2020.09.22 Pokaz rycerski (5)
  

Pokaz rycerski

Dnia 22.09 2020r. na auli naszej szkoły uczniowie klas IV i V oglądali pokaz rycerski ,,O Mieszku I i wilkach z Nortu’’. Społeczność szkolna przeniosła się do czasów naszych przodków. Poznali pogańskie wierzenia Słowian i ich zwyczaje. Przez chwilę zamieszkali w słowiańskim grodzie oraz przekonali się dlaczego Wikingowie byli postrachem całej chrześcijańskiej Europy. Dowiedzieli się o zasługach Mieszka I dla naszego państwa, który aż do śmierci zbrojnie rozszerzał granice swego księstwa. Borykał się z wieloma poważnymi problemami. Przede wszystkim musiał utrzymać jedność państwa zamieszkanego przez liczne plemiona. Kolejnym problemem było zagrożenie z zagranicy, zwłaszcza ze strony wojowniczych możnowładców niemieckich.

Grupa artystyczna ,,Pan Michał’’ z Pelplina uczniom klas VI w interesujący sposób zobrazowała XVI i XVII wiek.

 

/Organizator spotkania 
Mirosława Tandek/

2020.02.07Dzień Babci i Dziadka w klasach 0 (22)
  

Dzień babci i dziadka

Mimo, że styczeń i luty to zimowe miesiące, pełne chłodnych dni, są takie dwa dni, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków. To dni pełne uśmiechów, wzruszeń i radości.

Dnia 7 lutego 2020 roku  dzieci z oddziałów przedszkolnych zaprosiły na wspólne świętowanie Babcię i Dziadka. Przygotowały z tej okazji występ artystyczny przepełniony radością, śpiewem i tańcem.

Wszyscy dziadkowie otrzymali wykonane przez wnuki upominki i laurki. Uroczystość zwieńczył słodki poczęstunek podczas którego nie brakowało okazji do rozmów i wspomnień.

Dnia 10 stycznia w klasach pierwszych odbyła się ta wspaniała impreza. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej dzieci przedstawiły program artystyczny. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Następnie dzieci obdarowały swoich ukochanych dziadków upominkami, wykonanymi własnoręcznie . Frekwencja jak co roku dopisała. Rodzice naszych pociech przygotowali również dla nich poczęstunek w postaci ciasta, kawy, herbaty. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia oraz podziękować za trud włożony w ich wychowanie.

Jeszcze raz wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy wszystkiego najlepszego – nie tylko w dniu ich święta!!

pokaz rycerski (96)
  

Pokaz rycerski

Dnia 30.01 2020r. na auli naszej szkoły uczniowie klas IV i V oglądali pokaz rycerski ,,Na Grunwald’’. Prowadzący przedstawił historię rycerstwa, szczegółowo przybliżył postać Zawiszy Czarnego. W humorystyczny sposób opowiadał o zwyczajach panujących w średniowiecznym zamku. W trakcie przedstawienia uczniowie mogli założyć strój rycerza i współzawodniczyć.
Grupa artystyczna ,,Pan Michał’’ z Pelplina uczniom klas VI, VII i VIII w interesujący sposób zobrazowała XVI i XVII wiek.

Organizator spotkania
Mirosława Tandek

2019.12.13 Wrszaty Bożonarodzeniowe GOK (11)
  

Warsztaty Bożonarodzeniowe W Gminnym Ośrodku Kultury w Sierakowicach

W dniach od 02.12.2019 do 13.12.2019 r. uczniowie grup zerowych i klas I- III ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierakowicach brały udział w warsztatach bożonarodzeniowych. Największą atrakcją była ekspozycja  zwana gwiôzdka. Od początku Adwentu aż do Bożego Narodzenia wędrowała wieczorami po wsiach grupa kolędników. Było to zwykle kilka lub kilkanaście osób przebranych za różne postacie i maszkary. Wszystkie dzieci z uwagą i zaciekawieniem słuchały opowieści. Pragniemy podziękować Pani Emilii Reclaf, która wprowadziła nas w świąteczny nastrój. W ciekawy sposób opowiadała nam o zapomnianych i kultywowanych zwyczajach, obrzędach  na Kaszubach związanych z Bożym Narodzeniem: Jakie były zwyczaje wigilijne? Jakie potrawy gościły na świątecznym stole? Skąd się wzięła na Kaszubach choinka? Jak się robi papierowe ozdoby choinkowe i kwiaty z papieru? Uczniowie mieli okazję zrobić tradycyjne świąteczne ozdoby choinkowe.

 

2019 Między nami kobietkami (1)
  

Między nami kobietkami

W piątek 15 listopada 2019 r. w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty dla dziewcząt klas VI pt: ,,Między nami kobietkami’’. Zajęcia poprowadziła p. Ewa Włodarska, omawiając okres dojrzewania u dziewczyn. Opowiedziała między innymi jakie zmiany w ciele i psychice zachodzą w tym trudnym czasie dla dziewcząt, a także wyjaśniła jak dbać o higienę oraz jak radzić sobie w różnych sytuacjach. Podała też różne wskazówki, które z pewnością warto zapamiętać. Spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze, a p. Ewa profesjonalnie i w przystępny sposób wszystko wytłumaczyła. Na koniec każda dziewczyna dostała sekretny prezencik, który zawierał środki higieniczne.

/Jagoda Jażdżewska VI c/

 

 

IMG_2880
  

Fundacja Dbam o mój z@sięg wspiera rodziców

Z dr Maciejem Dębskim, prezesem Fundacji Dbam o mój z@sięg, spotkaliśmy się po raz drugi w tym roku. Pierwsze spotkanie przeznaczone było dla uczniów oraz nauczycieli. Tym razem prowadzący zapoznał rodziców z faktami dotyczącymi wyników najnowszych badań dotyczących zjawiska fonoholizmu.

Spotkanie nie przebiegało jednak w taki sposób, że w centrum zainteresowania znajdował się “biedny i uzależniony od mediów cyfrowych uczeń”. Chodziło o zjawisko, jakiemu podlegamy wszyscy, korzystający z Internetu przy użyciu różnych narzędzi, m.in.: komputerów, tabletów, smartfonów. Wszyscy jesteśmy narażeni na to, żeby będziemy spędzali zbyt wiele czasu w świecie wirtualnym, zamiast w tym rzeczywistym. Ważny jest moment, w którym zdamy sobie sprawę, że proporcje są niewłaściwie.

Pan Dębski prowadził swoje spotkanie w sposób nieoczywisty, prowokował pytaniami, przedstawiał ciekawe spostrzeżenia, wyniki badań i obserwacji. Nie zawsze pozostawiał uczestnikom konkretne rozwiązania, czasami skłaniał do refleksji. Jedno wybrzmiało jednak na wiele sposobów. Świat wirtualny jest doskonałą alternatywą dla osób, które nie mają dobrych relacji z najbliższymi w świecie rzeczywistym. Nie ma jednej przyczyny fonoholizmu. Często nie można nawet mówić o tym zjawisku jako uzależnieniu, gdyż jest to problem bardziej złożony.

Rodzice obecni na spotkaniu opuścili je nie tylko z plakatami od prowadzącego, za pomocą których można dokonać wstępnej diagnozy dotyczącej właściwego wykorzystania mediów cyfrowych wśród członków swoich rodzin. Wyszli także z mnóstwem pytań, na które tylko oni znają odpowiedź. Np. Czy sam jako rodzic jestem w porządku jeżeli chodzi o użycie telefonu? Czy kiedy jestem na spacerze z dzieckiem, to jestem z dzieckiem, czy spędzam czas z telefonem w ręce? Czy mam czas dla mojego dziecka? Czy stawiam granice, jeśli chodzi o użycie Internetu moim dzieciom? Czy jest jeszcze czas, aby wypracować dobre rozwiązanie problemu z moim dzieckiem?

Serdecznie dziękujemy rodzicom za to, że zechcieli uczestniczyć w tym spotkaniu i zapraszamy na stronę Fundacji Dbam o mój z@sięg: dbamomojzasieg.com.

2019.10.21 Wycieczka integracyjna klas 7 (28)
  

Integracja klas 7

21 października tego roku podczas wycieczki integracyjnej uczniowie klas 7a i 7b próbowali swoich sił w parku linowym u Stolema, podziwiali krajobraz podczas rejsu statkiem po jeziorze Ostrzyckim. Chętni mogli zagrać w mini golfa. Uwieńczeniem wycieczki było wspólne ognisko.

/Edyta Rawicka/

O, Pio kongres
  

Diecezjalny Kongres Ojca Pio

W sobotę 12 września w naszej szkole odbył się Diecezjalny Kongres Ojca Pio podczas, którego uczniowie z ogniska misyjnego przedstawili krótką scenkę. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia.

2019.10.09 mpotęga haft (19)
  

Warsztaty z haftu kaszubskiego

Dnia 9.10.2019r. liderzy projektu „Matematyczne Kaszuby” w ramach programu mPotęga wraz z rodzicami brali udział w warsztatach, których tematem był haft kaszubski.

Z pomocą pani Teresy Jelińskiej, która uczy języka kaszubskiego, nauczyliśmy się haftować wzory kaszubskie i nie tylko. Pani Teresa pokazała nam, jak przenosi się wzór  z kartki na materiał przy pomocy koszulki foliowej, kalki oraz ołówka. Poznaliśmy kolory haftu kaszubskiego. Następnie wszyscy mogliśmy spróbować wyszyć wybrane przez nas wzory. Okazało się, że nie jest to wcale takie proste, jakby się mogło wydawać, ale dobrze sobie poradziliśmy. Byliśmy bardzo skoncentrowani na pracy. Haftowanie wymaga skupienia, czasu, uczy cierpliwości. Pracowaliśmy dwie godziny, a zrobiliśmy tylko niewielką część zadania, aczkolwiek, zdaniem opiekunów, małe efekty były już widoczne. Wszyscy dobrze się bawili.

Liderzy wraz z rodzicami chcieliby podziękować organizatorom za przygotowanie warsztatów i oczywiście pani Teresie Jelińskiej, która włożyła wiele wysiłku w to, aby nasze prace były piękne.

Liderzy projektu z klasy 5b:

Maja Wenta

Fabian Hendrich

13.06.2019 Saperzy (18)
  

I Batalion Saperski w SP2!

W dniu 13.06.2019 roku dla uczniów kl. 0-II zostało zorganizowane spotkanie z saperami. Zaproszeni goście przeprowadzili zajęcia profilaktyczne na temat zagrożeń związanych z niewypałami i niewybuchami. Saperzy w czasie spotkania zapoznali uczniów z zasadami postępowania w przypadku odnalezienia niewybuchów oraz innych niebezpiecznych przedmiotów. Opowiedzieli także kilka ciekawostek związanych z ich ekscytującym , a zarazem niebezpiecznym zawodem.
Uczniowie mieli możliwość obejrzenia wyposażenia sapera i opancerzony pojazd patrolu saperskiego. Każdy mógł dotknąć niewypału. Wszyscy uczestnicy mogli obejrzeć i przymierzyć kombinezon antywybuchowy sapera, kamizelkę, hełm. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszyła się ścieżka edukacyjna do wykrywania metalu oraz samochód do przewozu niewybuchów.