2020.12.01 Światowy Dzień Walki z AIDS2
  

Światowy Dzień Walki z AIDS

Światowy Dzień Walki z AIDS to święto obchodzone corocznie 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia od 1988 roku. W naszej szkole wzorem lat ubiegłych zapraszamy klasy siódme na warsztaty „Co musisz wiedzieć o HIV i AIDS? W tym roku ze względu na sytuacje epidemiologiczną odbędą się one online w ramach lekcji biologii.

Dlaczego powinniśmy mieć wiedzę na temat HIV i AIDS?

Wiedza na ten temat jest niezbędna każdemu człowiekowi, ponieważ liczba osób zakażonych HIV, a w następstwie tego chorych na AIDS wciąż wzrasta. Istotny jest również fakt, że każdy bez względu na swoja przynależność rasową, wyznanie religijne lub orientację seksualna – może ulec zakażeniu. Ważne jest również to, że osoby żyjące z HIV lub AIDS spotykają się z brakiem zrozumienia oraz dyskryminacją w miejscu nauki, pracy, jak i w życiu prywatnym.

/Iwona Andraszewicz/

program dla szkół
  

Program dla szkół

Zapraszamy do zapoznania się z informacją Krajowego Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Pobierz (PDF, 473KB)

2B (8)
  

Ulepimy dziś bawłana

Przez chwilę, była zima… Za nami obiecany „Projekt Bałwan”. Ależ ćwiczyliśmy! Nabywaliśmy umiejętności współpracy, tworzenia idealnych kul, budowania solidnych fundamentów i konstrukcji odpornych na wiatr (co by się nasz śniegowy przyjaciel trochę ostał). To wszystko przyprószone zabawą, byciem RAZEM!

2020.02.17 Obóz sportowy (5)
  

Obóz sportowy

W dniach 19.01-24.01.2020r. uczniowie sierakowskich szkół SP2 oraz SP1 wzięli udział w zimowym obozie sportowym piłki siatkowej. Obóz ten zorganizowały nasze nauczycielki wychowania fizycznego panie Asia Bińkowska oraz Wioletta Kuchta. Na początek pojechaliśmy do kina na film pod tytułem ,,Doktor Dolittle”. Następnie udaliśmy się do miejscowości Miastko gdzie poznaliśmy się z placówką i planami treningowymi na najbliższy tydzień otrzymaliśmy również koszulki imienne. Pierwszego dnia wieczorem odbył się trening integracyjny. Cały tydzień nasze opiekunki i my ciężko pracowaliśmy nad naszą formą i sprawnością fizyczną. W czasie tego obozu mieliśmy też przyjemność uczestniczyć w zawodach sportowych. Drużyny biorące udział były z lokalnych miejscowości: Słupsk, Koszalin, Reda, Miastko oraz Sierakowice. Wspólne zawody były bardzo zacięte i pełne emocji. Urządziliśmy sobie również zawody między uczestnikami obozu. Było to bardzo ciekawe doświadczenie. Ostatniego dnia po zjedzeniu śniadania i zebraniu swoich rzeczy wyruszyliśmy w drogę powrotną, wstąpiliśmy jeszcze do słupskiego ,,Jump to Sky” aby spożytkować nadmiar energii. W bardzo miłej i ciepłej atmosferze dojechaliśmy bezpiecznie do domu. Myślę że ten obóz będzie dla mnie nie zapomniany.

Marcelina Hendrich 8a

2019.12.18 Warszaty świąteczne 1a (22)
  

Świąteczny czas

Grudniowy czas w naszej szkole, to nie tylko “typowe” lekcje ale także przeżywanie adwentu w którym przygotowujemy się do obchodów Bożego Narodzenia. Warsztaty: ozdób świątecznych, pieczenia i dekorowania pierniczków, kolędowania oraz wiele wiele innych atrakcji wypełniają czas naszym uczniom, którzy poznają tradycje  świąteczne ale przede wszystkim spędzają czas RAZEM, współpracując i budując relacje klasowe. Dziękujemy wszystkim (rodzicom, ciociom, wujkom etc.), którzy tak aktywnie włączyli się w te działania.

Umilając czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia 16 grudnia w klasie I a odbyło się wielkie pieczenie świątecznych pierniczków.

Dzieci tego dnia poznały tajniki wypiekania pierników. Praca z przygotowaniem wypieków szła gładko i sprawnie. Rodzice wspólnie ugniatali ciasto, po czym dzieci pod okiem rodziców wykrawały pierniki różnych kształtów przy pomocy foremek. Podczas pieczenia ciastek w szkolnej kuchni towarzyszyły nam kolędy i piosenki o tematyce świątecznej. Po ostygnięciu pierniczków nastąpiło dekorowanie wypieków różnokolorowymi lukrami i barwnymi posypkami. Wspólne przygotowanie ciasteczek bardzo się podobało dzieciom i rodzicom. A po całej szkole unosił się wspaniały aromat pieczonych pierniczków, który wprawił wszystkich w cudowny, świąteczny nastrój.

W klasie 2a świąteczny czas. Warsztaty mikołajkowe poprowadziły Mamy-Elfy. Dekorowanie pierniczków, nauka piosenki o Mikołaju, zadania matematyczno-ortograficzne, układanie puzzli, a także bieg w Mikołajowej skarpecie wypełniły nam dzisiejsze spotkanie. Na koniec kolędowe kalambury i …… oczywiście prezenty od Mikołaja. Życzymy wszystkim wspaniałych Mikołajek ?

Uczniowie naszej klasy w adwentowym czasie bardzo aktywnie pracowali. W poniedziałek 8 grudnia odbyły się u nas warsztaty mydlarsko – piernikowe. W środę do szkoły przybyli rodzice wraz uczniami, aby wspólnie udekorować upieczone pierniki oraz wykonać świąteczny stroik. Wspólne działanie to jest to co lubimy najbardziej.

/uczniowie klasy II b/

11 grudnia w klasie 3b odbyły się zajęcia otwarte. Lekcja miała charakter warsztatów, podczas których świetnie się bawiliśmy, projektując i wykonując  razem z mamami (i ciocią) kartki świąteczne.

Klasa III C podczas szycia filcowych bombek, ozdobionych kolorowymi guzikami. Dziękujemy za pomoc.

adis
  

Warsztaty profilaktyki HIV/AIDS

„Czerwona kokardka „to symbol solidarności z osobami chorymi na AIDS i nosicielami wirusa HIV. Symbolizuje poświęcenie i zaangażowanie w walkę z AIDS.”

W Polsce od momentu rozpoczęcia diagnostyki w 1985 r. do 31 sierpnia 2019 roku odnotowano 24 908 zakażonych, ogółem u 3 734 stwierdzono AIDS a 1 424 chorych zmarło. Na świecie żyje 37,9 mln ludzi z HIV/AIDS, w 2018 r. zakażenie HIV rozpoznano u 1,7 mln ludzi, 770 tys. ludzi zmarło z powodu HIV/AIDS. Dane przekazane przez Krajowe Centrum ds. AIDS- Agenda Ministra Zdrowia

Eksperci szacują, że w Polsce aż 70 proc. wszystkich zakażonych nie wie, że są nosicielami wirusa HIV. Nie potrafimy wyleczyć zakażenia HIV, ale działania profilaktyczne na pewno są w stanie zmniejszyć ryzyko zakażeń

Dlatego młodzież klas siódmych w dniu 13 grudnia 2019 r. wzięła udział w warsztatach dotyczących profilaktyki HIV/AIDS. Warsztaty prowadzone były przez nauczycieli biologii panią Ewę Wierzba i panią Iwonę Andraszewicz. W trakcie zajęć uczniowie mieli możliwość obejrzenia filmu pt.”1 GRUDNIA -ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z AIDS” autorstwa Karola Federczuka oraz wysłuchania komentarza osób prowadzących zajęcia.

Pracując w grupach uczniowie przygotowywali plakat w którym zawarli odpowiedź na pytania dotyczące budowy wirusa, drogi jego rozprzestrzeniania, bezpiecznych i ryzykownych zachowań. Dyskutowano także na temat tolerancji i możliwości pomocy osobom chorym na AIDS. Warsztaty dały uczniom możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat HIV/AIDS oraz rozwijały umiejętność współpracy w grupie i publicznego prezentowania wyników swojej pracy.

2019.12.04 Mój Przyjaciel Niepełnosprawny
  

Mój niepełnosprawny przyjaciel

…Na miły Bóg,..
Życie nie tylko po to jest, by brać
Życie nie po to, by bezczynnie trwać
I aby żyć siebie samego trzeba dać

We wtorek 3 grudnia 2019 roku w Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych w Szkole Podstawowej nr 1 im. Floriana Ceynowy w Sierakowicach odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Plastycznego “Mój niepełnosprawny przyjaciel”. Filip Bolda z klasy 6b naszej szkoły zdobył II nagrodę w kategorii klas 4-6. Gratulujemy!
Uroczystość w “Jedynce” uświetnili młodzi artyści, którzy przygotowali pouczające przedstawienie  poruszające problem niepełnosprawności. Uroku całości dodał piękny śpiew uczniów SP nr 1.

Opiekun Wioletta Kuczkowska
2019.11.05 Zawody tenisa stołowego (3)
  

Nasi chłopcy na 5!

Nasi chłopcy na 5! Po zawodach gminnych, powiatowych, półfinałowych przyszedł czas na finał wojewódzki Igrzysk Dzieci w tenisie stołowym, gdzie nasi uczniowie Maciej Wolski i Konrad Trepczyk zdobyli 5 miejsce. W wielkim finale rozegranym 27.11.2019 roku w Miechucinie wystąpiło 6 najlepszych szkół podstawowych województwa pomorskiego. Po 2 porażkach w grupie z SP 5 Gdańsk i SP Starogard Gdański w pojedynku o 5 miejsce pokonaliśmy SP Potęgowo 3:2 i ostatecznie plasujemy się w pierwszej piątce województwa. Duże brawa dla chłopaków.

/Paweł Michna/ 

klasa II b (4)
  

Zdrowe śniadanie

Sami przygotowujemy, smacznie zjemy
czyli Zdrowe Śniadanie w SP 2 Sierakowice.

22 listopada 2019 r. uczniowie 0 – III przygotowali w zespołach klasowych wspólnie „Zdrowe Śniadanie”. Dzieci przyniosły m.in. sałatę, paprykę, ogórki, pomidory, jajka, twarożki i wiele innych dobroci, z których zrobili smaczne, pożywne i zdrowe kanapki.

„Zdrowe Śniadanie” było dla świetną zabawą, a zarazem nauką o tym jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie. Wierzymy, że nasi uczniowie będą  pamiętać o tym, że „śniadanie” to najważniejszy posiłek dnia, dzięki któremu mają energię do nauki i zabawy.

Był to z pewnością udany dzień promujący zdrowie w naszej szkole.

Dziękujemy Wychowawcom, którzy zaangażowali się w przeprowadzenie tego wyjątkowego dnia.

2019.11.20 Warszaty – uzależnienie komórką (4)
  

Smartfon w nadmiarze?

Od poniedziałku do środy (18 – 20.11.2019 r.) w naszej szkole odbywały się warsztaty dotyczące używania telefonów komórkowych. Szczególną uwagę zwracaliśmy na niebezpieczne lub niekulturalne zachowania, które mogą wynikać z nadmiernej eksploatacji tego urządzenia w naszym życiu. Uczniowie wszystkich klas mają za zadanie ustalenie zasad korzystania z telefonów komórkowych na terenie naszej szkoły. Termin wykonania zadania upływa 6 grudnia 2019 roku, wszystkie prace powinny być dostarczone do biblioteki. Na podstawie wypracowanych zasad w poszczególnych klasach szkolny samorząd opracuje i ogłosi te, które jego zdaniem powinny znaleźć zastosowanie w codziennym współistnieniu w naszej ukochanej placówce oświatowej.