20171117_205904
Język kaszubski Wydarzenia

Nocka kaszubska – „Kaszubskie biesiadowanie”

Dnia 17 listopada 2017 roku odbyła się nocka kaszubska dla wszystkich uczniów uczęszczających na lekcje języka kaszubskiego. Już o 18.00 zaczęli się zbierać uczniowie klas siódmych i gimnazjum, aby odpowiednio przygotować pomieszczenia na nocleg i zabawy. Około godziny 19.00 do szkoły przyszli uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej. Od razu zaaklimatyzowali się w naszej świetlicy szkolnej, każdy wybrał swój materac i miejsce, gdzie chce spać.

Następnie, zaczęło się uroczyste rozpoczęcie nocki kaszubskiej. Na początek uczniom klas pierwszych zostali przydzieleni opiekunowie klas starszych, w parach mieli stworzyć swoje logo i podpisać po kaszubsku, po czym przypiąć sobie do ubrania.

Kolejną atrakcją była przygotowana przez uczennice Anię i Zuzię z 7a opowieść po kaszubsku, którą trzeba było przelać na papier w formie ilustracji. Ania i Zuzia czytały opowiadanie zdanie po zdaniu, uczniowie rysowali wszystko na dużych kartkach, na koniec każdy musiał podpisać przedmioty znajdujące się na obrazku, oczywiście po kaszubsku. Była to świetna zabawa integrująca uczniów młodszych ze starszymi.

Po wyczerpującej pracy malarskiej nadszedł czas na zabawę. Bawiliśmy się między innymi w „Księżniczki i zamki”, „Chòdzy lës kòle drodżi”, „Tunel”, „Sałatka brzadowô”, „Jedze bana”. Ruch powoduje zmęczenie i głód więc Zuzia, Ola i Michał z 2a poszli przygotowywać gofry dla pozostałych, a maluchy zostały porwane w krainę barw i kolorów. Każdy miał na buzi arcydzieło stworzone przez starsze koleżanki.

Gdy nasi kucharze przygotowali gofry, pierwszoklasiści wraz z opiekunami przyszli na podwieczorek. Po kolacji Panie wyznaczyły ekipę sprzątająca, która miała zająć się uporządkowaniem stołówki.
W tym czasie opiekunowie z dziećmi śpiewali kaszubskie piosenki „Głowa, rëmiona, kòlana, piãtë” oraz „Nuty kaszubskie”. Po biesiadowaniu przyszedł czas na umycie rączek, buzi oraz ząbków. Po ukończonym zadaniu, dzieci położyły się do swoich śpiworów w sali zgasły światła. Patrycja i Nikola z klasy 7c zaczęły czytać kaszubską bajkę, wszystkie dzieci słuchały ją w skupieniu. Bajka była tak piękna, że dzieci w mgnieniu oka zasnęły. Oczywiście znalazły się też „gaduły”, ale ich także udało się utulić do snu.

Starsze klasy przeniosły się do sali obok, gdzie każdy już miał przygotowane miejsce do spania. Zmęczeni opieką nad młodszymi kolegami szybko zasnęli.

O 7.00 w sobotni ranek budziliśmy już maluchy i pomogliśmy im przygotować się do bezpiecznego powrotu do domu. Była też poranna gimnastyka, a dziewczyny z klasy siódmej zaprezentowały kaszubską piosenkę „Z Helu do Sërakòjc”. Po udanej nocce dzieci wyszły ze szkoły z uśmiechem na twarzy.

Powiązane artykuły :