Resized_20181002_105637_7324[1]
Język kaszubski Wycieczki

Śladami naszych ojców

Uczniowie uczący się języka kaszubskiego 2 października 2018 r. wybrali się  na wycieczkę  do Sztutowa. Wzięły w niej udział 32 osoby z klas ósmych i trzecich gimnazjum. Uczniowie  zwiedzili muzeum Stutthof. Poznali  historię niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego oraz losy jego więźniów. Dowiedzieli się, że to „ludzie ludziom zgotowali ten los”. Przypomnieli sobie, że przez Sierakowice przechodził  „marsz śmierci”. I w naszej miejscowości znajduje się pomnik ofiar tego marszu upamiętniający śmierć więźniarek obozu koncentracyjnego Stutthof, pędzonych przez teren sierakowickiej gminy zimą 1945 r.  Pomimo, że  wszystko to wydarzyło się w latach 1939- 1945 to okazało się, że kilkoro uczniów, wiąże tą historię z rodziną, dziadkami i pradziadkami.

W planach mieliśmy jeszcze zwiedzić  Westerplatte, jednak po otrzymaniu  alertu  pogodowego ostrzegającego przed wiatrami, musieliśmy zrezygnować z tego punku programu wycieczki. Wszystko jeszcze przed nami, przecież dalej będziemy poznawać historię naszych przodków.

/Anna Jereczek/

Powiązane artykuły :