IMG_2880
Bezpieczeństwo Rodzice Spotkania

Fundacja Dbam o mój z@sięg wspiera rodziców

Z dr Maciejem Dębskim, prezesem Fundacji Dbam o mój z@sięg, spotkaliśmy się po raz drugi w tym roku. Pierwsze spotkanie przeznaczone było dla uczniów oraz nauczycieli. Tym razem prowadzący zapoznał rodziców z faktami dotyczącymi wyników najnowszych badań dotyczących zjawiska fonoholizmu.

Spotkanie nie przebiegało jednak w taki sposób, że w centrum zainteresowania znajdował się “biedny i uzależniony od mediów cyfrowych uczeń”. Chodziło o zjawisko, jakiemu podlegamy wszyscy, korzystający z Internetu przy użyciu różnych narzędzi, m.in.: komputerów, tabletów, smartfonów. Wszyscy jesteśmy narażeni na to, żeby będziemy spędzali zbyt wiele czasu w świecie wirtualnym, zamiast w tym rzeczywistym. Ważny jest moment, w którym zdamy sobie sprawę, że proporcje są niewłaściwie.

Pan Dębski prowadził swoje spotkanie w sposób nieoczywisty, prowokował pytaniami, przedstawiał ciekawe spostrzeżenia, wyniki badań i obserwacji. Nie zawsze pozostawiał uczestnikom konkretne rozwiązania, czasami skłaniał do refleksji. Jedno wybrzmiało jednak na wiele sposobów. Świat wirtualny jest doskonałą alternatywą dla osób, które nie mają dobrych relacji z najbliższymi w świecie rzeczywistym. Nie ma jednej przyczyny fonoholizmu. Często nie można nawet mówić o tym zjawisku jako uzależnieniu, gdyż jest to problem bardziej złożony.

Rodzice obecni na spotkaniu opuścili je nie tylko z plakatami od prowadzącego, za pomocą których można dokonać wstępnej diagnozy dotyczącej właściwego wykorzystania mediów cyfrowych wśród członków swoich rodzin. Wyszli także z mnóstwem pytań, na które tylko oni znają odpowiedź. Np. Czy sam jako rodzic jestem w porządku jeżeli chodzi o użycie telefonu? Czy kiedy jestem na spacerze z dzieckiem, to jestem z dzieckiem, czy spędzam czas z telefonem w ręce? Czy mam czas dla mojego dziecka? Czy stawiam granice, jeśli chodzi o użycie Internetu moim dzieciom? Czy jest jeszcze czas, aby wypracować dobre rozwiązanie problemu z moim dzieckiem?

Serdecznie dziękujemy rodzicom za to, że zechcieli uczestniczyć w tym spotkaniu i zapraszamy na stronę Fundacji Dbam o mój z@sięg: dbamomojzasieg.com.

Powiązane artykuły :