20180516_122024
Język kaszubski Wycieczki

Mali Kaszubi na wycieczce po Kaszubach

Dnia 16 maja 2018 roku uczniowie klas I i IV uczęszczający na dodatkowe lekcje z j. kaszubskiego wybrali się na wycieczkę po Kaszubach. Swoją przygodę zaczęli w Kartuzach w muzeum im. Franciszka Tredera. Tam dowiedzieli się jak dawniej Kaszubi pracowali, żyli, mieszkali i uczyli się. Uczniowie wzięli udział w warsztatach pisania gęsim piórem. Było to nie lada wyzwanie, gdyż pióro albo nie chciało pisać, albo zostawiało kleksy. Z pewnością, jeszcze nie dali rady domyć rąk od atramentu, ale było to dla nich wyjątkowe doświadczenie poczuć, jak z takim zadaniem musieli zmagać się dawniej uczniowie, na co dzień w szkole.

Kolejnym etapem wycieczki był spacer po kartuskim rynku i parku, gdzie znajduje się aleja filozofów. Zatrzymaliśmy się na chwilę w Kolegiacie, gdzie spotkaliśmy panią przewodnik, która nam przybliżyła krótką historię o kościele.

Następnie przejechaliśmy do Chmielna. Uczniowie mieli okazję podziwiać pokaz wykonania misek i dzbanuszka przez pana Necla. Również jeden z naszych kolegów Szymon Bronk miał możliwość wykonania miseczki. Pani Necel pokazała, jak ręcznie zdobi się naczynia, które pochodzą z rodu Necel. Potem uczniowie obejrzeli wystawę naczyń, które należą do rodziny Neclów.

Uczniowie wrócili pełni wrażeń i pozytywnych emocji, z pamiątkami i miłymi wspomnieniami do Sierakowic.

Powiązane artykuły :