2021.05.21 Turniej rycerski (1)
Freinet Uczniowie

A to historia! – turniej rycerski w klasie 3a

Dawno, dawno temu, a właściwie nie tak dawno, przenieśliśmy się w czasy średniowiecza, kiedy to Polską rządzili królowie, rycerze wsławiali się swoją odwagą i honorem, a damy wykazywały się umiejętnością szycia, śpiewania, czytania i pisania.  Tydzień pracy w klasie pt. „Zamki, królowie i rycerze” zakończył się Turniejem Rycerskim. Sumiennie przygotowywaliśmy się do turnieju, zdobywając różnorodne umiejętności i wiedzę. Każdy wykonał strój rycerza lub damy dworu, a w sali „zbudowaliśmy” basztę ze zwodzonym mostem. Na czas zabawy przybraliśmy nowe imiona np. Bożydar, Gniewko, Mściwoj, Dobrawa, Radochna czy  Mojmira. Stworzyliśmy bractwa „Białego wilka”, „Złotego orła”, „Ognistego miecza”, „Złotej strzały”, „Srebrnej tarczy”.

Podczas turnieju każde bractwo miało swój okrzyk, przestrzegało kodeksu rycerskiego wcześniej wspólnie ustalonego. W tym dniu odbyły się różnorodne konkurencje turniejowe: „Obrona twierdzy”, „Walka na papierowe miecze o chusteczkę damy”, „Gra w warcaby”, „Udzielanie pierwszej pomocy rycerzom”, „Taniec dworski”, „Serso”, „Ciuciubabka”, „Śpiew”. Wszyscy dzielnie wykonali swoje zadania i po trudach konkurencji zasiedliśmy do królewskiej uczty, której główną atrakcją była herbata z pokrzywy zebranej w naszym ogródku. Na zakończenie tego szczególnego dnia królowa Joanna Dobroduszna I pasowała giermków na rycerzy, a kronikarz spisał wszystko dla potomności.

Emocje jakie towarzyszyły wszystkim aktywnościom są nie do opisania, a stwierdzenie, wypowiedziane przez dzieci, że polubiły historię -bezcenne.

Zapraszam na krótką fotorelację 🙂

/Joanna Antczak/

Powiązane artykuły :