news_grafika
Historia Konkursy ŚN2018 Uczniowie Wydarzenia

Konkurs historyczny A.D. 2018

W poczet imprez szkolnych mających na celu uświetnienie 100.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości z pewnościa można zaliczyć XVI edycję Konkursu historycznego o Pucha Dyrektora Szkoły, której finał odbył się w środę 7 listopada w Szkole Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach.

Jak co roku uczniowie zmierzyli się z konkurencją wiedzową, obejmującą okres od XVIII do XX wieku z naciskiem na odrodzenie Rzeczypospolitej, rozpoznawaniem wizerunków najbardziej istotnych postaci historycznych oraz ważnych budynków z tego okresu, zadaniami sprawnościowymi – m.in. musztrą wojskową czy biegiem z rannym powstańcem czy np. wykonaniem zespołowym pieśni patriotycznej.

Wyniki prezentuje poniższa tabela:

W tegorocznej edycji w szranki stanęło siedem klas trzecich – dodajmy – ostatniego rocznika gimnazjum. Bardzo dobre przygotowanie merytoryczne pozwoliło uzyskać wysokie noty w części wiedzowej, zaś najwięcej emocji wzbudziły oczywiście konkurencje, gdzie uczestnicy mogli pochwalić się koordynacją, zgraniem, działaniem zespołowym.

Jury, w skład którego weszli dyrektor pan Krzysztof Andryskowski, Marta Fularczyk jako przedstawicielka klas VIII oraz Adrian Klawikowski, historyk niestety, przez ponad trzy godziny oceniali zmagania gimnazjalistów. Stawka była wysoka, bowiem nagrodą główną, prócz pamiątkowej statuetki była dwudniowa wycieczka dla całej zwycięskiej klasy ufundowana przez wójta gminy Sierakowice pana Tadeusza Kobielę, który corocznie wspiera konkurs swoim patronatem. W klasyfikacji generalnej najwięcej punktów uzyskała klas IIIF, której wychowawczynią jest pani Wiesława Kuchta. Zwycięzcy pojadą na wyjazd szlakami niepodległości po Pomorzu – od Westerplatte, przez Gdynię, Puck – na Helu skończywszy – na własne oczy widząc miejsca, gdzie działy się rzeczy ważne dla Ojczyzny i jej wolności.

Przez 16 edycji konkursu przewinęło się przez niego łącznie kilka tysięcy gimnazjalistów. W każdym z nich pozostał choć drobny ślad po tym wydarzeniu, po pamięci historycznej. Organizatorzy poczytują sobie to za zaszczyt móc tworzyć ten ważny element patriotycznej tradycji szkolnej. Co przyniesie przyszłość? Czas pokaże. Póki co – zwycięzcom jak i wszystkim uczestnikom serdecznie gratulują: Witold Sildatk (podharcmistrz, historyk), Rajmund Spręga (wybitny lokalny fizyk) i autor tych słów Adrian Klawikowski (histeryk).

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z konkursu.

Powiązane artykuły :