Herbatka u Marszałka 2019 (30)
Historia Wydarzenia

Herbatka u Dziadka, czyli imieniny Marszałka Józefa Piłsudskiego

„[…] matki i ojcowie, gdy śmiać się nie możecie, w kąt rzućcie instrumenty pedagogiczne, gdy wesoły srebrny dzwonek roześmianych buziaków dziecinnych w waszych domach się rozlega. Niech się śmieją polskie dzieci śmiechem odrodzenia[…]”

Nagranie głosu Józefa Piłsudskiego z 1924 r.

19 marca przypada dzień imienin Józefa Piłsudskiego, patrona naszej szkoły. Z tej okazji uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawczyniami przygotowali spotkanie uczniów klas 0-2, na którym zaprezentowali różnorodne ciekawostki z życia naszego Solenizanta. Dowiedzieliśmy się, że Piłsudski uwielbiał pić herbatę, zawsze gorącą, mocną i słodką, przygotowywaną w samowarze. Zawsze w jego domu były wypiekane przez gospodynię ciasteczka albo sucharki posypane cukrem i cynamonem. Lubił obserwować przyrodę. Miał swoje ule i potrafił podbierać miód. Interesował się sportem. Lubił oglądać kreskówki Disneya. Miał psa, który nazywał się Pies. Założył „ Towarzystwo Rzeczy Przyjemnych a niekoniecznie Pożytecznych”, należał do niego on sam i jego córki. Wszyscy nazywali Marszałka „Dziadkiem” i bardzo go kochali. Jako nastolatek Ziuk marzył o wolnej Polsce, dokonał tego jako przywódca Legionów – „Dziadek”. Pierwszaki przedstawiły wiele takich ciekawostek, ale nie sposób ich tutaj wszystkich wymienić.

Najmłodsza część szkolnej społeczności aktywnie włączyła się w obchody Imienin naszego Patrona. Dzieci zrobiły kartki imieninowe z podziękowaniami, rysowały portret Piłsudskiego, przygotowały słodki poczęstunek przy herbatce. Podczas spotkania uczniowie obejrzeli film animowany „Z albumu Dziadka” oraz prezentację multimedialną z fotografiami z życia Marszałka wzbogaconą o narysowane przez nich portrety. Dzisiejszy dzień pokazał nam, że powinniśmy spełniać marzenia, jak zrobił to przed stu laty nasz Bohater.

Mamy nadzieję, że zapoczątkowaliśmy nową tradycję w naszej szkole – Imieniny Marszałka!

/Nauczycielki z Pierwszej Klasy/

Powiązane artykuły :