IMG_2825
Wydarzenia

Święto Niepodległości – Święto Szkoły 2017

Za nami 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Zwyczajowo obchodzimy ją dzień wcześniej – 10 listopada jako Święto Szkoły, noszącej imię jednego z budowniczych II Rzeczypospolitej – Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście, m. in. proboszcz parafii p.w. św. Marcina ks. Tadeusz Knut, Dyrektor ZEAS – pan Jacek Mazur czy Przewodnicząc Rady Rodziców pani Marzena Klasa.

Tegoroczne święto miało wymiar szczególny, głównie za sprawą pasowania na uczniów dzieci z klas pierwszych szkoły podstawowej – co miało miejsce pierwszy raz w naszej historii. Drugim powodem była niezwykle liczna reprezentacja ich Rodziców, którym należą się podziękowania i uznanie za to, że znaleźli czas i sposobność, by pojawić się w ten dzień w murach naszej placówki – podkreślał w swoim wystąpieniu Dyrektor SP2 – Krzysztof Andryskowski.

Dzieci klas I pod okiem swoich wychowawczyń przygotowały bardzo ciekawy i humorystyczny program artystyczny, w którym dowiodły swoim koleżankom i kolegom ze starszych klas, nauczycielom i rodzicom,  że są gotowe i zdeterminowane do bycia przyjętymi w poczet uczniów Szkoły Podstawowej nr 2.

Uroczystego pasowania szablą oficerską, będąca repliką tej posiadanej przez naszego patrona, dokonał Dyrektor Szkoły. Był to niezwykle przejmujący moment, co widać było na twarzach dzieci i ich Rodziców. Z resztą takich momentów było więcej – jak choćby odśpiewanie Hymnu Państwowego czy Szkolnego na prawie 700 gardeł, przy wyjątkowym zaangażowaniu naszych najmłodszych uczniów – to naprawdę robiło wrażenie.

Chwilę później harcerze z ich dowódą phm. Witoldem Sildatkiem przeprowadzili Apel Poległych, zaś  po nich głos zabrał ksiądz proboszcz – wspominając wszystkich, którzy w dziejach polegli za Ojczyznę oraz życząc całej społeczności szkolnej powodzenia w nauce i czerpania radości z niepodległości kraju.

Reprezentacja uczniów złożyła także okolicznościową wiązankę kwiatów pod Dębem Katyńskim i obeliskiem upamiętniającym policjanta IIRP pochodzącego z Sierakowic, a zamordowanego w Katyniu – Leona Piepiórkę.

Rada Rodziców ufundowała dla każdego pierwszoklasisty prezent. Upominki patriotyczne wręczyli im także najstarsi uczniowie naszej szkoły – z klas trzecich gimnazjum, symbolicznie przekazując „pałeczkę” w edukacyjnej sztafecie.

Drugą częścią obchodów tego święta była XV edycja Konkursu Historycznego o Puchar Dyrektora Szkoły. W tym rok wzięło w nim udział aż 11 klas – 7 trzecich gimnazjum oraz trzy klasy siódme szkoły podstawowej. Rywalizacja obejmowała część wiedzową, składającą się z pytań z zakresu historii z lat 1764 – 1935, rozpoznawania fotografii postaci, miejsc i wydarzeń historycznych, konkurencji sportowej pt. „Bieg z rannym powstańcem” oraz musztry wojskowej.

Jury w skład którego weszli m.in. pan Jacek Mazur, wicedyrektor szkoły p. Ewa Wierzba czy reprezentantka klas II gimnazjum oceniali wiedzę, sprawność i zaangażowanie młodzieży.

Konieczne okazało się przeprowadzenie dogrywki, jako, że dwie klasy otrzymały jednakową liczbę punktów. Ostatecznie Konkurs wygrała klasa IIIB, której wychowawcą jest pani Jolanta Śledź. Nagrodą główną, oprócz pięknej statuetki Marszałka Józefa Piłudskiego i dyplomu jest wycieczka edukacyjna do Gdańska, m.in. do Europejskiego Centrum Solidarności czy też Parku Aktywności Fizycznej Jump City – ufundowana przez Wójta Gminy Sierakowice – Pana Tadeusza Kobielę, któremu w tym miejscu składamy serdeczne podziękowania – bo co roku nagradza naszą patriotycznie nastawioną  młodzież.

Warto dodać, że decyzją Dyrektora Szkoły – Pana Krzysztofa Andryskowskiego – także klasa IIIC – laureat drugiego miejsca – uda się na tę wycieczkę, jako, że od I miejsca dzielił ją zaledwie 1 punkt – ten z dogrywki ;). Wiadomość ta spotkała się z aplauzem młodzieży.

Tuż przed wręczeniem nagród miało miejsce jeszcze jedno historyczne wydarzenie – pierwszy raz w murach naszej szkoły odśpiewano pieśń „Marsz pierwszej brygady” na ponad 250 gardeł – śpiewali wszyscy uczniowe klas VII SP i III gimnazjum. Całość została zarejestrowana na materiale video z ziemi i powietrza (drona).

Wielkiej radości dostarczyli nam także nasi sportowcy, którzy pod opieką Pana Macieja Lewandowskiego wzięli udział w ogólnopolskim Biegu Niepodległości w Warszawie. Już trzeci rok z rzędu nasi uczniowie zostali laureatami. W kategorii “Młodzieżowej Mili Niepodległości o Puchar Ministerstwa Sportu i Turystyki” chłopaki zajęli:

1 miejsce – Wiktor Grzenkowicz

2 miejsce – Krzysztof Różnicki

7 miejsce – Kacper Sildatk

dziewczyny natomiast:

2 miejsce – Antonia Król

4 miejsce – Agnieszka Teclaf

6 miejsce – Łucja Reglińska.

Warto wspomnieć jeszcze jedno wydarzenie – podczas uroczystości uhonorowano laureatów Konkursu na Logo  SP2 – na który wpłynęło kilkadziesiąt prac. Jury pod przewodnictwem pani Wioletty Kuczkowskiej, w skład którego wchodzili przedstawiciele dyrekcji, rodziców, nauczycieli, uczniów, pracowników szkoły oraz artystów grafików, wybrało projekt zgłoszony przez Nelę Wentę – uczennicę klasy 4b. Autorka otrzymała z rąk Dyrektora Szkoły nagrodę oraz wyróżnienie przed całą wszystkimi zgromadzonymi gośćmi. Nowe logo widnieje np. na nowych mundurkach szkolnych.

Już teraz myślimy jak będziemy obchodzić nadchodzącą rocznicę w przyszłym roku, bo będzie to niezwykłe wydarzenie – stulecie odzyskania niepodległości, jak i nadanie Sztandaru Szkole Podstawowej nr 2.

Za świetną postawę, poważne zachowanie wszystkim uczniom SP2 i Gimbazy dziękują organizatorzy Konkursu:

Rajmund Spręga (genialny lokalny fizyk)

Witold Sidatk (wybitny harcmajster)

Adrian Klawikowski (niestety histeryk)

Podziękowania także dla obsługi technicznej – Mirka Bławata (kabelmajstra najwyższej klasy), Romana Gruby (dyrektora technicznego ds. wszelakich) oraz młodego operatora sił powietrznych Dominika Domaszka.

Fotogaleria dostępna jest TUTAJ (KLIK), zaś relacja filmowa pojawi się niebawem na naszej stronie internetowej oraz Facebooku.

Powiązane artykuły :