2023.09.08 Narodowe Czytanie (1)
  

Narodowe Czytanie

Społeczność szkolna SP2 po raz kolejny wzięła udział w akcji Narodowego Czytania. Uczniowie klasy 8 b: Zuzia Pobłocka, Amelia Koss, Nadia Lejkowska, Aleks Czapiewski, Zuzia Witka, Noemi Kitowska, Michał Krause, Filip Kitowski oraz pan Dyrektor Krzysztof Andryskowski i pani Małgorzata Płotka odczytali wybrany fragment pozytywistycznego dzieła “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Wszystkim zaangażowanym w tę szlachetną akcję dziękujemy.
2022.09.29 Dzień Głośnego Czytania (13)
  

Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto ustanowione przez Polską Izbę Książki w rocznicę urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży, współzałożycielki „Płomyka”.

W tym roku w naszej szkole to niezwykłe święto celebrowaliśmy 29 i 30 września. W związku z tym, iż adresatami są dzieci, szkolna bibliotekarka – pani Beata Wica – spotkała się z uczniami każdej klasy, aby przeczytać fragmenty lektury J. Porazińskiej “Historia Czarnego Noska”. Uczniowie z zaciekawieniem wsłuchiwali się w ciekawe przygody bohaterów, chętnie wchodzili w dialog z prowadzącym. Po uważnym spotkaniu z książką, każde dziecko wykonało kreatywną zakładkę do książki.

Mając na uwadze, że głośne czytanie stymuluje rozwój, pobudza wyobraźnię i wzbogaca słownictwo dzieci, wychowawcy zachęcali wszystkich uczniów do codziennych treningów czytelniczych oraz przypominali, iż jest to także wspaniała forma na spędzanie czasu wolnego.

Organizatorzy

Bożena Mielewczyk, Anita Węsierska,

Elżbieta Ragan, Anna Bendzmer

2022.09.02 Narodowe Czytanie (8)
  

Narodowe Czytanie 2022

Dnia 2 września 2022 roku w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania pod patronatem pary prezydenckiej. W tym roku czytaliśmy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Dziękujemy wszystkim czytającym: dyrektorowi Krzysztofowi Andryskowskiemu, dyrektorowi Tomaszowi Ziemannowi oraz lektorom z klasy 7 a: Pawłowi Andryskowskiemu, Noemi Kitowskiej, Zuzannie Pobłockiej, Zuzannie Witce, Amelii Koss, Filipowi Kitowskiemi i Aleksowi Czapiewskiemu, a klasom 6 b, 7 b, 5 c, 4 b, 3 a, 3 b, 3 c, 2 a i 2 b za przybycie i wysłuchanie wybranych utworów. Czytaliśmy ballady „Romantyczność”, „Lilije”, „Powrót taty” i „Rękawiczkę”.

/Organizatorzy: Małgorzata Płotka, Beata Wica/

2021.09.28 Dzień Głośnego Czytania (8)
  

Dzień Głośnego Czytania

28 września odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Po raz kolejny, starsi czytali najmłodszym uczniom z naszej szkoły. Zaproszeni goście – dyrekcja oraz pracownicy naszej szkoły przeczytali dzieciom opowiadania .

W tym roku zapoznano uczniów z książką Waldemara Cichonia ”Cukierku, ty łobuzie”.  Opowiada ona przezabawne przygody niesfornego kocurka. Oprócz książki, uczniowie mogli zapoznać się z ciekawostkami na temat kotów. Pomiędzy czytanymi rozdziałami dzieci odpowiadały na pytania, które sprawdzały zrozumienie przeczytanego tekstu przez dorosłych. Były również ruchowe rymowanki oraz filmik z ciekawostkami o kotach. Towarzyszyły nam również uczennice starszych klas, które były przebrane za zwierzęta. Pomagały w prowadzeniu zabaw ruchowych.

Cieszymy się że dzieci z zaangażowaniem i skupieniem słuchały czytanych opowiadań i dzień ten sprawił im dużo radości.

Celem Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci. Wybór ciekawej książki, zachęca dzieci do zapoznania się z jej dalszym ciągiem. Książki, to wspaniałe źródło wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pamięć i poszerzają słownictwo oraz znajomość gramatyki. Dzięki książkom można przeżywać wspaniałe emocje, towarzyszyć bohaterom w ich przygodach.

/Organizatorki: Bożena Mielewczyk, Anita Węsierska, Elżbieta Ragan/

15. Filip Forycki 0 c
  

Jak oszczędzać wodę?

W tym tygodniu wszyscy uczniowie naszych klas „0” wzięli udział w konkursie plastycznym o tematyce ekologicznej „Jak oszczędzać wodę?”. Najpierw wychowawcy wprowadzili swoich podopiecznych w tematykę oszczędzania wody, a potem nasi młodzi artyści mogli wykazać się niezwykłą pomysłowością i zdobytą wiedzą, co widać na załączonych zdjęciach. Czekamy na wyniki konkursu, którego organizatorem jest Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku.

/Beata Wica/

Oto nasi twórcy:

  1. Jakub Trzebiatowski “0” d
  2. Artur Browarczyk “0” d
  3. Łucja Formela “0” d
  4. Marcin Zieman “0” d
  5. Łucja Labuda “0” d
  6. Lilianna Garska “0” d
  7. Amelia Pawelczyk “0” d
  8. Taras Charnota “0” d
  9. Natalia Dułak “0” d
  10. Lena Brzeska “0” a
  11. Zuzanna Maszke “0” a
  12. Amelia Brzeska “0” c
  13. Lena Bronk “0” b
  14. Julia Zelewska “0” b
  15. Filip Forycki “0” c
  16. Inez Nieznalska “0” c
  17. Tymoteusz Liss “0” c
  18. Hubert Andrzejewski “0” c
  19. Julia Berenthal “0” c
  20. Aleksandra Stencel “0” c
baner_kolor
  

Narodowe Czytanie 2020

W związku z zaistniałą sytuacją w tym roku Narodowe Czytanie odbywało się wyłącznie w salach lekcyjnych. W poniedziałek 7 września 2020 roku, na wszystkich lekcjach języka polskiego, był odczytywany fragment „Balladyny” Juliusza Słowackiego (AKT PIERWSZY SCENA DRUGA). Uczniowie w swoich zeszytach mogli złożyć okolicznościowy pamiątkowy stempel, który będzie przypomnieniem kolejnej już w naszej szkole edycji tej akcji promującej czytelnictwo.

/Organizatorzy: Małgorzata Płotka i Beata Wica/

 

2019.09.30 Dzień głośnego czytania (50)
  

Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. My w naszej szkole w piątek – 27 września zorganizowaliśmy wspólne, głośne czytanie książki GANG SŁODZIAKÓW „Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany” dla klas 0-III.  Zaproszeni goście – dyrekcja oraz pracownicy naszej szkoły przeczytali dzieciom opowiadania o przygodach słodziaków. Nasi uczniowie doskonale znają i bardzo lubią te maskotki co widać było po ilości przyniesionych pluszaków do naszej szkoły. Towarzyszyły nam również postacie z różnych bajek w które wcielili się uczniowie z klas starszych. Wspólnie obejrzeliśmy też bajki  Gang Słodziaków czytane przez znanych aktorów:

– „Bajka o magicznych ziarenkach”

–  „Bajka o sarence Hani”

– „Bajka o Drzewojadzie”

Po pierwszej części  na auli każda klasa realizowała poszczególne zadania w swoich klasach. Cieszymy się że dzieci z zaangażowaniem i skupieniem słuchały czytanych opowiadań i dzień ten sprawił im dużo radości.

/Organizatorzy: Bożenia Mielewczyk, Anita Węsierska, Elżbieta Ragan/

 

nc-t
  

Narodowe Czytanie

Dnia 9 września 2019 roku odbyła się w naszej szkole kolejna edycja akcji Narodowego Czytania, która jest objęta honorowym patronatem pary prezydenckiej. Z pośród ośmiu propozycji polskich nowel, wybraliśmy utwór Elizy Orzeszkowej pod tytułem „Dobra pani”.

O godzinie 9.00 w auli naszej szkoły rozpoczęła się uroczystość, której, jak co roku, przewodniczył pan dyrektor Krzysztof Andryskowski. W głośnym czytaniu wspomagali go uczniowie klas piątych i szóstych: Kinga Piask, Zuzanna Mielewczyk, Kornelia Sikorska, Aleksandra Klein, Natalia Labuda, Szymon Polejowski, Kacper Bujak.

Po zakończeniu uroczystości na auli wszystkie klasy na lekcjach języka polskiego wraz z nauczycielami czytały nowelę pod tytułem „Dobra pani”. Narodowe Czytanie w Szkole Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego zakończyło się o godzinie 14.30.

W bibliotece można było otrzymać pamiątkowy stempel pod tematem lekcji lub w egzemplarzu czytanej w tym roku książki. Pamiątkową pieczęć otrzymaliśmy z kancelarii prezydenta RP.
Organizatorami Narodowego Czytania w Szkole Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach były Beata Wica oraz Małgorzata Płotka.

Przygody Tintina
  

“Przygody TinTina” – już w naszej szkolnej bibliotece

6 czerwca br został przekazany dar w postaci książek „Przygody TinTina” dla uczniów Szkoły Podstawowej nr2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach oraz Przedszkola nr 2 “Zielony Wiatraczek” w Sierakowicach od belgijskiego komitetu BEL-POL ds. współpracy gmin Saint – Ghislain i Sierakowice. Nasi wychowankowie bardzo się cieszą, że będą mogli korzystać z europejskiej klasyki literatury, jakimi są komiksy autorstwa Herge’. Dzięki fundacji im. Freddy Deghilage biblioteczki obu placówek zasilono 34 woluminami, 24 tytułów „Przygód Tin Tin”.

Jesteśmy „Z baśniami za pan brat” (2)
  

Jesteśmy „Z baśniami za pan brat”

7 marca w Kartuzach odbył się IV Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy „Z baśniami za pan brat. Świat baśni Hansa Christiana Andersena”.  Celem konkursu było rozbudzenie motywacji czytania wśród dzieci oraz rozwijanie umiejętności odbioru dzieł literackich.

Naszą szkołę reprezentowali – wyłonieni z eliminacji szkolnych – Laura Wróblewska z IV b oraz Konstanty Mayorov z IV a. Okazało się, że Laura i Kostek wykazali się dokładną znajomością baśni Andersena oraz życiorysu pisarza, znakomitą umiejętnością szybkiego kojarzenia i sprawnego udzielania odpowiedzi, a przede wszystkim współdziałaniem w zespole. Uczniowie klas IV z SP 2 zajęli drugie miejsce, rywalizując z przedstawicielami dziewięciu szkół. Jesteśmy z Was dumni!

/Karina Jaroszewska/