2019.12.13 Wrszaty Bożonarodzeniowe GOK (11)
  

Warsztaty Bożonarodzeniowe W Gminnym Ośrodku Kultury w Sierakowicach

W dniach od 02.12.2019 do 13.12.2019 r. uczniowie grup zerowych i klas I- III ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierakowicach brały udział w warsztatach bożonarodzeniowych. Największą atrakcją była ekspozycja  zwana gwiôzdka. Od początku Adwentu aż do Bożego Narodzenia wędrowała wieczorami po wsiach grupa kolędników. Było to zwykle kilka lub kilkanaście osób przebranych za różne postacie i maszkary. Wszystkie dzieci z uwagą i zaciekawieniem słuchały opowieści. Pragniemy podziękować Pani Emilii Reclaf, która wprowadziła nas w świąteczny nastrój. W ciekawy sposób opowiadała nam o zapomnianych i kultywowanych zwyczajach, obrzędach  na Kaszubach związanych z Bożym Narodzeniem: Jakie były zwyczaje wigilijne? Jakie potrawy gościły na świątecznym stole? Skąd się wzięła na Kaszubach choinka? Jak się robi papierowe ozdoby choinkowe i kwiaty z papieru? Uczniowie mieli okazję zrobić tradycyjne świąteczne ozdoby choinkowe.

 

2019.10.09 mpotęga haft (19)
  

Warsztaty z haftu kaszubskiego

Dnia 9.10.2019r. liderzy projektu „Matematyczne Kaszuby” w ramach programu mPotęga wraz z rodzicami brali udział w warsztatach, których tematem był haft kaszubski.

Z pomocą pani Teresy Jelińskiej, która uczy języka kaszubskiego, nauczyliśmy się haftować wzory kaszubskie i nie tylko. Pani Teresa pokazała nam, jak przenosi się wzór  z kartki na materiał przy pomocy koszulki foliowej, kalki oraz ołówka. Poznaliśmy kolory haftu kaszubskiego. Następnie wszyscy mogliśmy spróbować wyszyć wybrane przez nas wzory. Okazało się, że nie jest to wcale takie proste, jakby się mogło wydawać, ale dobrze sobie poradziliśmy. Byliśmy bardzo skoncentrowani na pracy. Haftowanie wymaga skupienia, czasu, uczy cierpliwości. Pracowaliśmy dwie godziny, a zrobiliśmy tylko niewielką część zadania, aczkolwiek, zdaniem opiekunów, małe efekty były już widoczne. Wszyscy dobrze się bawili.

Liderzy wraz z rodzicami chcieliby podziękować organizatorom za przygotowanie warsztatów i oczywiście pani Teresie Jelińskiej, która włożyła wiele wysiłku w to, aby nasze prace były piękne.

Liderzy projektu z klasy 5b:

Maja Wenta

Fabian Hendrich

wycieczka z kaszubskiego (11)
  

Wycieczka ciekawa przygód

Dnia 30 stycznia 2019 roku osoby z klas 7, 8  oraz 3 gimnazjum uczęszczające na język kaszubski pojechały na wycieczkę do Pelplina. O godzinie 8 wyjechaliśmy spod szkolnego parkingu. Na miejsce dojechaliśmy o godzinie 10.00 gdzie powitali nas klerycy: Sebastian i Marcin.

Po przywitaniu przeszliśmy do katedry, po której zostaliśmy oprowadzeni przez kleryka Marcina. Opowiedział nam o historii ołtarzy z katedry, o jej powstaniu i losach. Pokazał nam miejsce, gdzie w głównym ołtarzu znajdują się kości męczenników sprzed kilkunastu wieków. Po zwiedzaniu bazyliki udaliśmy się do biblioteki seminaryjnej, w której obejrzeliśmy występ kaszubskiej gwiazdki, w wykonaniu kleryków. Byliśmy pod wielkim wrażeniem, że język kaszubski jest popularyzowany nawet w seminarium.

Zostaliśmy oprowadzeni po Ogrodach Biskupich i widzieliśmy Pałac Biskupi, w którym mieszka Biskup Ryszard Kasyna. Odwiedziliśmy Muzeum Diecezjalne, gdzie był klęcznik , na którym klęczał sam Jan Paweł II! Była tam również Biblia Gutenberga, jedna z 5, które są na całym świecie.

Było to cudowne przeżycie na pewno będziemy miło wspominać tą wycieczkę!

/Nikola Bronk VIIIc/

Nocka Kaszubska 21.01.2019 (5)
  

Nocka kaszubska z Tuchlinem

My, uczniowie uczęszczający na j. kaszubski z klas 8 i 3 gimnazjum, zebraliśmy się 25 stycznia o 18:00 w naszej szkole. Grupa z Tuchlina wraz ze swoją nauczycielką dołączyła do nas o 18:30. Na samym początku rozgościliśmy się w salach. Następnie udaliśmy się na spacer aby zobaczyć zamarznięty i pięknie oświetlony Ołtarz Papieski, a także pomnik Bernarda Sychty. Po powrocie nasi koledzy z Tuchlina nauczyli nas kroków do tańców kaszubskich i świetnie się bawiliśmy się przy kaszubskiej muzyce. Potem graliśmy w kaszubską wersję gry „Monopoly”, czyli „Kaszëbsczi geszeft”.  Później udaliśmy się na salę i rozegraliśmy mecz siatkówki: Tuchlino-Sierakowice. Następnie w pokoju rozbrzmiewały piosenki, razem śpiewaliśmy i się integrowaliśmy. Po wyczerpujących zajęciach nasze koleżanki przygotowały nam sycący podwieczorek. Choć ogłoszona została cisza nocna, to my i tak jak myszki po cichu w salach prowadziliśmy długie rozmowy do samego rana.

Po pobudce o 7.00, posprzątaliśmy po sobie, pożegnaliśmy się ze zaznajomioną grupą i wróciliśmy do domów. Choć zmęczeni, szczęśliwi przeżycia przygód, zawiązania nowych przyjaźni i co najważniejsze z głową pełną kroków kaszubskich tańców.

/Zosia Damps 8a/

Zdjęcie 15.11.2018, 12 55 12
  

VIII Powiatowy Festiwal Piosenki Kaszubskiej

W czwartek 15 listopada 2018 roku kolejny raz z sukcesem uczestniczyliśmy w finale VIII Powiatowego Festiwalu Piosenki Kaszubskiej w Kamienicy Szlacheckiej.

Uczennica naszej szkoły – Julia Błonk z klasy VIII b – zdobyła I miejsce w kategorii „solo”. Julia zachwyciła swoją wrażliwością publiczność i Jury konkursu już kolejny raz.Wykonała dwie piosenki w języku kaszubskim: „Wcyg od nowa” Weroniki Korthals i Tomasza Fopke oraz „Kaszebe, Kaszebe” Jerzego Stachurskiego i Eugeniusza Pryczkowskiego.

Gratulujemy!

/Wioletta Kuczkowska/

20181113_123507
  

Méster Bëlnégò Czëtaniô

W dniu 13. listopada 2018 r., w Szkole Podstawowej w Mojuszu, odbył się  Gminny Konkurs „Méster Bëlnégò Czëtaniô”. Celem konkursu była popularyzacja literatury i kultury kaszubskiej, rozbudzenie pasji czytania w języku kaszubskim, podnoszenie rangi języka kaszubskiego, doskonalenie kultury żywego słowa oraz doskonalenie sztuki interpretacji tekstu.

Na konkurs uczniowie przygotowali wzorowe czytanie wierszy lub fragmentów lektur.  Naszą szkołę reprezentowali: z klas 1-3 – Julia Bronk (2c) oraz Maja Teclaf (2d), z kl. 4-6 – Maja Wenta (kl. 4), z klas 7-8 i gimnazjum – Nikola Bronk (kl. 8c) i Michał Wroński (kl. 3a gimnazjum).

W wyniku eliminacji, nasi reprezentanci wywalczyły następujące miejsca:

* w kategorii klas 1-3 wyróżnienie Maja Teclaf;

* w kategorii klas 7-8 i 3 gimnazjum: I miejsce Nikola Bronk

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w eliminacjach powiatowych.

/Anna Jereczek/

20181013_140818
  

XVII Dyktando Kaszubskie już za nami!

13 października w Kolbudach odbyło się Dyktando Kaszubskie. Z naszej szkoły wzięło w nim udział troje uczniów: Aleksandra Sikora 3a, Patrycja Penk 8c i Nikola Bronk 8c. Rano o godzinie 7 dzielnie wyruszyliśmy na konkurs do Kolbud. Na miejscu byliśmy około godziny 8:30. Poszliśmy zatwierdzić naszą obecność i po nasze numery uczestnika. Na sali gimnastycznej odbyło się uroczyste rozpoczęcie konkursu, które poprowadzili Piotr Szyca i Agnieszka Łukasik z Radia Kaszëbë. Po rozpoczęciu każda z dziewczyn udała się do swojej sali, na I etap dyktanda.

Po napisaniu udałyśmy się na warsztaty na których robiłyśmy własną biżuterię, kubki, zakładki oraz malowałyśmy na szkle. Można było wziąć udział w wycieczce do Pręgowa lub pobliskiej elektrowni. Podczas sprawdzania prac przez komisję odbyły się występy m.in.: dzieci ze szkół gminy Kolbudy, Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca ,,Tuchlińskie skrzaty” oraz Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Kościerzyna”.

Do drugiego etapu z 73 uczestników w naszej kategorii VII – VIII i gimnazjum dostało się tylko 18 osób. Z naszej szkoły laureatkami zostały Patrycja Penk i Aleksandra Sikora. Po drugim etapie dyktanda odbył się koncert Weroniki Korthals, którego bardzo chętnie słuchałyśmy. Po występie ogłoszono wyniki. Następnie odbyło się losowanie, w którym były bardzo atrakcyjne nagrody. Można było zdobyć książki, telewizory lub tablet.

Udział w konkursie wzbogacił nas o nowe doświadczenia i umocnił w tym, że trzeba popularyzować kulturę oraz język kaszubski.

/Nikola Bronk kl.VIIIc/

Resized_20181002_105637_7324[1]
  

Śladami naszych ojców

Uczniowie uczący się języka kaszubskiego 2 października 2018 r. wybrali się  na wycieczkę  do Sztutowa. Wzięły w niej udział 32 osoby z klas ósmych i trzecich gimnazjum. Uczniowie  zwiedzili muzeum Stutthof. Poznali  historię niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego oraz losy jego więźniów. Dowiedzieli się, że to „ludzie ludziom zgotowali ten los”. Przypomnieli sobie, że przez Sierakowice przechodził  „marsz śmierci”. I w naszej miejscowości znajduje się pomnik ofiar tego marszu upamiętniający śmierć więźniarek obozu koncentracyjnego Stutthof, pędzonych przez teren sierakowickiej gminy zimą 1945 r.  Pomimo, że  wszystko to wydarzyło się w latach 1939- 1945 to okazało się, że kilkoro uczniów, wiąże tą historię z rodziną, dziadkami i pradziadkami.

W planach mieliśmy jeszcze zwiedzić  Westerplatte, jednak po otrzymaniu  alertu  pogodowego ostrzegającego przed wiatrami, musieliśmy zrezygnować z tego punku programu wycieczki. Wszystko jeszcze przed nami, przecież dalej będziemy poznawać historię naszych przodków.

/Anna Jereczek/

zrzut254_2018_06_23_15_09
  

Rozwijamy talenty naszych uczniów

Na dobry początek wakacji… filmowe podsumowanie tego, co się u nas działo w ubiegłym roku. Wspaniałych mamy uczniów!

Dziękujemy Wam i Waszym Rodzicom za rok pracy! Do zobaczenia we wrześniu!

Polecamy jakość HD 😀

20180516_122024
  

Mali Kaszubi na wycieczce po Kaszubach

Dnia 16 maja 2018 roku uczniowie klas I i IV uczęszczający na dodatkowe lekcje z j. kaszubskiego wybrali się na wycieczkę po Kaszubach. Swoją przygodę zaczęli w Kartuzach w muzeum im. Franciszka Tredera. Tam dowiedzieli się jak dawniej Kaszubi pracowali, żyli, mieszkali i uczyli się. Uczniowie wzięli udział w warsztatach pisania gęsim piórem. Było to nie lada wyzwanie, gdyż pióro albo nie chciało pisać, albo zostawiało kleksy. Z pewnością, jeszcze nie dali rady domyć rąk od atramentu, ale było to dla nich wyjątkowe doświadczenie poczuć, jak z takim zadaniem musieli zmagać się dawniej uczniowie, na co dzień w szkole.

Kolejnym etapem wycieczki był spacer po kartuskim rynku i parku, gdzie znajduje się aleja filozofów. Zatrzymaliśmy się na chwilę w Kolegiacie, gdzie spotkaliśmy panią przewodnik, która nam przybliżyła krótką historię o kościele.

Następnie przejechaliśmy do Chmielna. Uczniowie mieli okazję podziwiać pokaz wykonania misek i dzbanuszka przez pana Necla. Również jeden z naszych kolegów Szymon Bronk miał możliwość wykonania miseczki. Pani Necel pokazała, jak ręcznie zdobi się naczynia, które pochodzą z rodu Necel. Potem uczniowie obejrzeli wystawę naczyń, które należą do rodziny Neclów.

Uczniowie wrócili pełni wrażeń i pozytywnych emocji, z pamiątkami i miłymi wspomnieniami do Sierakowic.