19.04 Dbam o swój z@sięg (20)
Bezpieczeństwo Szkoła Dobrego Wychowania Szkoła Promująca Zdrowie Uczniowie

Dbam o mój z@sięg

Czy dzieci i młodzież są uzależnieni od urządzeń elektronicznych? Czy muszą bezwzględne być online? Czy nie ma alternatywy dla mediów cyfrowych w rzeczywistym świecie? A może relacje między rówieśnikami nie mają znaczenia, ponieważ przeniosły się w większości do sieci? Czy rodzice są w porządku, czy nie mają czasu, a jeśli już są, to czy stawiają granice? Czy niektórzy żyją tylko w świecie wirtualnym, a może nie ma sensu dzielić świata na ten w sieci i realny?

Na te oraz inne tematy z dziećmi i młodzieżą rozmawiał dr Maciej Dębski, prezes Fundacji „Dbam o swój z@sięg”. Podczas spotkania, jakie miało miejsce 10 maja 2019 r., starał się przedstawić naszym uczniom zalety, ale także zagrożenia płynące z Internetu.

Po południu na spotkaniu rady pedagogicznej pan dr Maciej Dębski opowiadał o przyczynach, ale i skutkach nadmiernego korzystania z sieci. Czy rodzice są bezradni, a uczniowie straceni? Czy da się jakoś pogodzić niemal naturalne przywiązanie młodzieży do Internetu oraz konieczność funkcjonowania w rzeczywistości? Okazuje się, że tak. Kluczem do wszelkich problemów okazuje się zachowanie właściwych relacji w rodzinie.

To nie koniec działań ukierunkowanych na współczesne problemy, z jaki borykamy się  związku z obecnym trybem życia i wszechobecnością mediów cyfrowych. W przyszłym roku szkolnym planujemy zaprosić pana Macieja na spotkanie z rodzicami, aby również im mógł uświadomić fakt, że nie da się udawać, że nie ma Facebooka, Instagrama, Snapchata i innych portali społecznościowych. Należy jednak nauczyć dzieci właściwych proporcji w korzystaniu z multimediów, a także umiejętnie wdrażać w domach reguły związane z przebywaniem online.

Powiązane artykuły :