2021.10.08 Z Piłsudskim dawniej i dziś (74)
Historia Uczniowie Wydarzenia

III Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej „Z Piłsudskim dawniej i dziś”

Dnia 8. października 2021 roku w Szkole Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach odbył się  kolejny – III Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej “Z Piłsudskim dawniej i dziś”. Konkurs zorganizowano ze środków finansowych pozyskanych przez Towarzystwo Przyjaciół Ucznia “Horyzont” działające przy SP nr 2 w Sierakowicach.

Cele konkursu były następujące:

• świętowanie Niepodległości Polski- wspieranie wychowania patriotycznego młodego pokolenia
  • kształtowanie i upowszechnianie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży szkół podstawowych naszej gminy
  • popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży tradycyjnych piosenek o tematyce patriotycznej oraz zachęcanie do ich śpiewania
  • zachęcanie do podejmowania prób tworzenia autorskich utworów o charakterze patriotycznym
  • stworzenie uczniom szkół naszej gminy możliwości prezentacji swoich umiejętności artystycznych  i zachęcanie do dalszego rozwoju muzycznego.

Uczestnikami konkursu byli soliści ze szkół podstawowych z gminy Sierakowice.

Uczestnicy wystąpili w następujących kategoriach konkursowych:

1. klasy 1-3
  2. klasy 4-6
  3. klasy 7-8
  4. piosenka autorska

Jako szczególną kategorię traktuje się piosenkę autorską o szeroko rozumianej tematyce patriotycznej. Szczególnie mile widziane są propozycje piosenek własnych, które autorzy wykonują osobiście. W czasach „Coverów” mają one szczególną wartość.

Zgłoszenia solistów do konkursu dokonali opiekunowie – nauczyciele muzyki.

Uczestnicy  przygotowali i wykonali piosenki o charakterze patriotycznym.

Prezentacja utworów była wyłącznie w języku polskim, z podkładem mp3 lub akompaniamentem instrumentalnym.

Kryterium oceny stanowiły:

• Muzykalność i warunki głosowe oraz wrażliwość muzyczna wykonawców
  • Interpretacja utworów
  • Dobór repertuaru
  • Wrażenie artystyczne.

Do konkursu zgłosiło się 42 uczestników w czterech kategoriach. Reprezentowali 8 szkół z terenu Gminy Sierakowice. Uczestników oceniało Jury w następującym składzie: Pani Emilia Reclaf – regionalistka, Pani Anna Brzeska – wokalistka, Pan Mateusz Pawelczyk – student Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Wyniki III Gminnego Konkursu Piosenki Patriotycznej „Z Piłsudskim dawniej i dziś”:

Kategoria 1-3:

I miejsce – Maja Potyra

II miejsce – Lidia Koszałka

Szkoła Podstawowa im. Rodzimych Bohaterów II wojny światowej w Załakowie

III miejsce – Natalia Pobłocka

Kategoria  „Piosenka autorska”:

I miejsce – Karol Weremczuk

II miejsce – Julia Bednarek

Kategoria 4-6:

I miejsce – Alicja Zaborowska

II miejsce – Małgorzata Koszałka

Szkoła Podstawowa im. Rodzimych Bohaterów II wojny światowej w Załakowie

III miejsce – Antonina Formela

Kategoria 7-8:

Monika Bulczak

Marcelina Urban

Szkoła Podstawowa w Kamienicy Królewskiej

Julia Piotrowska

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowidlinie

Grand Prix III Gminnego Konkursu Piosenki Patriotycznej

„Z Piłsudskim dawniej i dziś” otrzymał Karol Weremczuk ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Floriana Ceynowy w Sierakowicach za piosenkę autorską „Życie”.

Uczestników przygotowali następujący nauczyciele:

1. Pan Marcin Latarski – Szkoła Podstawowa w Puzdrowie, Szkoła Podstawowa im. Rodzimych Bohaterów II wojny światowej w Załakowie, Szkoła Podstawowa w Łyśniewie Sierakowickim
  2. Pani Maria Kostuch – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowidlinie
  3. Pani Dominika Formela – Szkoła Podstawowa w Kamienicy Królewskiej
  4. Pani Lucyna Mielewczyk – Szkoła Podstawowa w Mojuszu
  5. Pani Klaudia Dworak, Pani Wioletta Kuczkowska, Pani Beata Mazur, Pani Natalia Frymus – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Floriana Ceynowy w Sierakowicach,
  6. Pani Wioletta Kuczkowska, Pani Hanna Leszczyńska – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach

Zwycięzcy I-III miejsc w poszczególnych kategoriach otrzymali nagrody rzeczowe: słuchawki, głośniki, power banki i pamięć USB oraz śpiewniki z piosenkami patriotycznymi.

Zdobywca Grand Prix dodatkowo otrzymał statuetkę III Gminnego Konkursu Piosenki Patriotycznej „Z Piłsudskim dawniej i dziś“. Każdy z uczestników konkursu otrzymał dyplom za udział oraz śpiewnik z piosenkami patriotycznymi i gadżety muzyczne.

Całość działań związanych z realizacją konkursu została sfinansowana ze środków pozyskanych przez Towarzystwo Przyjaciół Ucznia „Horyzont“ w ramach oferty realizacji zadania publicznego.

Koordynatorami projektu byli nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach:

Pani Wioletta Kuczkowska – nauczycielka muzyki oraz Pan Witold Sildatk – nauczyciel historii.

Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację III Gminnego Konkursu Piosenki Patriotycznej „Z Piłsudskim dawniej i dziś“ serdecznie dziękujemy.

Szczególne podziękowania kierujemy do uczestników oraz nauczycieli muzyki – opiekunów za przyjęcie naszego zaproszenia i udział w konkursie pomimo trudnych warunków związanych z pandemią Covid-19.

Zachęcamy do tworzenia własnych utworów o tematyce patriotycznej oraz do udziału w kolejnych edycjach naszego konkursu.

/Wioletta Kuczkowska i Witold Sildatk/