2020.02.25 Wieczorek poetycki (29)
  

Wieczorek poetycki

25 lutego 2020 r. odbył się kolejny już wieczorek poetycki w naszej szkole. Motywem przewodnim były słowa z wiersza Adama Asnyka, które później wyśpiewał Czesław Niemen: „Jednego serca! Jednego serca! Tak mało! Tak mało…” W trakcie wieczornicy przy świecach zaprezentowaliśmy utwory liryczne i muzyczne, które wprowadziły nas w świat uczuć. Wszystko, co jest związane z tą tematyką, przeżywamy sercem, a każdy z nas ma je tylko jedno. Poświęca się dla drugiego człowieka, kocha, nienawidzi, wielbi, cierpi. To, czego doświadczamy w naszym życiu, jest bardzo różnorodne. Zależne od ludzi, z którymi przyszło nam się na naszej życiowej drodze spotkać i od wydarzeń, w których przyszło nam uczestniczyć, dlatego nasi słuchacze mieli okazję wysłuchać wierszy takich twórców jak: Adam Mickiewicz, Leopold Staff, Tadeusz Borowski, Adam Asnyk, Czesław Miłosz oraz własnych interpretacji następujących utworów muzycznych: „Sweet Child O Mine”, „Someone you loved”, „Żyj”, „Z nim będziesz szczęśliwsza”, „Psalm dla ciebie”, „Bezdroża”, „Kiedy jesteś tu” czy „Zostań”.

Prace nad uroczystością, którą widzowie mieli okazję podziwiać, trwały kilka miesięcy. Uczniowie naszej szkoły spisali się świetnie, wystąpili jak profesjonalni artyści, którzy wykazali się niezwykłym wyczuciem przy ukazywaniu duchowości i uczuciowości człowieka. Warto zauważyć, że najmłodsze osoby występujące na scenie, są uczniami klas drugich naszej szkoły. Najstarsze już opuściły mury tej wyjątkowej placówki i tu szczególnie dziękujemy Tobiaszowi Wencie, grającemu na akordeonie, którego wspomagały Agnieszka Kulaszewicz oraz Marta Plichta, a także Maciejowi Toczkowi. Bardzo dziękujemy Panu Arkadiuszowi Zakrzewskiemu – tacie Zosi – za akompaniament do utworu „Someone you loved”.

Był to mile spędzony wieczór w doborowym towarzystwie z muzyką i poezją w tle. Goście mogli wypić kawę i delektować się słodkościami i poddać się nastrojowi magicznej chwili. Zapraszamy za rok.

Organizatorzy:Beata Wica, Małgorzata Płotka

IMG_9835
  

Koncert Bożonarodzeniowy

“…Jest cicho. Choinka płonie, na szczycie cherubin fruwa.
Na oknach pelargonie, blask świeczek złotem zasnuwa,
A z kąta z ust płynie kolęda…”

W sobotę 11 stycznia 2020 roku tradycyjnie, jak co roku w tym czasie, kolejny raz przeżywaliśmy Boże Narodzenie, śpiewając kolędy i pastorałki oraz pieśni o tematyce bożonarodzeniowej w ramach Koncertu Bożonarodzeniowego. Uczestnikami koncertu byli uczniowie dwóch szkół podstawowych.

Nasze zaproszenie przyjęli Rodzice i Goście, którzy licznie przybyli w sobotnie popołudnie do auli naszej SP nr 2 przy ulicy Spacerowej 14. Dziękujemy!

Na program koncertu złożyły się następujące utwory:
1.      Cicha noc / chóry SP 2 i SP 1
2.      Narodził się Jezus Chrystus
3.      Sianko na stół
4.      Bóg  narodzi się
5.      Mario, czy Ty wiesz?
6.      Aniołek maleńki jak wróbelek
7.      Zagraj dziecku najpiękniejszą kołysankę
8.      Nauczmy się żyć obok siebie
9.      Wcyg od nowa
10.  Święta w nas
11.  Feliz navidad
12.  Adios Nonino – Astor Piazzola
13.  Nasza cicha noc
14.  Raz w roku 

Naszym gościem była Pani Kornelia Grot, która pięknie zaśpiewała przy własnym akompaniamencie na gitarze wraz ze swoją córką Lidką dwa utwory “Bóg narodzi się” oraz “Przekażmy sobie znak”.

Uczniowie klasy I a przygotowane przez Panią Hannę Leszczyńską wykonały układy ruchowe do piosenek “Mario, czy Ty wiesz?” oraz “Aniołek maleńki jak wróbelek”, wywołując wiele pozytywnych emocji u widzów. Mogliśmy również posłuchać pięknej prezentacji tanga Astora Piazzoli na akordeonie guzikowym w wykonaniu uzdolnionego Maksymiliana Lejk. Jak co roku gościliśmy absolwentki naszej szkoły, które zaśpiewały dla nas utwór “Nasza cicha noc”. Całości dopełniły opracowania utworów w wykonaniu zespołów wokalnych: grupy młodszej i starszej ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sierakowicach oraz gospodarza – Chóru Szkolnego Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach.

…Niech magiczna moc Bożego Narodzenia przyniesie Wam spokój i radość.Niech każda chwila żyje własnym pięknem, a Nowy Rok 2020
obdaruje Was pomyślnością i szczęściem.
Życzymy Wam,  by Dobro mieszkało w Waszych  sercach…

Do zobaczenia na kolejnym Koncercie Bożonarodzeniowym – już za rok!

plakat orkiestra
  

Zapraszamy

Interesuje Cię gra na saksofonie, puzonie, tubie lub trąbce? Chcesz rozwijać swój talent lub dopiero odkryć nowe zainteresowania? Zapraszamy do Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Sierakowice. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu. Każdy uczestniczy w lekcjach indywidualnych, na wybranym instrumencie oraz próbach całej orkiestry. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Szczegóły na plakacie.

II Gimnny Konkurs Piosenki Patriotycznej (91)
  

II Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej

„Z Piłsudskim dawniej i dziś”

Dnia 28.05.2019 roku Towarzystwo Przyjaciół Ucznia “Horyzont” oraz Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach zorganizowały kolejny – II Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej “Z Piłsudskim dawniej i dziś”.

Celem konkursu było:
– świętowanie Niepodległości Polski
– wspieranie wychowania patriotycznego młodego pokolenia
– kształtowanie i upowszechnianie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży szkół podstawowych naszej gminy
– popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży tradycyjnych piosenek o tematyce patriotycznej oraz zachęcanie do ich śpiewania
– zachęcanie do podejmowania prób tworzenia autorskich utworów o charakterze patriotycznym
– stworzenie uczniom szkół naszej gminy możliwości prezentacji swoich umiejętności
– artystycznych  i zachęcanie do dalszego rozwoju muzycznego
– stworzenie alternatywy dla tradycyjnych obchodów świąt przypadających w miesiącu maju.

Uczestnikami konkursu byli soliści i zespoły wokalno – instrumentalne (max. 4 osoby)

Uczestnicy występowali w następujących kategoriach konkursowych:
– klasy 4-7 solo
– klasy 4-7 zespół
– klasy 8 – 3 gimnazjalne solo
– klasy 8 – 3 gimnazjalne zespół
– piosenka autorska

Jako oddzielną kategorię potraktowano piosenkę autorską o szeroko rozumianej tematyce patriotycznej. Szczególnie mile widziane były propozycje piosenek własnych, które autor/autorzy wykonał/wykonali osobiście. Zgłoszenia solistów oraz zespołów wokalno-instrumentalnych do konkursu dokonali opiekunowie – nauczyciele muzyki  do dnia 5 kwietnia 2019 roku. Szkoła miała prawo zgłosić jednego uczestnika w każdej kategorii (jednego solistę oraz jeden zespół  wokalno-instrumentalny i jednego wykonawcę w kategorii piosenka autorska). Każdy uczestnik mógł wystąpić tylko jeden raz (wyjątek – piosenka autorska). Uczestnicy  przygotowali i wykonali dwie piosenki o charakterze patriotycznym, zaś w kategorii „Piosenka autorska“ obowiązywał jeden utwór. Prezentacja utworów mogła być wyłącznie w języku polskim, z podkładem instrumentalnym lub a cappella (np. w przypadku śpiewu wielogłosowego w zespole).

Kryterium oceny stanowiły:
– Muzykalność i warunki głosowe oraz wrażliwość muzyczna wykonawców
– Interpretacja utworów
– Dobór repertuaru
– Wrażenie artystyczne.

Na program konkursu złożyły się:
– Uroczyste powitanie uczestników
– Gościnny występ Anny Brzeskiej, absolwentki Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach
– Przesłuchania konkursowe uczestników w poszczególnych kategoriach
– Gościnny występ Małgorzaty Wróbel – laureatki I edycji konkursu, absolwentki Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach
– Poczęstunek dla uczestników konkursu oraz opiekunów i Jury
– Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i podziękowań.

Uczestników konkursu oraz gości przywitali nauczyciele Wioletta Kuczkowska i Witold Sildatk – nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach oraz Pani wicedyrektor Ewa Wierzba i prezes Towarzystwa Przyjaciół Ucznia „Horyzont Pani  Iwona Andraszewicz. Część oficjalną rozpoczął gościnny występ Ani Brzeskiej absolwentki Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach.

Ania Brzeska sama tworzy swoje piosenki.
Urodziła się w 1995 roku. Pochodzi z Mojusza. Z muzyką związana jest od dziecka. Brała udział w ogólnopolskich festiwalach muzycznych oraz programach telewizyjnych typu Talent Show takich jak : “Mam talent” czy “The Voice of Poland”. Supportowała takie gwiazdy jak : Justyna Steczkowska, Mateusz Ziółko, Liber .Zajęła “I” miejsce w kategorii 20-30 lat w konkursie wokalnym “Talenty 2016”. W 2014 roku ukończyła Gdyńską Szkołę Artystyczną w Gdyni po której otrzymała tytuł “Aktor scen muzycznych w specjalności piosenkarz”. Aktualnie pracuje nad swoją pierwszą debiutancką płytą. Jej utwory można usłyszeć na Antenie Radio Kaszebe, Radio Norda FM oraz na YouTube. Jak sama mówi “Śpiewa by żyć – żyje by śpiewać “.

Do konkursu zgłosiło się 15 uczestników w pięciu kategoriach. Reprezentowali oni 8 szkół z terenu Gminy Sierakowice. Uczestników oceniało Jury złożone z następujących osób:
Pan Sławomir Bronk – muzyk, wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku, dyrygent chóru Discantus
Pani Emilia Reclaf – regionalistka, reporterka Radia Głos
Pani Anna Brzeska – nasz gość.

WYNIKI

Kategoria 4-7 solo:
I miejsce: Lidia Grot / SP nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach
II miejsce: Kinga Edut / Zespół Szkolno – Przedszkolny „Mała Szopa” w Szopie
II miejsce: Patrycja Dawidowska / SP im. Jana Pawła II w Gowidlinie
III miejsce: Julia Czaja / SP im. Ks. Anastazego Sadowskiego w Lisich Jamach

Kategoria 4-7 zespół:
I miejsce:
SP w Kamienicy Królewskiej
II miejsce: SP nr 1 im. Floriana Ceynowy w Sierakowicach
III miejsce: SP nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach

Kategoria  klasy 8 – 3 gimnazjum solo:
I miejsce: Anna Cyperska / SP nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach
II miejsce: Paulina Niklas / SP w Tuchlinie
III miejsce: Karolina Miotk / SP w Mojuszu

Kategoria klasy 8 – 3 gimnazjum zespół:
I miejsce: SP w Kamienicy Królewskiej
II miejsce: SP w Tuchlinie
III miejsce: SP nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach

Kategoria „Piosenka autorska”

I miejsce oraz Grand Prix  II Gminnego Konkursu Piosenki Patriotycznej „Z Piłsudskim dawniej i dziś” – Julia Błonk  /SP nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach

II miejsce: Julia Krause i Amelia Maszota / SP w Kamienicy Królewskiej

Wśród nauczycieli muzyków – opiekunów znaleźli się:
1. Pani Irena Warmowska – Szkoła Podstawowa w Tuchlinie
2. Pani Maria Kostuch – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowidlinie
3. Pani Dominika Formela – Szkoła Podstawowa w Kamienicy Królewskiej
4. Pani Lucyna Mielewczyk – Szkoła Podstawowa w Mojuszu
5. Pani Żanetta Penkowska – Szkoła Podstawowa im. Ks. Anastazego Sadowskiego w Lisich Jamach
6. Pani Emilia Janneck – Zespół Szkolno – Przedszkolny „Mała Szopa“ w Szopie
7. Pani Wioletta Kuczkowska – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Floriana Ceynowy w Sierakowicach oraz Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach

Zwycięzcy miejsc I-III w poszczególnych kategoriach otrzymali statuetki oraz nagrody rzeczowe: śpiewniki patriotyczne, smartwatch, głośniki bezprzewodowe, power banki i słuchawki. Zdobywczyni I miejsca w kategorii Piosenka Autorska otrzymała Grand Prix  II Gminnego Konkursu Piosenki Patriotycznej „Z Piłsudskim dawniej i dziś“. Całość działań związanych z realizacją konkursu została sfinansowana przy wykorzystaniu środków pozyskanych przez Towarzystwo Przyjaciół Ucznia Horyzont w ramach oferty realizacji zadania publicznego – „Kultura“.

Koordynatorami projektu byli nauczyciele: Wioletta Kuczkowska – muzyk oraz Witold Sildat – historyk.

Wszystkim zaangażowanym w organizację II Gminnego Konkursu Piosenki Patriotycznej „Z Piłsudskim dawniej i dziś“ serdecznie dziękujemy.

Dziękujemy Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Sierakowicach za użyczenie sprzętu nagłaśniajacego oraz Panu Bogdanowi Ramczykowi za wypożyczenie reflektorów do oświetlenia sceny.

                                                                                                       /Wioletta Kuczkowska i Witold Sildatk/

Koncer Bożonarodzeniowy 20182019 (6)
  

Koncert Bożonarodzeniowy Chóru Szkolnego

Koncert Bożonarodzeniowy Chóru Szkolnego to kilkunastoletnia tradycja w naszej szkole. W tym roku odbył się w niedzielę 20.01.2019 roku w szkolnej auli. Zaprosiliśmy Rodziców, Nauczycieli oraz Dyrekcję szkoły. Na początek nasza prowadząca Ola przywitała wszystkich serdecznie:
Za nami Boże Narodzenie – święta wyjątkowe i ważne. Wigilijna noc – noc, w której
Bóg stał się człowiekiem, jest nam wszystkim dobrze znana.
Ten czas rodzi radość i dobroć w sercu każdego człowieka. 
Dzielenie się opłatkiem, roziskrzona choinka, włożone pod nią prezenty, ciche melodie kolęd przenoszą dorosłych w świat dzieciństwa, a dzieci wzbogacają w przeżycia, do których zawsze będą chętnie wracać we wspomnieniach. 
Dziś, przy udziale naszych koleżanek i kolegów spróbujemy wspólnie kolędować. 

Chór wykonał następujące utwory:

„Z narodzenia Pana”
„Cicha noc”
„Przybieżeli do Betlejem”
„W dzień Bożego Narodzenia” „Babci zegar”/ Lidka Grot solo
„Święta w nas”/ Julia Bigus solo
„Zima lubi dzieci” / Selena Hendrich kl. „O” i Mikołaj Bigus kl.1
„Mary, did you know” / Ania Cyperska i Paulina Wojcieszak, Tobiasz akordeon
„Pierwsza gwiazdka” / absolwenci: Małgosia Wróbel i Maciej Toczek
„Zaśnieżone miasta”/ Paulina Wojcieszak solo.

Ola na zakończenie przekazała wszystkim życzenia noworoczne:
Na ten Nowy Rok 2019 przyjmijcie najserdeczniejsze życzenia. Miejcie zawsze dla siebie uśmiech, nie tylko w świąteczny czas. Podajcie pomocną dłoń, tym, co jej potrzebują, a wówczas zrozumiecie, że prawdziwy skarb, to nasze serca. Te święta, to święta dobrych myśli, serca i miłości.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za obecność na naszym kolejnym Koncercie Bożonarodzeniowym.

Zapraszamy za rok!

/Wioletta Kuczkowska oraz chórzyści: Ania Cyperska 3 c, Martyna Michalak 3 c, Klaudia Śpica 3c, aulina Wojcieszak 3 c, Magdalena Myszk 3 f, Zuzanna Neubauer 8 a, Julia Błonk 8 b, Zuzanna Gojtowska 8 c, Julia Bigus 8 c, Martyna Skrzypkowska 8 c, Lidia Grot 7 a, Tobiasz Wenta 3 d / akordeon. Gościnnie wystąpili: Selena Hendrich kl. „O” i Mikołaj Bigus kl. 1 oraz absolwenci Małgorzata Wróbel i Maciej Toczek/

VI Rejonowy Konkurs Kolęd 2019 (13)
  

VI Rejonowy Konkurs Kolęd i Piosenek Wielojęzycznych

We wtorek 15.01.2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach: Ania Cyperska z klasy 3c, Paulina Wojcieszak z klasy 3c, Julia Błonk z klasy 8b oraz Tobiasz Wenta z klasy 3d wzięli udział w VI Rejonowym Konkursie Kolęd i Piosenek Wielojęzycznych w Stężycy. Kolejny raz zdobyliśmy uznanie Jury i znaleźliśmy się na II miejscu w kategorii gimnazjum. Wykonaliśmy piosenkę „Mary, did you know” w języku angielskim z towarzyszeniem akompaniamentu na akordeonie i skrzypcach.

Utwór konkursowy zaprezentujemy również na Koncercie Bożonarodzeniowym w naszej szkole w niedzielę 20.01.2019 roku godz.15:00. Na to wydarzenie szczególnie gorąco zapraszamy wszystkich, zwłaszcza naszych rodziców, grono pedagogiczne oraz gości.

 /Nauczyciel muzyki: Wioletta Kuczkowska/

 

Zdjęcie 15.11.2018, 12 55 12
  

VIII Powiatowy Festiwal Piosenki Kaszubskiej

W czwartek 15 listopada 2018 roku kolejny raz z sukcesem uczestniczyliśmy w finale VIII Powiatowego Festiwalu Piosenki Kaszubskiej w Kamienicy Szlacheckiej.

Uczennica naszej szkoły – Julia Błonk z klasy VIII b – zdobyła I miejsce w kategorii „solo”. Julia zachwyciła swoją wrażliwością publiczność i Jury konkursu już kolejny raz.Wykonała dwie piosenki w języku kaszubskim: „Wcyg od nowa” Weroniki Korthals i Tomasza Fopke oraz „Kaszebe, Kaszebe” Jerzego Stachurskiego i Eugeniusza Pryczkowskiego.

Gratulujemy!

/Wioletta Kuczkowska/

IMG_5860
  

Filmowe wspomnienie Konkursu “Z Piłsudskim dawniej i dziś”

Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego kilka utworów z I Gminnego Konkursu Piosenki Patriotycznej “Z Piłsudskim dawniej i dziś”, który odbył się w naszej szkole 9 maja. Organizatorem wydarzenia było Towarzystwo Przyjaciół Ucznia “Horyzont” oraz SP2 w roli gospodarza.

Polecamy oglądać w HD i na głośnikach/słuchawkach ;).

IMG_5831
  

I Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej

„Z Piłsudskim dawniej i dziś”

Dnia 9.05.2018 roku Towarzystwo Przyjaciół Ucznia “Horyzont” oraz Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach z inicjatywy nauczycieli: Wioletty Kuczkowskiej – muzyka i Witolda Sildatk – historyka zorganizowały I Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej “Z Piłsudskim dawniej i dziś”.

Celem konkursu było:

– uczczenie 100-lecia Niepodległości Polski
– wspieranie wychowania patriotycznego młodego pokolenia
– kształtowanie i upowszechnianie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży szkół podstawowych naszej gminy
– popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży tradycyjnych piosenek o tematyce patriotycznej oraz zachęcanie do ich śpiewania
– zachęcanie do podejmowania prób tworzenia autorskich utworów o charakterze patriotycznym
– stworzenie uczniom szkół naszej gminy możliwości prezentacji swoich umiejętności artystycznych  i zachęcanie do dalszego rozwoju muzycznego
– stworzenie alternatywy dla tradycyjnych obchodów świąt przypadających w miesiącu maju.

Uczestnikami konkursu byli soliści i zespoły wokalno – instrumentalne (max. 4 osoby)

Uczestnicy występowali w następujących kategoriach konkursowych:

  1.  klasy 4-7 solo
  2. klasy 4-7 zespół
  3. klasy gimnazjalne solo
  4. klasy gimnazjalne zespół
  5. piosenka autorska

Jako oddzielną kategorię potraktowano piosenkę autorską o szeroko rozumianej tematyce patriotycznej (np. Rap) Szczególnie mile widziane były propozycje piosenek własnych, które autor wykonałby osobiście. Zgłoszenia solistów oraz zespołów wokalno-instrumentalnych do konkursu dokonali opiekunowie – nauczyciele muzyki  do dnia 13 kwietnia 2018 roku. Szkoła miało prawo zgłosić jednego uczestnika w każdej kategorii (jednego solistę oraz jeden zespół  wokalno-instrumentalny i jednego wykonawcę w kategorii piosenka autorska). Każdy uczestnik mógł wystąpić tylko jeden raz. Uczestnicy  przygotowali i wykonali dwie piosenki o charakterze patriotycznym. Wyjątkiem jest kategoria „Piosenka autorska“, w której obowiązywał jeden utwór. Prezentacja utworów mogła być wyłącznie w języku polskim, z podkładem instrumentalnym lub a cappella (np. w przypadku śpiewu wielogłosowego w zespole).

Kryterium oceny stanowiły:

  • Muzykalność i warunki głosowe oraz wrażliwość muzyczna wykonawców
  • Interpretacja utworów
  • Dobór repertuaru
  • Wrażenie artystyczne.

Na program konkursu złożyło się:

  • Uroczyste powitanie uczestników
  • „Improwizacja patriotyczna” gościnny występ Jakuba Różnickiego absolwenta Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach
  • „Biało czerwone serce” – instrumentalna kompozycja autorska laureatki Szkolnego Konkursu Kompozytorskiego Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Ignacego Paderewskiego w Kartuzach Julii Błonk z klasy 7b naszej szkoły
  • Przesłuchania konkursowe uczestników w poszczególnych kategoriach
  • Tort na 100-lecie Niepodległości Polski oraz poczęstunek dla uczestników konkursu oraz opiekunów, rodziców i organizatorów
  • Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i podziękowań.

Uczestników konkursu oraz gości przywitali w imieniu organizatorów nauczyciele Wioletta Kuczkowska oraz Witold Sildatk  oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach  Pan Krzysztof Andryskowski i sekretarz Towarzystwa Przyjaciół Ucznia „Horyzont“ Pan Tomasz Ziemann. Część oficjaną rozpoczął gościnny występ Jakuba Różnickiego absolwenta Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach z roku 2015 – „Improwizacja patriotyczna“.

Przedstawiamy krótki wywiad z Jakubem Różnickim:

W którym roku ukończyłeś gimnazjum?

2015 rok

Do jakiej szkoły obecnie uczęszczasz?

Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach

Jaką muzykę tworzysz i wykonujesz? Od kiedy? Jak się zaczęło?

Tworzę od roku 2014. Całe życie słuchałem tego gatunku muzyki i w pewnym momencie stwierdziłem, że to dobry sposób na wyrażenie siebie i swoich emocji.

Ile utworów napisałeś? Podaj przykładowe tytuły

Około 20 utworów np.:  „PPW – Rafandynka”, „Bóg, Honor, Ojczyzna”, „Mówią mi”

Który z utworów jest dla Ciebie najważniejszy?

Każdy jest ważny, ponieważ w każdym wyrażam swoje emocje.

Czym jest dla Ciebie patriotyzm

Poszanowaniem dla kraju, jego historii i dla naszych przodków.

Jaką muzyką zajmujesz się obecnie?

Rap

Gdzie można Cię usłyszeć lub obejrzeć?

YOU TUBE – PPW Official

Co powiedziałbyś młodym ludziom, którzy mają różne muzyczne talenty?

Rozwijajcie się i nie bójcie się wyjść przed szereg.

Do konkursu zgłosiło się 20 uczestników w pięciu kategoriach. Reprezentowali 9 szkół z terenu Gminy Sierakowice. Uczestników oceniało Jury złożone z następujących osób: Pani Emilia Reclaf – regionalistka, reporterka Radia Głos, Pani Judyta Kroskowska – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sierakowicach, Pan Michał Szczypiorski – muzyk, Pan Wojciech Złoch – student Akademii Pomorskiej w Słupsku na kierunku Muzyka, utalentowany akordeonista.

Wyniki:

Kategoria  „Piosenka autorska”:

I miejsce – Małgorzata Wróbel

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach

Kategoria 4-7 solo:

I miejsce – Julia Błonk

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach

II miejsce – Marcelina Urban

Szkoła Podstawowa w Kamienicy królewskiej

III miejsce – Julia Wesółka

Szkoła Podstawowa w Puzdrowie

Kategoria 4-7 zespół:

I miejsce

Julia Bigus, Patrycja Penk, Zuzanna Neubauer, Nikola Bronk

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach

II miejsce

Katarzyna Lipkowska, Amelia Maszota, Martyna Wenta

Szkoła Podstawowa w Kamienicy królewskiej

 III miejsce

Karolina Miotk, Sandra Reiter, Patrycja Polejowska

Szkoła Podstawowa w Mojuszu

Kategoria gimnazjum solo:

I miejsce – Klaudia Szreder

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach

II miejsce – Małgorzata Wójcik

Szkoła Podstawowa w Kamienicy królewskiej

III miejsce – Jan Choszcz

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowidlinie

Kategoria gimnazjum zespół:

I miejsce

Julia Krause, Oskar Płotka, Natalia Baran, Julia Lejk

Szkoła Podstawowa w Kamienicy królewskiej

II miejsce

Agnieszka Wenta, Szymon Wenta

Szkoła Podstawowa w Tuchlinie

III miejsce

Anna Cyperska, Maciej Toczek

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach

Grand Prix I Gminnego Konkursu Piosenki Patriotycznej

„Z Piłsudskim dawniej i dziś” otrzymała Małgorzata Wróbel

ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach

za piosenkę autorską „Zdarzyło się nam”.

 

Wśród nauczycieli muzyków – opiekunów uczestników znaleźli się:

  1. Pani Bożena Lejk – Szkoła Podstawowa w Jelonku
  2. Pani Irena Warmowska i Pan Piotr Złoch – Szkoła Podstawowa w Tuchlinie
  3. Pani Danuta Ramczyk – Szkoła Podstawowa w Puzdrowie
  4. Pani Maria Kostuch – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowidlinie
  5. Pani Dominika Formela – Szkoła Podstawowa w Kamienicy Królewskiej
  6. Pani Lucyna Mielewczyk – szkoła Podstawowa w Mojuszu
  7. Pani Sylwia Porębska – Zespół Szkolno – Przedszkolny „Mała Szopa“ w Szopie
  8. Pani Wioletta Kuczkowska – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Floriana Ceynowy w Sierakowicach oraz Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach

W organizację konkursu włączyli się rodzice z Rady Rodziców naszej szkoły:

Pani Marzena Klasa, Pani Barbara Wróbel oraz Pani Maria Szulc. Panie podjęły się organizacji poczęstunku dla uczestników oraz nauczycieli.

Punktem kulminacyjnym był „Tort na 100 – lecie Niepodległości Polski“. Zwycięzcy miejsc I-III w poszczególnych kategoriach otrzymali nagrody rzeczowe tj. śpiewniki patriotyczne, power banki i pamięć USB. Zdobywczyni Grand Prix otrzymała statuetkę I Gminnego Konkursu Piosenki Patriotycznej „Z Piłsudskim dawniej i dziś“, zaś każdy z uczestników śpiewnik i dyplom za udział.

Całość działań związanych z realizacją konkursu została sfinansowana przy wykorzystaniu środków pozyskanych przez Towarzystwo Przyjaciół Ucznia Horyzont w ramach oferty realizacji zadania publicznego – „Kultura“.

Koordynatorami projektu byli nauczyciele:

Wioletta Kuczkowska – muzyk oraz Witold Sildat – historyk.

 

Wszystkim zaangażowanym w organizację I Gminnego Konkursu Piosenki Patriotycznej  „Z Piłsudskim dawniej i dziś“ dziękujemy. Szcególne podziękowania kierujemy do Pana Bogusława Glińskiego za projekt dekoracji. Dziękujemy Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Sierakowicach za użyczenie sprzętu nagłaśniajacego oraz Panu Bogdanowi Ramczykowi za wypożyczenie reflektorów do oświetlenia sceny.

 

/Wioletta Kuczkowska i Witold Sildatk/

Zdjęcie 16.03.2018, 16 03 04
  

XVI Pomorski Festiwal Piosenki Kaszubskiej „Kaszëbsczé spiéwë ”

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach może pochwalić się kolejnym osiągnięciem artystycznym na etapie wojewódzkim. W piątek 16 marca 2018 roku nasi uczniowie uczestniczyli w finale XVI Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Kaszubskiej „Kaszëbsczé spiéwë” w Luzinie.

Organizatorami konkursu są Wójt i Rada Gminy Luzino, SP nr 1 im. Lecha Bądkowskiego w Luzinie, GOK w Luzinie, Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie Oddział w Luzinie. Patronat honorowy sprawuje Senator Kazimierz Kleina oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Konkurs od lat wpisuje się w kalendarz konkursów artystycznych Kuratorium Oświaty w Gdańsku, a patronat medialny sprawuje Radio Kaszebe oraz TV TTM.

Nasza interpretacja dwóch utworów w języku kaszubskim została najwyżej oceniona na etapie naszego województwa. W komisji konkursowej zasiadły znane nam osoby m.in. Weronika Korthals i Tomasz Fopke.

Występ w finale uwarunkowany był eliminacjami, przez które należało przejść. Nam się udało!

Zdobyliśmy I miejsce w kategorii zespół:

Małgorzata Wróbel kl. 3 e, Klaudia Szreder kl. 3b, Ania Cyperska kl. 2c,
Maciej Toczek kl. 3b oraz Tobiasz Wenta kl. 2d.
Gratulacje!

/Wioletta Kuczkowska/