10.03 Kolosy Gdynia (6)
Wycieczki Wydarzenia

Kolosy

Dnia 08.03.2019 r. zainteresowani uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę do Gdyni na „Ogólnopolskie spotkania podróżników, żeglarzy i alpinistów” tak zwane „Kolosy”. Ta największa impreza podróżnicza w Europie odbywa się już po raz dwudziesty pierwszy, a zapoczątkował ją Janusz Janowski w 1998r. Spotkało się tam kilka ważnych osób m.in.: Tomasz Kozłowski, Anna i Krzysztof Kobusowie, Bartosz Grąbczewski, Magda Jończyk, Krzysztof Story, Rafał Ziobro, Lech Falczyński, Hanna Brus, Marek Kamiński. Każdy z nich opowiadał ciekawie o swoich wyprawach w góry, o pasji z wykonywania skoków spadochronowych, czy wypraw kajakowych; o swoich chwilach radości i zwycięstwa, ale też o tych bardzo ciężkich: o momentach zwątpienia i strachu.
Tomasz Kozłowski – wykonał 100 skoków ze spadochronu w ciągu jednego dnia w celu zebrania pieniędzy na 100 specjalistycznych wózków inwalidzkich dla niepełnosprawnych dzieci. W ten sposób ustanowił nowy rekord Europy – 101 skoków jednego dnia. W ramach całego projektu udało się zebrać 550 tysięcy złotych co pozwoliło na zakup ponad stu wózków.
Anna i Krzysztof Kobusowie – przemierzyli Morze Piasku, na Wybrzeżu Szkieletowym podziwiali wraki, a na trudnodostępnym Kaokolandzie kobiety Himba zdradziły im, jak dbają o urodę, nie myjąc się nigdy wodą, gdyż potrafią się myć dymem z unoszącego się kadzidła.
Bartosz Grąbczewski – razem z siedmioma miłośnikami wspinaczki, alpinistów i podróżników ruszył w podróż aby odtworzyć trasę cesarskiej ekspedycji dowodzonej przez polskiego odkrywcę i jednego z kluczowych aktorów gen. Bronisława Grąbczewskiego. Przy użyciu kopi oryginalnych map wyprawili się do Tadżykistanu na wysokość ponad 3700 m, weszli na szlak ekspedycji z 1889 roku i znaleźli zadarte podkowy cesarskich koni.
Magda Jończyk – wspinała się na przełęcze zawieszone powyżej 5000 m i zdobyła dwa sześciotysięczniki. Tym, co przyciąga ją w najwyższe góry, wcale nie są jednak granitowe kolosy, ale ludzie żyjący na „ostatnim piętrze”, tuż pod „dachem świata”.
Krzysztof Story – przeszedł sam szlak GR-20 na Korsyce i Cape Wrath Trail w północnej Szkocji, które są uznawane za jedne z najtrudniejszych szlaków górskich w Europie. Opowiadał, że czasami czuł się jak Alicja w Krainie Czarów
Rafał Ziobro – specjalizuje się w pływaniu oceanicznym w niskich temperaturach, a szczególnie upodobał sobie cieśniny. Przepłynął m.in. Cieśninę Gibraltarską, Cieśninę Magellana, Cieśninę Beringa z Rosji do Ameryki Północnej. Oprócz tego m.in. pływał (motylkiem!) u wybrzeży Przylądka Horn, „uciekał” z Alcatraz do San Francisco i wpław przedostał się z Sycylii do Włoch przez Cieśninę Messyńską.
Lech Falczyński – wybrał się zresztą jak zwykle z synem Wojciechem na piątą najwyższą górę świata Makalu (8463m).
Hanna Brus – ta wyprawa miała być inna niż wszystkie. Na Mont Blanc, Matterhorn, Aconcaguę, Denali i Mount Everest (odwrót z 8400 m) Hanna Bruss wchodziła, mając u boku grupę znajomych wspinaczy. Na Ama Dablam, wspaniałą piramidę wznoszącą się na wysokość 6812 m ponad trasą trekkingową wiodącą do bazy pod Everestem, postanowiła wejść solo. Zmagając się ze swoimi słabościami zrealizowała swoje wielkie marzenie.
Marek Kamiński – wyruszył w niezwykłą podróż, podczas której przemierzył 30 tys. km i 9 krajów – z Polski do Japonii i z powrotem – samochodem elektrycznym. I nie zamierza na tym poprzestawać. W 2019 roku takim samym środkiem transportu wybiera się w podróż dookoła świata. A jego towarzyszem na wyprawie będzie… robot humanoidalny!

Kulminacyjnym punktem spotkania jest ceremonia wręczenia nagród za podróżnicze dokonania roku – nagrodą jest statuetka Kolosa. Nagrody są przyznawane w pięciu kategoriach: „Podróże”, „ Żeglarstwo”, „Alpinizm”, „Eksploracja jaskiń” oraz „Wyczyn roku”.
Impreza trwa trzy dni, a głównym miejscem spotkań jest hala Gdynia Arena, w której od rana do wieczora odbywają się prezentacje najciekawszych podróżniczych dokonań w ubiegłym roku.
Uzupełnieniem pokazów są wystawy zdjęć, spotkania z autorami książek oraz targi sprzętu outdoorowego – czyli specjalnego sprzętu i odzieży do ekstremalnych, podróżniczych wypraw.
Wyjazd uważam za bardzo udany. Podróżnicy opowiadali o swoich osiągnięciach ciekawie i każdy z chęcią wsłuchiwał się w ich słowa. Kto wie, może kiedyś, za kilka lat ktoś z naszej szkoły stanie na tej scenie aby odebrać statuetkę Kolosa??

Dnia 08.03.2019r. Chętni uczniowie naszej szkoły wybrali się wraz z opiekunami panią Anną Andryskowską, Ewa Wierzbą, panią Iwoną  Andraszewicz oraz Anną Piasecką,na otwarcie 21 Ogólnopolskiego Spotkania Podróżników, żeglarzy i Alpinistów popularnie zwane Kolosami. Trzy dni, prawie 100 prezentacji i pełny przegląd najważniejszych wypraw w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Atrakcji i arcyciekawych pokazów było wiele, mimo, że mogliśmy spędzić tam tylko jeden dzień.

Wśród wielu podróżników znalazł się tam pan Tomasz Kozłowski, który dzięki spełnianiu swoich marzeń postanowił pomagać tym najsłabszym, wzruszył do łez swoją publiczność zaangażowaniem i chęcią pomocy innym. Celem jego projektu było wykonanie stu skoków spadochronowych w jeden dzień,  by zebrać w ten sposób pieniądze na sto specjalistycznych wózków inwalidzkich dla niepełnosprawnych dzieci. Poświęcił temu przedsięwzięciu całe swoje serce i energię.

Posłuchaliśmy także historii małżeństwa Anny i Krzysztofa Kubusów,  którzy już po raz drugi wraz ze swoimi dziećmi przekonali się jak piękna i zaskakująca jest namibijska pustynia. Bliskie spotkania z przyrodą :gepardy na farmach, pustynne słonie zajmują kempingi, ,a lwy okupują szlak, przez co ludzie nie mają tam wstępu. Kubusowie  przemierzyli Morze Piasku na Wybrzeżu Szkieletowym podziwiali wraki, a w trudno dostępnym Kaokolandzie kobiety Himba zdradziły im, jak dbają o urodę ,nie myjąc się nigdy wodą.

Kolejny podróżnik  Rafał Ziobro i pływanie jako sposób na zwiedzanie świata! I to nie jachtem czy kajakiem tylko…wpław. Na swoim koncie ma pierwsze polskie  przepłynięcie przez Cieśninę Gibraltarską oraz Cieśninę  Magellana, a także udział w sztafecie przez Cieśninie Beringa z Rosji do Ameryki Północnej oraz wiele, wiele innych. Żeby było ciekawiej – pływać nauczył go wujek, Pan Rafał miał wtedy ,,zaledwie” 17 lat.

To tylko kilku z wielu wybitnych podróżników których mieliśmy okazję posłuchać. A wśród reszty znajduję się między innymi Marek Kamiński, Magda Jończyk czy Hanna Bruss.

Mimo złej pogody każdy z nas był zadowolony z wyjazdu, pełni podziwu wróciliśmy do domów!

Zapraszamy za rok.

Powiązane artykuły :