego co roku przed obchodami Narodowego Święta Niepodległości w naszej placówce odbywają się uroczystości szkolne pod hasłem „Mamy Niepodległą” połączone ze ślubowaniem klas pierwszych. Święto Szkoły to doniosłe wydarzenie dla naszych uczniów, rodziców, dyrekcji, grona pedagogicznego, pracowników oraz zaproszonych gości. W tym roku odbyło się w dniu 8 listopada. Wszystkich obecnych o godzinie 9:30 powitała przewodnicząca samorządu uczniowskiego Marcelina Hendrich. Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał dyrektor szkoły Krzysztof Andryskowski, który podziękował wszystkim za przybycie. Powitał także zaproszonych gości: Wójta Gminy Sierakowice, radnych gminnych i powiatowych, dyrektorów szkół, rodziców oraz chór z Litwy.

Następnie odbyła się pierwsza część uroczystości, podczas której oficjalnie zostało włączonych 81 pierwszoklasistów w poczet uczniów naszej szkoły. Zanim to nastąpiło uczniowie klas I pięknie się zaprezentowali tańcząc poloneza. Przedstawili także humorystyczną część artystyczną powodując szerokie uśmiechy na twarzach wszystkich obecnych. Niezwykle doniosłym momentem było złożenie ślubowania na sztandar szkoły. Następnie dyrektor pasował pierwszoklasistów szablą oficerską – to element tradycji naszej szkoły – będącą repliką szabli posiadanej przez patrona szkoły Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ten fragment uroczystości zawsze budzi wiele emocji wśród uczniów i rodziców, zwłaszcza, że podczas ceremonii słychać „Marsz Generalski”. Na koniec „maluszki” otrzymały upominki ufundowane przez Radę Rodziców.

Druga część Święta Szkoły była związana ze 101 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Wysłuchaliśmy uroczystego Apelu Poległych, wezwanie odczytał pan Rajmund Spręga. Młodzież szkolna złożyła kwiaty pod Dębem Katyńskim. Chór szkolny wykonywał pieśni patriotyczne. Szczególne wrażenia wśród obecnych wzbudził występ uczniów z Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki z Podbrzezia na Litwie. Młodzież zaprezentowała dwa piękne tańce oraz dwie pieśni.

Na koniec uroczystości głos zabrali zaproszeni goście: Wójt Gminy Sierakowice Tadeusz Kobiela, pani wizytator z Kuratorium Oświaty, pani dyrektor Gimnazjum w Podbrzeziu. Wszyscy w swoich przemówieniach składali na ręce dyrektora szkoły gratulacje i podziękowania za to, że mogli uczestniczyć w tak ważnej i przejmującej uroczystości. Proboszcz parafii św. Marcina pobłogosławił wszystkich obecnych.

Po zakończeniu obchodów Święta Szkoły odbyła się 17 edycja konkursu historycznego, który zainaugurowaliśmy jeszcze w gimnazjum. Tym razem konkurs był przeznaczony dla klas ósmych i miał charakter indywidualny. Uczniowie musieli się wykazać znajomością faktów historycznych z okresu walki o niepodległość, stopni wojskowych, piosenek legionowych oraz umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Podium wygląda następująco:

I miejsce – Dominika Marcińska, klasa 8c

II miejsce – Julia Bulczak, klasa 8b

III miejsce – Sandra Stachnik, klasa 8c

Serdecznie wszystkim gratulujemy.

Zwieńczeniem naszego świętowania był konkurs „ Mój dom – moja flaga” adresowany do uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Zadnie polegało na wywieszeniu biało – czerwonej flagi na swoich domach w dniu Narodowego Święta Niepodległości, uwiecznieniu tego na fotografii i przesłaniu jej, drogą mailową i fb do naszej placówki. Wszystkie zdjęcia znajdują się na szkolnej wystawie.

/Organizatorzy Święta Szkoły/

Zapraszamy do galerii zdjęć ze Święta Szkoły.

Uczniowie klas pierwszych z wychowawcami i Dyrektorem Krzysztofem Andryskowskim.

Polonez

Część artystyczna

Ślubowanie i pasowanie uczniów klas pierwszych

Powiązane artykuły :