szkoła niepodległej
  

Szkoła Niepodległej

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok 2018 Rokiem dla Niepodległej.

Z tej okazji Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej wspólnie z MEN ogłosił ogólnopolski konkurs dla szkół „Szkoła Niepodległej”. SP nr 2 w Sierakowicach przystąpiła do projektu. Zadania wykonywali harcerze. Realizowaliśmy siedem zadań:

Udział w obchodach świąt państwowych 03 V

“Święto państwowe nie musi być nudne” – zainicjowanie obchodów świąt państwowych.

Patroni ulic – odkrywanie postaci związanych z odzyskaniem niepodległości.

Złóż życzenia Marszałkowi – przygotowanie i wysłanie kartek z życzeniami urodzinowymi lub imieninowymi do Muzeum w Sulejówku.

Otoczenie opieką miejsca pamięci.

Historia jednego zdjęcia – przygotowanie elementów albumu z okresu walki o wolną Polskę.

Moja Ojczyzna Niepodległa – przeprowadzenie konkursu wokalnego lub recytatorskiego dla szkoły, kilku szkół lub środowiska lokalnego.

 

Wykonanie zadań prezentowaliśmy na specjalnej stronie http://szkolaniepodleglej.zhr.pl/

Czas wykonania zadań do 31.12.2018.

W styczniu 2019 otrzymaliśmy tytuł „Szkoła Niepodległej”.

Konkurs
  

Sukces zerówek w konkursie “Niepodległość”

Uczniowie klas “0” przygotowali prace na konkurs “Niepodległość”, który zorganizowała firma Hasbro – największy producent ciastoliny Play-Doh. Zadaniem nauczycieli oraz dzieci było zobrazowanie tematu konkursowego pracą plastyczną z wykorzystaniem ciastoliny Play-Doh. Uczniowie wszystkich grup pracowali z wielkim zaangażowaniem a efekty ich prac można oglądać na stronie Akademia Play-Doh.

Spośród 64 prac jury wyłoniło 3 miejsca oraz 10 wyróżnień. Grupa ,,0″ C z wychowawcą Hanną Leszczyńską zajęła 3 miejsce, natomiast grupa,, 0″ A z wychowawcą Aleksandrą Pranczk wyróżnienie. Zwycięskie prace można zobaczyć na www.akademia-playdoh.pl/akademiawyobrazni,zwyciezcy,32.html Gratulujemy sukcesów i dalszych owoców pracy.

Twórczość niepodległościowa (2)
  

Praca domowa z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości

Zadanie domowe, które podczas uroczystości Święta Szkoły zadał pan dyrektor Krzysztof Andryskowski  zostało odrobione. Wspaniali zdolni Rodzice wraz z Dziećmi  stworzyli swoiste arcydzieła niepodległościowe.  Zapraszam do lektury!

20181113_113428
  

100 drzewek na 100-lecie Niepodległej

Udział w akcji sadzenia 100 drzew na 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości organizowanej przez Nadleśnictwo w Kartuzach. Przedstawiciele samorządu klasowego Va : Zuzanna Mielewczyk, Szymon Klajn, Zofia Zakrzewska, Wiktor Telega.

20181110_121401
  

Festiwal Biegowy Szkół im. Józefa Piłsudskiego

W tym roku po raz  czwarty nasza szkoła otrzymała zaproszenie do Warszawy na Festiwal Biegowy Szkół im. Józefa Piłsudskiego. Celem tej 3- dniowej sportowej imprezy było upamiętnienie historycznych wydarzeń sprzed 100 laty; odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Każdego roku zawody składały się z kilku biegów na różnych dystansach. Tak też było i tym razem. Sztafeta 4X200m, sztafeta 4x800m oraz bieg główny , Mila Niepodległości (1918m) tworzyły program tegorocznego spotkania.

Zespół , który reprezentował naszą szkołę to: Filip Gilmajster, Dominik Kotłowski, Kacper Lis, Maciek Polejowski, Krzysiek Różnicki i Kacper Sildatk. Chłopcy spisali się rewelacyjnie i nie dali szans pozostałym 11 reprezentacjom. Wygrali wszystkie klasyfikacje zespołowe i indywidualne. W Mili Niepodległości bezkonkurencyjny w swojej grupie wiekowej okazał się Krzysiek Różnicki (Kacper Sildatk zajął trzecie miejsce) natomiast w grupie ósmoklasistów Dominik Kotłowski nie pozwolił odebrać sobie tytułu mistrza. W klasyfikacji generalnej po raz czwarty uzyskaliśmy tytuł Najlepszej Szkoły Festiwalu Biegowego. Wielkie gratulacje !!!

/Maciej Lewandowski/ 

IMG_6396
  

100 lat niepodległości Polski

W życiu każdego człowieka są chwile niezwykłe, które zapadają na stałe w jego świadomość. Takim doniosłym wydarzeniem dla uczniów, młodzieży, rodziców, dyrekcji, grona pedagogicznego, pracowników oraz zaproszonych gości  było Święto Szkoły połączone z obchodami odzyskania niepodległości  przez Polskę oraz poświęceniem i przekazaniem nowego sztandaru szkole. Ta długo oczekiwana uroczystość odbyła się 09 listopada 2018 r.

O godzinie 11:00 cała społeczność szkolna, poczty sztandarowe sąsiednich szkół i zaproszeni goście zebrali się w sali gimnastycznej, gdzie rozpoczęła się  uroczysta akademia. O godzinie 11:11 wszyscy odśpiewali 4 zwrotki hymnu państwowego. Następnie przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Aleksandra Bojanowska przywitała w imieniu społeczności szkolnej wszystkich zgromadzonych i oddała głos panu dyrektorowi  Krzysztofowi Andryskowskiemu. Pan dyrektor w swoim przemówieniu podkreślił, że dzisiejszy dzień jest bardzo szczególny w historii naszej szkoły. Wyraził wdzięczność dla zgromadzonych przyjaciół i sympatyków szkoły, którzy zaszczycili swoją obecnością naszą uroczystość. Potem nastąpił moment przekazania i poświęcenia sztandaru. Przedstawiciele Rady Rodziców – Magdalena Brzeska, Barbara Wróbel i Marcin Cyman,  poprosili księdza Tadeusza Knuta o poświęcenie. Przekazując sztandar Szkolnemu Pocztowi Sztandarowemu,  dyrektor zwrócił uwagę na symbolikę honoru, godności i najgłębszej więzi z Ojczyzną oraz podkreślił, aby swoją postawą i nauką uczniowie umacniali autorytet szkoły, rozsławiając jej imię. W odpowiedzi na słowa dyrektora, uczeń – Beniamin Hejden, przyjął sztandar, obiecując, że stanie się on dla uczniów wzorem wytężonej pracy i symbolem kształtowania serca, umysłu oraz ideałów.

Następnie rozpoczęła się druga część uroczystości, podczas której w poczet uczniów naszej szkoły oficjalnie zostali włączeni pierwszoklasiści. Aby to nastąpiło,  najpierw „maluszki” musiały wykazać się znajomością „Katechizmu polskiego dziecka” Władysława Bełzy, później zaśpiewać piosenkę, a na koniec wystąpić w układzie tanecznym z biało – czerwonymi wstęgami.

Niezwykle podniosłym momentem było złożenie przez nich ślubowania  na sztandar. Tekst przysięgi przeczytała Ola Bojanowska. Następnie dyrektor pasował uczniów szablą oficerską – to element wewnętrznej tradycji szkolnej – będącą kopią szabli posiadanej przez Marszałka Piłsudskiego (szabla wzór WZ 1920 wg indeksu MW IIRP). Ten fragment wydarzenia zawsze budzi wiele emocji wśród pierwszoklasistów i ich rodziców. W dalszej części uroczystości  głos zabrali zaproszeni goście: Wójt Gminy Sierakowice – Tadeusz Kobiela, Starosta Powiatu Kartuskiego – Janina Kwiecień, starszy wizytator Kuratorium Oświaty – Stefan Rymon–Lipinski, wicedyrektor Gimnazjum im. Św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu na Litwie pani Wioleta Brodowska. W swoich przemówieniach przedstawiciele władz samorządowych, oświatowych oraz goście składali na ręce pana dyrektora gratulacje, którym towarzyszyło wzruszenie, radość i poczucie satysfakcji. Wszyscy podkreślali, że  uroczystość nadania sztandaru, to znak tożsamości szkoły i symbolu idei, którym ona służy. Na koniec uroczystości nastąpiło podsumowanie i ogłoszenie wyniku konkursu o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierakowicach.

news_grafika
  

Konkurs historyczny A.D. 2018

W poczet imprez szkolnych mających na celu uświetnienie 100.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości z pewnościa można zaliczyć XVI edycję Konkursu historycznego o Pucha Dyrektora Szkoły, której finał odbył się w środę 7 listopada w Szkole Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach.

Jak co roku uczniowie zmierzyli się z konkurencją wiedzową, obejmującą okres od XVIII do XX wieku z naciskiem na odrodzenie Rzeczypospolitej, rozpoznawaniem wizerunków najbardziej istotnych postaci historycznych oraz ważnych budynków z tego okresu, zadaniami sprawnościowymi – m.in. musztrą wojskową czy biegiem z rannym powstańcem czy np. wykonaniem zespołowym pieśni patriotycznej.

Wyniki prezentuje poniższa tabela:

W tegorocznej edycji w szranki stanęło siedem klas trzecich – dodajmy – ostatniego rocznika gimnazjum. Bardzo dobre przygotowanie merytoryczne pozwoliło uzyskać wysokie noty w części wiedzowej, zaś najwięcej emocji wzbudziły oczywiście konkurencje, gdzie uczestnicy mogli pochwalić się koordynacją, zgraniem, działaniem zespołowym.

Jury, w skład którego weszli dyrektor pan Krzysztof Andryskowski, Marta Fularczyk jako przedstawicielka klas VIII oraz Adrian Klawikowski, historyk niestety, przez ponad trzy godziny oceniali zmagania gimnazjalistów. Stawka była wysoka, bowiem nagrodą główną, prócz pamiątkowej statuetki była dwudniowa wycieczka dla całej zwycięskiej klasy ufundowana przez wójta gminy Sierakowice pana Tadeusza Kobielę, który corocznie wspiera konkurs swoim patronatem. W klasyfikacji generalnej najwięcej punktów uzyskała klas IIIF, której wychowawczynią jest pani Wiesława Kuchta. Zwycięzcy pojadą na wyjazd szlakami niepodległości po Pomorzu – od Westerplatte, przez Gdynię, Puck – na Helu skończywszy – na własne oczy widząc miejsca, gdzie działy się rzeczy ważne dla Ojczyzny i jej wolności.

Przez 16 edycji konkursu przewinęło się przez niego łącznie kilka tysięcy gimnazjalistów. W każdym z nich pozostał choć drobny ślad po tym wydarzeniu, po pamięci historycznej. Organizatorzy poczytują sobie to za zaszczyt móc tworzyć ten ważny element patriotycznej tradycji szkolnej. Co przyniesie przyszłość? Czas pokaże. Póki co – zwycięzcom jak i wszystkim uczestnikom serdecznie gratulują: Witold Sildatk (podharcmistrz, historyk), Rajmund Spręga (wybitny lokalny fizyk) i autor tych słów Adrian Klawikowski (histeryk).

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z konkursu.

Posadzenie głogu (3)
  

Założenie Alei Pierwszoklasisty

Posadzenie głogu

Na pamiątkę uroczystego Pasowania Uczniów klas I dzieci posadziły w Alei Pierwszoklasisty przed budynkiem szkoły drzewko. Jest to piękny głóg (Crataegus ). Tym samym zapoczątkowały nową szkolną tradycję. Ogłosiliśmy też konkurs na imię dla drzewka, niedługo rozstrzygnięcie.

Mamy nadzieję, że co roku będzie przybywało kolejne drzewo, a za kilka lat będziemy mieli okazałą aleję głogów.

Gazetki

Uczniowie klas 0-2 także mieli swój artystyczny wkład w uświetnienie Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Małe rączki wyczarowały pod okiem swoich Pań piękne prace plastyczne, które można podziwiać na szkolnych holach. Brawo Wielcy Mali Polacy!

/Joanna Antczak/