Nocka Kaszubska 21.01.2019 (5)
Język kaszubski Uczniowie

Nocka kaszubska z Tuchlinem

My, uczniowie uczęszczający na j. kaszubski z klas 8 i 3 gimnazjum, zebraliśmy się 25 stycznia o 18:00 w naszej szkole. Grupa z Tuchlina wraz ze swoją nauczycielką dołączyła do nas o 18:30. Na samym początku rozgościliśmy się w salach. Następnie udaliśmy się na spacer aby zobaczyć zamarznięty i pięknie oświetlony Ołtarz Papieski, a także pomnik Bernarda Sychty. Po powrocie nasi koledzy z Tuchlina nauczyli nas kroków do tańców kaszubskich i świetnie się bawiliśmy się przy kaszubskiej muzyce. Potem graliśmy w kaszubską wersję gry „Monopoly”, czyli „Kaszëbsczi geszeft”.  Później udaliśmy się na salę i rozegraliśmy mecz siatkówki: Tuchlino-Sierakowice. Następnie w pokoju rozbrzmiewały piosenki, razem śpiewaliśmy i się integrowaliśmy. Po wyczerpujących zajęciach nasze koleżanki przygotowały nam sycący podwieczorek. Choć ogłoszona została cisza nocna, to my i tak jak myszki po cichu w salach prowadziliśmy długie rozmowy do samego rana.

Po pobudce o 7.00, posprzątaliśmy po sobie, pożegnaliśmy się ze zaznajomioną grupą i wróciliśmy do domów. Choć zmęczeni, szczęśliwi przeżycia przygód, zawiązania nowych przyjaźni i co najważniejsze z głową pełną kroków kaszubskich tańców.

/Zosia Damps 8a/

Powiązane artykuły :