WhatsApp Image 2018-03-09 at 11.10.12
Uczniowie Wycieczki Wydarzenia

Sprawozdanie z wyjazdu na XX Ogólnopolskie Spotkania Podróżników i Alpinistów

Dnia 9.03.2018r. chętni uczniowie kl. II i III gimnazjum pojechali wraz z opiekunami p.Anną Andryskowską,  p.Iwoną Andraszewicz, p.Beatą Wica do Gdyni na otwarcie  Kolosów, czyli  XX Ogólnopolskich  Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów  za 2017 rok.

W hali Gdynia Arena zobaczyliśmy kilkadziesiąt pokazów zdjęć oraz prezentacje filmowe przedstawiające  najważniejsze polskie osiągnięcia eksploracyjne 2017 roku.

Wśród gości byli m.in.:

TOMASZ GEHRKE, który rowerem objechał dookoła Bałtyk. Przez 102 dni był w trasie i pokonał 7500km. A wszystko to  w szlachetnym celu – by pomóc w zbiórce pieniędzy na rehabilitację 8-letniego Artura, który urodził się z niedoborem kości udowej.Po drodze napotkał 30-stponiowe mrozy, lodowy zamek i zorze polarne, zaskoczyła go gościnność szwedzkich strażaków oraz odwiedził europejską stolicę zimowego rowerowania-Oulu.

ALICJA KUBIAK i JAN KURZELA odwiedzili ostatnie pokolenie Asmatów w Papui Zachodniej,na wybrzeżu Morza Arafura. Choć młodych ciągnie do miast i większych wiosek, starsi wciąż trzymają w domach czaszki i wywołują duchy przodków, by zapewnić sobie pomyślność, wybijając rytm na misternie zdobionych bębnach, których nie pozwalają nikomu dotknąć.

MONIKA PICZ przeszła z Denver do Durango szlakiem Kolorado przez Góry Skaliste w ciągu 25 dni, pokonując 27,5 tys.m przewyższeń. Podziwiała wspaniałe widoki Gór Skalistych, wędrowała przez lasy, wzdłuż rzek i brzegów jezior, mijała opuszczone kopalnie i górskie osiedla – pozostałości po gorączce złota oraz miejsce kultu rdzennych mieszkańców Ameryki. Szła sama, choć na szlaku codziennie spotykała wielu wędrowców z całego świata. Ostrzeżono ją przed psami pasterskimi, że są bardzo groźne. Najdłuższy dzienny dystans , jaki przemierzyła, to 60 km.

EWA BANASZEK i MACIEJ SODKIEWICZ przez 4 lata obserwowali wschodnie wybrzeże Grenlandii płynąc stalowym jachtem. Celem wyprawy było poznanie życia Inuitów. Polscy żeglarze przyglądali się z bliska polowaniu na wieloryby, dotarli do obozów myśliwskich w głębi fiordu Kangertittivaq, zwiedzili opuszczoną amerykańską bazę lotniczą oraz brali udział w świętach lokalnej społeczności.

GRZEGORZ DZIK, który jako pierwszy w historii przez ponad rok, pokonał ok.5000 km przemierzył w całości Skandynawię. Unikał szlaków turystycznych i niezależnie od pogody spał w namiocie. Przez Norwegię i Szwecję wędrował pieszo z plecakiem  i ultralekkim pontonem, następnie na nartach, w Finlandii korzystał ze składanego canoe. Po tym ,jak został okradziony, ostatnie 900 km pokonał, biegnąc maraton dziennie. Przez naderwanie mięśnia musiał przerwać wyprawę na 2 miesiące, ale wrócił i dopiął swego.

DARIUSZ BUKOWSKI, który samodzielnie przejechał na motocyklu z Australii do Polski 42 tys. km. W pierwszych dniach napotkały go trudności m. in., obfitował w „wywrotki”, brakowało mu doświadczenia. Podczas wyprawy popsuł mu się motocykl, ale napotkał na swojej drodze dobrego człowieka, który naprawił mu go i nie wziął ani złotówki.

Po obejrzeniu i wysłuchaniu wróciliśmy zadowoleni do domów o godz. 17.00. To był naprawdę udany dzień, poznaliśmy historię wielu wybitnych, znakomitych ludzi.

Bardzo cieszę się, że mogłem wziąć udział w największej imprezie podróżniczej. Osobiście poznałem ludzi, którzy zdecydowali się na samotne, długie wędrówki na różne kontynenty. Obejrzałem zdjęcia, filmy i wysłuchałem opowieści o ich wyprawach w różne zakątki świata. Polecam za rok.

/Przemysław Talaśka 2f/

Powiązane artykuły :