Język kaszubski Uczniowie

Kaszubska nocka

Dnia 27 kwietnia 2018 roku o godzinie 1700 rozpoczęła się nocka kaszubska. Z naszej szkoły wzięło w niej udział 15 uczniów uczęszczających na j. kaszubski z klas VII, II i III gimnazjum. Naszymi opiekunami byli p. Anna Jereczek oraz Wioletta Kuchta. Zaprosiliśmy na nockę zaprzyjaźnioną szkołę z Mściszewic, u której gościliśmy rok temu. Przyjechało do nas 13 uczniów z gimnazjum wraz z swoim opiekunem panią Teresą Klasa. Po przybyciu wszystkich uczestników, poszliśmy na spacer. Zwiedzaliśmy ołtarz papieski, kościół św. Marcina, pomnik ks. Bernarda Sychty i nasze piękne krajobrazy. Po powrocie posililiśmy się i zaczęliśmy wspólne zabawy integracyjne. Na hali rozegraliśmy kilka meczy w siatkówkę i piłkę ręczną pomiędzy szkołami. Po sportowym wysiłku czas na odpoczynek. Przygotowaliśmy dla naszych gości karaoke kaszubskie. Śpiewaliśmy Wake-Wake po kaszubsku, kaszubskie nuty i wiele innych kaszubskich piosenek. Pomimo ciszy nocnej cały czas było słychać nasze szepty, rozmowom nie było końca. Rano o 8 była pobudka, śniadanie, następnie odebranie uczniów przez opiekunów. Nocka moim zdaniem była bardzo udana. Niesamowicie się bawiliśmy, integrowaliśmy się i na pewno ta nocka zostanie na długo w naszej pamięci.

/Nikola Bronk kl. VIIc/